کد خبر: ۱۴۶۷۷۴
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۳
دهمین دوره مجلس شورای اسلامی امروز صبح با حضور شخصیت‌های لشگری و کشوری آغاز به کار کرد.
دهمین دوره مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش با حضور شخصیت‌های لشگری و کشوری آغاز به کار کرد.

به گزارش اعتدال، در مراسم افتتاحیه مجلس شورای اسلامی سرلشگر فیروزآبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح، ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی،‌ مجید انصاری، معاون پارلمانی رییس جمهور، محمد رضا عارف، منتخب مردم تهران، رحمانی فضلی، وزیر کشور،‌ طیب‌نیا، وزیر امور اقتصاد،‌ ظریف، وزیر امور خارجه، زنگنه، وزیر نفت، مقیمی، معاون وزیر کشور، منتظری، دادستان کل کشور، قالیباف، شهردار تهران، رحیمی، رییس دیوان محاسبات، امیر موسوی جانشین فرماندهی کل ارتش،‌ اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، سرلشگر صفوی، مشاور عالی رهبری در امور نیروهای مسلح، ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، شهیدی، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران،‌ پورمحمدی، وزیر دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین علوی، وزیر اطلاعات، سردار طلایی نیک، معاون پارلمانی وزیر رفاه،‌ سلطانی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، فانی، وزیر آموزش و پرورش، حجتی، وزیر جهاد و کشاورزی، سردار دهقان، وزیر دفاع،‌ صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران، هاشمی استاندار تهران، آیت الله جنتی، رییس خبرگان رهبری حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور، حجت الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، علی لاریجانی منتخب مردم قم، سیدحسن خمینی، همچنین غلامعلی حداد عادل نماینده مردم تهران در مجلس نهم، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی تولیت آستان مقدس امام خمینی (ره) و ناطق نوری، رییس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری و همچنین سفرای کشورهای خارجی حضور دارند.

براساس این گزارش بیش از 300 خبرنگار داخلی و خارجی مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را پوشش می‌دهند.ورود همزمان هاشمی، روحانی، ‌سیدحسن خمینی و لاریجانی به مجلس

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، هاشمی رفسنجانی، سیدحسن خمینی و علی لاریجانی هنگام ورود به مجلس با یکدیگر وارد شدند.

دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که دقایقی پیش زنگ آن نواخته شد با حضور شخصیت‌هایی در حال برگزاری است که نمونه قابل توجه آن همراهی شخصیت‌هایی همچون هاشمی و روحانی، سیدحسن خمینی و لاریجانی هنگام ورود به مجلس بود.

همچنین به دنبال ورود این افراد به صحن علنی مجلس رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس خبرگان رهبری در دوره پنجم نیز وارد مجلس شدند.


 55 نفر از اعضای ارکستر سمفونیک صدا و سیما سرود ملی جمهوری اسلامی ایران را به صورت زنده اجرا کردند و پیش از آغاز مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی کلیپی از دستاوردها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران از مانیتورهای مجلس شورای اسلامی پخش شد.

طبق ماده 2 آیین‌نامه داخلی مجلس، نخستین جلسه هر دوره مجلس شورای اسلامی طبق اصل 65 قانون اساسی با حضور حداقل دوسوم مجموع نمایندگان رسمیت می‌یابد، در آغاز جلسه آیات 35 تا 42 سوره شوری تلاوت می‏‌شود و 55 نفر از اعضای ارکستر سمفونیک صدا و سیما قرار است سرود ملی کشورمان را در جلسه علنی مجلس شورای اجرا کنند.

ریاست جلسه افتتاحیه مجلس شورای اسلامی را اعضای هیات سنی مجلس بر عهده دارند،

مسن‌ترین فرد از نمایندگان حاضر به‌عنوان رئیس سنی و فرد بعدی به‌عنوان نایب رئیس و دو نفر از جوان‌ترین نمایندگان حاضر به سمت دبیر، اعضای هیات رئیسه سنی را تشکیل می‌دهند که براین اساس، عبدالرضا هاشم‌زایی منتخب تهران متولد ۱۳۲۳ به‌عنوان رئیس، سید مصطفی ذوالقدر منتخب میناب متولد ۱۳۲۵ نائب رئیس، سیده‌فاطمه حسینی منتخب تهران متولد ۱۳۶۴ و سمیه محمودی منتخب شهرضا متولد ۱۳۶۳ به‌عنوان دو دبیر هیأت رئیسه سنی مجلس دهم را تشکیل می‌دهند.

پس از قرائت پیام رهبر معظم انقلاب، وزیر کشور گزارشی در مورد انتخابات مجلس دهم به منتخبان و مقامات کشوری و لشگری ارائه می کند، پس از آن مراسم سوگند انجام می شود و در پایان جلسه، نمایندگان به منظور بزرگداشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام‌خمینی (ره) و شهیدان انقلاب اسلامی و ادای احترام و تجدید عهد با آنان در مرقد مطهر آن حضرت و بهشت‌زهرا حضور می‌یابند.

بر اساس ماده 3 آیین‌نامه داخلی مجلس، نمایندگان حاضر در مجلس طبق اصل 67 قانون اساسی سوگند یاد می‏‌کنند، متن سوگندنامه توسط رئیس قرائت می‏‌شود و نمایندگان به حالت اجتماع در حال قیام آن را تکرار و پس از انجام مراسم تحلیف، سوگندنامه را امضاء می‌کنند.
نمایندگان اقلیت‏‌های دینی این سوگند را با ذکر کتاب آسمانی خود یاد خواهند کرد.

نمایندگانی که در جلسه نخست شرکت نداشته باشند، باید در اولین جلسه رسمی که حضور پیدا می‏‌کنند، سوگند را به جا آورند و ذیل سوگندنامه را امضاء کنند.

جایگاه نمایندگان، پس از ارائه اعتبارنامه نمایندگان به مجلس به حکم قرعه تعیین می‏‌شود و در دفتر مخصوص ثبت خواهد شد. قرعه‏‌کشی هر سال تجدید می‏‌شود.

این مراسم به صورت زنده از شبکه خبر، شبکه یک سیما و رادیو فرهنگ پخش می شود.


گزارش معاون اجرایی مجلس

معاون اجرایی مجلس شورای اسلامی گزارشی را در خصوص عملکرد این معاونت ارائه داد.


علی افراشته در سخنانی ضمن گرامیداشت حضور منتخبین ملت،‌ مهمانان، سفرا و مهمان‌های خارجی در مجلس به اقدامات این معاونت در پیشبرد اهداف مجلس اشاره کرد و گفت: اقدامات ناظر بر آشناسازی منتخبین با فرآیندهای ستادی و عملیاتی مجلس شامل تشکیل ستاد استقبال مجلس دهم برای تسهیل و روان‌سازی پذیرش امنای ملت به گونه‌ای که در کمترین زمان ممکن آمادگی انجام وظایف نمایندگی را داشته باشند از این جمله است.

او ادامه داد: همکاری با مرکز پژوهش‌های مجلس برای برگزاری فرآیند قانون‌گذاری، اقدامات و راهکارها که زمینه آشنایی منتخبین با فرآیند کار مجلس را فراهم می‌کند و دعوت از هیأت رئیسه سنی جدید برای حضور در صحن و آشنایی با سامانه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مجلس اقدامات دیگری است که در این معاونت انجام شده است.

افراشته ‌اقدامات ناظر و پشتیبانی فنی و کارشناسی از امر قانون‌گذاری و نظارت را شامل ایجاد سامانه‌های مورد نیاز از جمله سامانه‌های قانون‌گذاری،‌ اصلاح ساختار تشکیلاتی مجلس با هدف تقویت بنیه کاشناسی مجلس، ایجاد بدنه سامانه لازم برای حضور موثرتر مجلس شورای اسلامی در مجالس و سازمان‌های بین‌المللی و گسترش دیپلماسی هسته‌ای و ایجاد خبرگزاری خانه ملت برای پوشش اخبار مربوط به فعالیت‌های مجلس و نمایندگان برشمرد.

افراشته در پایان برای پیشرفت و تعالی نظام جمهوری اسلامی ایران آرزوی توفیق کرد.

پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی: اقتصاد مقاوم و فرهنگ اسلامی، دو اولویت فوری

 رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از حضور حماسی مردم در انتخابات مجلس قانون‌گذاری سپاسگزاری کردند.

ایشان نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به دنبال کردن الزامات تحقق اقتصاد مقاوم و گسترش و تعمیق فرهنگ اسلامی، و همچنین پرهیز از سرگرم شدن به زایده‌های جناحی و غالب‌ساختن انگیزه‌های شخصی بر مصالح عمومی توصیه و خطاب به آنان تأکید کردند: وظیفه‌ انقلابی و قانونی شما آن است که مجلس را سنگری استوار در برابر ترفند و فسون و افزون‌خواهی گستاخانه‌ی استکبار و نقطه‌ی اتکای درخشانِ مردم مؤمن و انقلابی بسازید.

متن پیام حضرت آیت الله خامنه‌ای که صبح امروز (شنبه) از سوی حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی قرائت شد، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

آغاز دهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی در ماه مبارک شعبان را که ماه معنویت و خشوع و ماه اعیاد بزرگ مذهبی است، به ملت عظیم‌الشأن ایران اسلامی و به شما برگزیدگان و پذیرندگان مسئولیتهای بزرگ تبریک می‌گویم و از آحاد مردم عزیز که با حماسه‌ی انتخابات، چرخه‌ی بی‌وقفه‌ی قانون‌گذاری را تداوم بخشیده و حلقه دیگری بر این زنجیره حیاتی افزوده‌اند، سپاسگزاری می‌کنم.

این همه، برآمده از توفیق الهی و نشانه‌ی لطف و رحمت ذات اقدس اوست که دست قدرت بی‌همتا را مددکار ملت و کشور و نظام اسلامی ساخته است. دل و زبان از سپاس‌گویی این نعمت ناتوانند.

ملت ایران با حضور حداکثری در انتخابات پُر اهمیت مجلس قانون‌گذاری، بیعت دیرین خود با نظام جمهوری اسلامی را بار دیگر تکرار کردند و با این زبانِ رسا به بدخواهان پاسخ گفتند. وفاداری ارزشمند ملت، مسئولان نظام را در بخشهای گوناگون به احساس مسئولیت و شکر نعمت فرا می‌خواند. ذمّه‌ی ما مسئولان، اکنون سنگین‌بارتر از گذشته است.

سوگند نمایندگان –که در نخستین روزِ کاریِ خود ادا خواهند کرد و سوگندی شرعی و الزام‌آور است- سرفصلهای اساسیِ وظایف نمایندگی در مجلس را بیان کرده است؛ شما برادران و خواهران محترم می‌توانید با حکمت و خردمندی و اخلاص و پارسایی، این وظایف را در خلال عمل قانونی خود –که عمدتاً قانون‌گذاری و نظارت است- تحقق بخشیده، نزد خدا و خلق سرافراز گردید.

در این‌صورت است که مجلس شورای اسلامی را در جایگاه ویژه خویش یعنی «در رأس امور کشور» نگاه خواهید داشت.

شرایط طوفانی منطقه و جهان و ماجراجویی‌های بین‌المللی سلطه‌گران و اتباعشان، ایران اسلامی را با اوضاع پیچیده‌تری از گذشته روبرو ساخته است. اقتدار کشور برای مواجهه با این شرایط، به هوشمندی و عزم راسخ و در دست داشتن ابتکار عمل از سوی همه مسئولان نیاز دارد. وظیفه‌ی انقلابی و قانونی شما نمایندگان محترم آن است که مجلس را سنگری استوار در برابر ترفند و فسون و افزون‌خواهی گستاخانه‌ی استکبار و نقطه‌ی اتکای درخشانِ مردم مؤمن و انقلابی بسازید.

تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاوم با همه الزامات قطعی آن و نیز تلاش مجدّانه برای گسترش و ژرف‌سازی فرهنگ اسلامی، دو اولویت فوری کنونی است. اولویتهای مهمّ دیگری در بخشهای گوناگون مربوط به اقتدار ملی و استحکام امنیت و مصونیت کشور، وجود دارد که تضمین‌کننده‌ی استقرار عدالت اجتماعی و استقلال و پیشرفت کشور است. شناخت این اولویتها از جمله‌ی وظایف نمایندگان و در دسترس ذهن هوشمند آنان است.

نمایندگان محترم را به توکل و حُسن ظن به وعده‌های خداوند قادر و استقامت در صراط مستقیم الهی توصیه می‌کنم و از سرگرم شدن به زایده‌های جناحی و غالب‌ساختن انگیزه‌های شخصی بر مصالح عمومی بر حذر می‌دارم.

لازم می‌دانم از نمایندگان محترم مجلس نهم و رئیس پر تلاش و خدوم آن و همه‌ی هیئت رئیسه، و نیز از همه دست‌اندرکاران انتخابات مجلس دهم، در همه بخشهای آن صمیمانه تشکر و قدردانی کنم.

یاد امام راحل عظیم‌الشأن و شهدا و ایثارگران این راه را گرامی می‌دارم، و با سلام و تعظیم به حضرت ولی‌الله الاعظم ارواحنا فداه توفیقات همه‌ی شما را از خدای متعال مسألت می‌کنم.

و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

سیّد علی خامنه‌ای

۷ خرداد ماه ۱۳۹۵


رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس دهم: برجام نماد اقتدار ایران است/مجلس دهم نقطه عطفی در نظام پارلمانی است

رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس، ‌گفت: مجلس دهم نقطه عطفی در نظام پارلمانی است.

 عبدالرضا هاشم‌زایی رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس طی سخنانی در مراسم افتتاحیه از حضور رئیس جمهور، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام،‌ رئیس دفتر رهبری، رئیس قوه قضائیه، هیأت دولت، سفرا و کارداران خارجی مقیم ایران و خانواده‌های شهدا تقدیر و تشکر کرد و افزود: منطق دموکراسی در اندیشه اسلامی اینگونه است که هیچ مقام و موقعیتی ابدی نیست و از لحاظ سیاسی و اجتماعی روزگار همواره در چرخش است و هیچ حزب و جناج فکری برای همیشه اکثریت را در دست ندارد.

وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه تمام جناح‌های سیاسی به تجربه حکمرانی دست یافته‌اند اما این نیز گذراست. مهم این است که حقوق یکدیگر را رعایت کنند.

رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس ادامه داد: مجلس دهم نقطه عطفی در نظام پارلمانی است. مجلسی که مردم در بیشتر حوزه‌های انتخابیه به تغییر و تحول رأی داده‌اند و این مجلس نیز در نظر دارد که روح جسارت در تصمیم‌گیری، انسجام در حکمرانی و اقتدار در اجرای وظایف را در قوه مجریه بدمد و تقویت کند.

هاشم‌زایی در ادامه اظهار کرد: رأی دهندگان در اکثریت حوزه‌های انتخابیه به جای افراد به برنامه‌های کاندیداها رأی دادند. گرچه به دلایل ساختاری هنوز در کشور ما حزب جایگاه مشخصی ندارد اما رأی مردم در انتخابات مجلس دهم بهترین بستر برای نظام حزبی برنامه‌محور است.

وی تصریح کرد: نظم فراکسیونی در آغاز مجلس دهم می‌تواند شروع خوبی برای این کار باشد و اساس رشد و توسعه ملت را به دنبال داشته باشد و رأی دهندگان به نسل تازه سیاستمداران و نخبگان نشان دادند که فقط به یک برنامه سیاسی رأی نداده‌اند و خواستار خروج از بسترهای مدیریتی هستند.

وی با اشاره به اینکه مهمترین موضوع مجلس نهم بحث برجام بود، اظهار کرد: باید به اراده و اقتدار ایران در اجرای برجام اندیشید. ملت ایران در تداوم حق مسلم خود در انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای به این نتیجه رسیدند که برجام را اجرایی کنند. بنده با احترام به همه منتخبان عرض می‌کنم که برجام نماد اقتدار جمهوری اسلامی ایران است و مجلس از حداکثر تون خود برای برجام استفاده خواهد کرد.

منتخب مردم تهران در مجلس، افزود: همانطور که نهضت دستیابی ایران به انرژی هسته‌ای ملی بود،‌ صلح هسته‌ای و برجام نیز به یک دولت و مجلس خاص تعلق ندارد و امری ملی است و در همه نهادها باید مورد توجه قرار گیرد.

هاشم‌زایی با بیان اینکه برجام برای ما نه یک هدف بلکه وسیله است، گفت: تقویت امنیت ملی از طریق انسجام داخلی و آشتی سیاسی،‌ تقویت اقتصاد ملی ایران از طریق جذب تکنولوژی خارجی و توانمندی ظرفیت‌های بومی، تقویت اقتدار ملی از طریق تنش‌زدایی در روابط خارجی از جمله اهدافی است که دنبال می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران در شرایط خطیری قرار دارد. عبور از تورم لازم بود اما کافی نیست. تغییر در سیاست‌ها و تجدیدنظر در ستاد اقتصادی دولت و افزایش جسارت تصمیم‌گیری از ضروریات این مهم است. گرچه بحران کمبود نقدینگی قابل درک است اما تکیه بر آن از نشانه‌های رکود می‌باشد و دولت باید برای تقویت اقتصاد ملی از سرمایه گذاری خارجی، مقررات‌زدایی و کوچک سازی اقتصاد داخلی استفاده کند.

وی در پایان از دولت، وزارت کشور، شورای نگهبان، ‌قوه قضائیه و نهادهای امنیتی و انتظامی در برگزاری انتخابات تشکر کرد.


منتخبان مجلس دهم سوگند یاد کردند

منتخبان مجلس دهم در اولین روز جلسه رسمی مجلس شورای اسلامی سوگند یاد کردند.

متن سوگندنامه طبق اصل 67 قانون اساسی توسط رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس قرائت شد و نمایندگان به حالت اجتماع در حال قیام آن را تکرار و پس از انجام مراسم تحلیف سوگندنامه را امضاء کردند.

متن این سوگندنامه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم،

من در برابر قرآن مجید به خداوند قادر و متعال سوگند یاد می‌کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌نمایم که پاسدار حریم اسلام و نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم. همچنین از ودیعه‌ای که ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنم و در انجام وظایف وکالت، امانت و تقوا را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشم. از قانون اساسی اطاعت کنم و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهارنظرها، ‌استقلال کشور و آزادی مردم و تأمین مصالح آنان را مدنظر داشته باشم.»


اعلام اقتراع شعب بررسی اعتبار نامه نمایندگان توسط رئیس سنی جلسه

رئیس سنی مجلس، اقتراع شعب بررسی اعتبارنامه نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی را اعلام کرد.

سمیه محمودی عضو هیات رئیسه سنی مجلس اعلام کرد که در هر شعبه 18 نفر عضو هستند.رییس جمهور: در موفقیت‌ها یا مشکلات همه قوا در نظام سهم دارند


رئیس جمهور با بیان اینکه در موفقیت‌ها یا مشکلات همه قوا در نظام سهم دارند، گفت: دولت و مجلس برای حل معضلات کشور به تعامل نیازمندهستند.

 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در مراسم افتتاحیه مجلس دهم در صحن علنی مجلس با سلام به امام راحل، شهدای مجلس شورای اسلامی و شهیدانی همچون شهید مدرس که جان خود را فدای اسلام کردند، اظهار کرد: امام خمینی (ره) راه مردمسالاری را به ما آموخت و به ما یاد داد که میزان رأی ملت است و تأکید کرد که مجلس در جایگاه رفیعی تحت عنوان رأس امور قرار دارد.

وی همچنین با سلام و آرزوی سلامتی برای رهبر انقلاب ، خاطرنشان کرد: ایشان راه امام عزیز و راحل را به خوبی ادامه دادند و از انقلاب،‌ کشور و نظام به احسن وجه حمایت کردند.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه مردم ایران از بیش از صد سال پیش همواره در پی مجلسی قوی و کارآمد بودند که قدرت قانون‌گذاری در چارچوب منافع ملی و موازین اسلامی را داشته باشد، خاطرنشان کرد: مردم مجلسی می‌خواستند که بتواند خودسری‌ها را مهار کند. پیش از تشکیل مجلس مشروطه مجلس ملی، قوه مجریه و قوه قضائیه به صورتی وجود داشت اما با انقلاب مشروطه قوه سومی تحت عنوان قوه مقننه به وجود آمد. این قوه مظهر حاکمیت مردم، نظارت عمومی، جایگاهی برای اتصال بخش‌های مختلف کشور و تنوع سلایق و آرا در یک مرکزیت به عنوان مجلس بود.

رئیس دولت یازدهم با تبریک آغازبه کار مجلس دهم،‌ تصریح کرد: دولت و مجلس رسالت‌ها و وظایف مشخص و جدا از هم دارند اما در عین حال وظایف مشترک فراوانی در کنار یکدیگر دارند. اگرچه معمولاً جامعه هرگاه با موفقیت یا مشکلی مواجه می‌شود آن را ازآن دولت می‌داند اما همه قوای نظام در موفقیت‌ها و مشکلات سهم دارند. بنابراین، ما برای حل معضلات کشور نیازمند به تعامل هستیم.

روحانی در ادامه گفت: البته همه ما در نهایت تسلیم قانون‌ایم. اجرای قانون گاهی کمی سخت و تلخ است اما الزامی و ضروری است. من برای وزیر علوم پنج بار و برای وزیر ورزش و جوانان چهار بار به مجلس آمدم. به هر حال ما باید تابع قانون باشیم زیرا با اجرای قانون می‌توانیم از مشکلات کشور عبور کنیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود در صحن علنی مجلس با اشاره به اینکه مردم در انتخابات گذشته رشد فکری و رشادت فوق‌العاده‌ای از خود نشان دادند، تصریح کرد: هیچ گروه و جناحی این انتخابات را تحریم نکرد و هیچ کس از پیچ و خم‌های مقررات انتخاباتی خسته نشد و همه از حداقل فرصت، حداکثر استفاده را کردند. در این انتخابات لیست‌هایی تهیه شد و گویی مردم و نامزدها این‌بار قبل از احزاب و جناح‌ها به فکر همگرایی بیشتر برای حل مشکلات کشور بودند. همه هم به خوبی می‌دانند که مشکلات بزرگ را می‌توانیم با اتحاد، وحدت و پیروی از رهنمودهای رهبری و با انسجام حل کنیم.

به گفته روحانی دولت یازدهم در مقطع آغاز به کار خود با مشکلات و تلاطم‌های اجتماعی و اقتصادی مواجه بود اما با همکاری مجلس و حمایت مردم از بسیاری از این مشکلات عبور کرد.

وی با بیان اینکه اکنون از تلاطم‌های اقتصادی خبری نیست و آرامش در بازار حاکم است، اظهار کرد: ما از تورم خطرناک 40 درصد به 10 درصد رسیده‌ایم و امسال به تورم تک‌رقمی می‌رسیم. همچنین امسال به رشد 5 درصدی می‌رسیم.

روحانی افزود: هیچ دولت و مسئولی نیست که برای مردم خود فقر و بیکاری بخواهد. ما باید اشتغال و شرایطی را فراهم کنیم که مردم درآمد قابل قبولی داشته باشند. در این زمینه هم تجارب فراوانی از کشورهای مختلف وجود دارد. بسیاری از کشورها به لحاظ استعدادهای انسانی و منابع مادی شرایط‌شان از ما پایین‌تر است اما دارای رشد اقتصادی مناسب‌تری هستند. در دو دهه اخیر کشوری را سراغ نداریم که بدون تعامل با جهان به رشد اقتصادی مناسبی دست یافته باشد. در اقتصاد مقاومتی نیز بر اقتصاد درون‌زا و برون‌گرا تأکید شده است.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در مراسم افتتاحیه دوره دهم مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما باید به سمت رشد 8 درصدی حرکت کنیم و اگر بناست به این رشد برسیم به سرمایه‌گذاری نیاز داریم. شرایط کشور و درآمد نفتی ما و قیمت نفت به گونه‌ای نیست که فکر کنیم در سال‌های پیش رو به راحتی به نفت 100 دلاری دست می‌یابیم. پس ما برای رسیدن به رشد 8 درصدی باید به الزامات این رشد توجه کنیم.

وی اضافه کرد: یکی از الزامات این رشد سرمایه‌گذاری 30 تا 50 میلیارد دلاری از منابع خارجی علاوه بر استفاده از سرمایه‌های داخلی است. ما در برجام به این نقطه رسیدیم که اگر وحدت و انسجام میان مردم، همکاری و همگاهنگی بین قوا باشد و خطوط قرمزی که مقام معظم رهبری تنظیم کرده‌اند مراعات شود و افراد شایسته و صالح برای انجام کار انتخاب شوند می‌توانیم مشکل بزرگی مثل مذاکرات در برابر شش قدرت بزرگ که یکی دوتای آنها از دشمنان قبلی و امروز ما هستند را حل کنیم.

رئیس جمهور همچنین بیان کرد: ما توانستیم از یک مسأله پیچیده عبور و منافع و مصالح مردم را تضمین کنیم. امروز در سایه برجام فضایی ایجاد شده که می‌توانیم از سرمایه خارجی استفاده و از بازار خارجی برای صادرات و تکنولوژی خارجی به خوبی استفاده کنیم. ما در مجلس دهم و دولت یازدهم در کنار هم باید جغرافیای سرمایه بازار و تکنولوژی را مشخص کنیم و با استفاده از اقتصاد مقاومتی که در آن دیپلماسی اقتصادی از وظایف دولت است بتوانیم به خوبی از شرایط استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه رشد مناسب از ضرورت‌های کشور است، تأکید کرد: این کار برای ما ضرورت است که بتوانیم کشور را به رشد مناسب و جوانان عزیزمان را به اشتغال مناسبی که در شأن آنهاست برسانیم. رهبری معظم انقلاب در چند نوبت اقتصاد را اولویت اول کشور و امروز در پیامشان اقتصاد و فرهنگ را اولویتی برای مجلس و مسئولین تعیین کردند.

روحانی اضافه کرد: گاهی در نگاه اول در کشورمان تضادی مشاهده می کنیم. از طرفی امکانات، استعدادها و ظرفیت‌های فراوانی در کشور وجود دارد و از طرفی کلکسیونی از مشکلات را مشاهده می‌کنیم. کنار زدن مشکلات شرطی دارد و آن این است که همه آنهایی که امروز در این مجلس معظم اجتماع کرده‌ایم از منتخبان مردم در مجلس جدید تا سایر مقامات،‌ بزرگان و نیروهای مسلح اگر همه دست به دست هم بدهیم و اولویت اول را اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی بدانیم خواهیم توانست حتی در سال‌های آینده به رشد 8 درصد دست یابیم.

وی با بیان اینکه امکانات کشور به گونه‌ای است که می‌تواند به پیشرفت منجر شود،‌ افزود: اگر همه کنار هم باشیم و سیاست ما برای اداره کشور تدبیر و خردورزی، استفاده از همه امکانات درونی و بیرونی به نفع منافع ملی و خاص مردم باشد، باعث پیشرفت کشور و رسیدن به خواست مردم خواهیم شد.

رئیس جمهور همچنین به نوع انتخاب مردم در انتخابات اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: مردم در انتخابات آری‌ها و نه‌هایی گفتند و خواستار بهبود زندگی و روابط توأم با آرامش و عزت با خارج بودند. مردم خواستار حل مشکلات اساسی جامعه به ویژه مشکلات اقتصادی بودند. مجلس قواعد بازی افراد جامعه و شهروندان را در زمین بزرگ کشور و جامعه تعیین می‌کند و اگر قواعد بازی شفاف نباشد هرقدر بازیگر قوی و تمرین کرده باشد در کارزار رقابت با جهان بازنده است.

وی در ادامه تأکید کرد: انباشت و تورم قوانین مسأله‌ای را حل نخواهد کرد. ما شفافیت قوانین را می‌خواهیم و قوانینی می‌خواهیم که راه را به خوبی برای جامعه مشخص کرده باشند. ما به جای تدوین مکرر قوانین به تنقیح قوانین و به جای کمیت قانون به کیفیت قانون نیاز داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه خود را فرزند مجلس می‌داند، یادآور شد: من 20 سال تجربه حضور در مجلس را دارم. همه ما در مجلس دهم باید از تجربه 9 دوره قبلی به خوبی استفاده کنیم. کیفیت قوانین ما و همکاری در تدوین قوانین بین مجلس و دولت یعنی رسیدن به طرح کمتر و لایحه بیشتر، ‌استفاده از دانشگاهیان، مراکز تحقیقاتی، انجمن‌های تخصصی و کسانی که زمینه‌های مختلف تجربه را دارند در اداره کشور به ما کمک کنند.

وی اضافه کرد: این مسائل به ما کمک می‌کند که قوانینی وضع و اجرا کنیم تا بتوانیم محیط کسب و کار را آسان، مسائل بانکی را حل و فصل کنیم و جلوی فساد و قاچاق بایستیم و در جامعه کاری کنیم که هدف رشد 8 درصدی در سال‌های آینده برایمان امکان‌پذیر باشد. مطمئنم در مجلس دهم شاهد همکاری بیشتری خواهیم بود.

روحانی ضمن تشکر از نمایندگان مجلس نهم، بیان کرد: از همه نمایندگان مجلس نهم چه آنهایی که به مجلس دهم راه یافتند و چه آنهایی که در انتخابات شرکت نکردند یا توفیق حضور در مجلس دهم را نیافتند و به ویژه از هیأت رئیسه محترم و رئیس محترم مجلس نهم که در بسیاری از زمینه‌ها به ویژه برجام ما را یاری کردند تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: البته روزها و ساعات‌های ملالت‌آوری هم داشتیم اما مجلس نهم در مسأله مهم برجام به خوبی در کنار دولت و مردم ایستاد و زیر سایه رهبری توانستیم مهمترین مسأله سیاسی کشوری و بین‌المللی را به احسن وجه به مقصد برسانیم.

رئیس دولت یازدهم همچنین اظهار کرد: امروز خوشحالیم که سهم ما را در اوپک دیگران نمی‌برند و ما به خوبی به سهمیه خودمان در صادرات نفت خواهیم رسید. در طول سال‌های 91 تا 94 حدود 180 میلیون دلار باید عایدمان می‌شد که در سایه تحریم به دستمان نرسید و اگر می‌رسید شاهد رشدها و اشتغال فراوانی بودیم.

روحانی در پایان گفت: ما نیاز به همکاری داریم و اراده دولت مثل گذشته و بیش از گذشته حسن سلوک با دیگر قوا و با مجلس شورای اسلامی خواهد بود. ان‌شاءالله کاری کنیم که اول رضای حق و بعد از آن رضای مردم را به دست آوریم.

رحمانی فضلی: منتظر حل و فصل قانونی منتخب سوم اصفهان هستیم

 وزیر کشور در نخستین جلسه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گزارش روند برگزاری این انتخابات را ارائه کرد.

متن گزارش عبدالرضا رحمانی فضلی به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

سپاس و درود بیکران، خداوند باریتعالی را که توفیقِ خدمت گزاری به ملت شریف، آگاه و ولایت مدارِ ایرانِ اسلامی را نصیبمان نمود و با هدایت وکرامتِ خود، توفیقِ اَدایِ امانتِ سنگینِ برگزاریِ انتخابات را با شروع دوره دهم مجلس شورای اسلامی بر ما ارزانی داشت.

با نکوداشتِ یاد وخاطره معمارِ فقیدِ انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس، مایلم تشکرِعمیقِ خود را از مقام معظم رهبری (مدظله العالی) که با رهنمودها و ارشادات حکیمانه و مدبّرانه خویش، راهگشای مسیرمان شدند و نیز از ریاست محترم جمهوری، جناب آقای دکتر روحانی که با توصیه‌های ارزشمندشان، در فراهم ساختن بستر مناسب برای برگزاری انتخابات، از هیچ کوششی دریغ ننمودند، ابراز نمایم.

همانگونه که مستحضرید؛ انتخابات در ایران برگرفته از قانون اساسی است. اصل ششم قانون اساسی، اداره امور کشور را تنها از طریق اتکای به آرای عمومی ممکن می‌داند و اصل هفتم نیز، مجلس شورای اسلامی را از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور دانسته است. صلاحیت قانونگذاری، اختیارات نظارتی و قابلیت پاسخ خواهی، دلالت برنقش کلیدی، جایگاهِ محوری و آینده سازِ مجلس شورای اسلامی دارد. تأکیدات مهمی که در قانون اساسی بر ضرورت تشکیل مجلس، چگونگی انتخاب نمایندگان، و وظایف واختیارات مجلس شده است، حاوی الزاماتی است که مطابق آن، برگزارکنندگان و تمهیدکنندگان انتخابات، می‌باید تمام پیش بینی‌ها و مقدمات لازم را به منظور تشکیل مجلسی شایسته و منتخبِ واقعیِ مردم، فراهم و تدارک نمایند.

وزارت کشور به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، در طراحیِ مسیرِ حرکت، برای تمهیدِ مقدمات و روند اجرای انتخابات، محکماتِ شرعی، قانونی و اخلاقی را مبنای کار خود قرار داده و با اذعان به مسئولیتِ ملیِ مجموعه یِ عواملِ دست اندرکارِ در دولت، حاکمیت و عرصه‌های سیاسی و اجتماعی، حرکت خود را برمبنایِ اصولِ راهبردیِ مشخص دنبال نمود و با عنایت به اصول قانون اساسی، توصیه‌های امام راحل رحمت الله علیه، رهنمودهای روشنگرانه مقام معظم رهبری، چارچوب‌های ابلاغی ریاست محترم جمهوری و سیاست‌های مصوب دولت، برگزاری انتخابات را برپایه چند اصل مهم"مشارکت حداکثری" ، "رعایت حق الناس"، "بی طرفی کامل"، "قانون محوری" و" استقرار امنیت کامل وآرامش عمومی" استوار ساخت.

با درک این مهم که انتخابات عرصه ظهور وتجلّی حاکمیت مردمی و ملیِ نظام محسوب و در واقع نمایانگر اراده مردم در اِعمال حاکمیت می‌باشد، تمامی تلاش‌ها در راستایِ صیانت از یکایکِ آرای مردم عزیزمصروف گردید. برهمین اساس:

ضمن تاکید برحفظِ بی طرفیِ کاملِ توسط مجریان، بمنظور حذف هرگونه شائبه جانبداریِ جناحی وحزبی در جریان برگزاری انتخابات، نظام‌های نظارتی و کنترلی مؤثری برای اطمینان ازحفظ بی طرفی مجریان تدارک دیده شد، به گونه‌ای که ملت فهیم و هوشیار، با اطمینان کامل به این روند، مشارکتی مثال زدنی را درتعیین سرنوشت خود رقم زدند.

بی شک برگزاری انتخابات، درطرازِ شاخص‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، جز با تأییدات فوق وهمکاریِ صمیمانه دستگاهها و نهادهای مسئول امکان پذیر نبود. اینک که در این مقطع زمانی حساس، به حَسَبِ وظیفه و بعنوان وزیر کشور و در اجرای قانون، مفتخر به حضور در مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی می‌باشم، مایلم خلاصه‌ای از مسیر برنامه ریزی‌ها، اقدامات وعملکرد وزارت کشور ودیگر سازمان هاو نهادهایِ مسئولِ در برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را که به صورت همزمان، با انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار و بعنوان برگ زرین دیگری بر دفتر پرافتخار و ارزشمند این نظام الهی– مردمی محسوب می‌گردد، درسه بخش کوتاه، به محضر ملت شریف ایران و شما حضار گرامی تقدیم نمایم.

بخش اول : مقدمات برگزاری انتخابات:

1- تشکیل ستاد انتخابات کشور به ریاست معاون سیاسی وکمیته‌های شش گانه آن با مسئولیت معاونین وزارت کشور در تاریخ دوم اردیبهشت 94 و به فاصله 10 ماه قبل از برگزاری انتخابات و همچنین ایجاد ستادهای متناظر استانی، که در این مدت با بهره گیری از اختیارات قانونی، ابلاغ مصوبات راهبردی و پیگیری‌های مستمر برای اجرای آنها، زمینه برگزاری انتخاباتی باشکوه را فراهم نمود.لازم به ذکراست درطول این مدت تعداد (40) جلسه ستاد مرکزی و بیش از (2000) جلسه ستادهای متناظر در استان‌ها برگزار شد.

2- به منظور ارتقای دانش و مهارت‌های انتخاباتیِ مجریان و دست اندرکارانِ برگزاری انتخابات در سراسر کشور، طرح جامع آموزش مجریان انتخابات، شامل محورهای متعددی ازجمله تهیه وتدوین متون متعدد آموزشی و برگزاری 27 همایش توجیهی در سراسرکشور، آنهم درسطوح مختلفِ مدیریتی وکارشناسی، با حضور رئیس و اعضای ستاد انتخابات کشور و بیش از (960 ) هزار نفر از دست اندرکارانِ برگزاری انتخابات طراحی و اجراء گردید. در همین راستا برای نخستین بار، به منظور حصول اطمینان از اشراف و تسلط مجریان به قوانین و مقررات، آزمون جامعی از کلیه فرمانداران و بخشداران سراسر کشور بعمل آمد.

3- این دوره ازانتخابات؛ به دلیل" همزمانی برگزاری دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری"و"وجود شرایط ویژه رقابتی میان جریان‌های سیاسی و هواداران آنها "، ازحساسیت بالایی برخوردار بوده وگروهک‌های معاندِ تروریستی و سرویس‌های بیگانه نیز به همین طریق، درصدد انجام اقدامات خرابکارانه و ایجاد ناامنی درکشور بودند.

از حدود شش ماه قبل از برگزاری انتخابات، اطلس امنیت انتخابات تهیه شد وحوزه‌های انتخابیه‌ای که براساس برآوردهای جامعه اطلاعاتی، امنیتی و نیز شورای تأمین استانها و شهرستانها، احتمال درگیری و بروز تنش درآنها وجود داشت، مشخص و تمهیدات لازم برای پیشگیری ازشکل گیری و یا تشدید تنش و ناامنی اتخاذ و توسط دستگاه‌هایِ عضوِ شورای امنیت کشور و به ویژه وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، استانداران و فرمانداران، به مورد اجرا درآمد.

ستاد راهبردی امنیت انتخابات کشور؛ برای اولین بار، با حضور اعضای اصلی شورای امنیت کشور و با مسئولیت معاون امنیتی وانتظامی وزارت کشور تشکیل و با برگزاری جلسات منظم، نسبت به رصد مسائل امنیتی اقدام نمود.

تعداد (250) هزارنفر از نیروهای نظامی و انتظامی برای تامین امنیت انتخابات بکارگیری شدند. همچنین تعداد (40) فروند بالگرد، (4) فروند هواپیما و (4) فروند شناور نیز، به منظور تسریع در جابجایی صندوق‌ها اقدامات لازم را انجام داد که حاصل تمام این اقدامات، حفظ آرامش، همراه با نشاط انتخاباتی و پیشگیری کامل از بروز وقایعِ امنیتیِ منجر به تلفات وآسیب‌های جانی بود که این امر در تمام دوره‌های قبلی انتخابات بی نظیر می‌باشد.

4- ازآنجا که وزارت کشور، بنا به تصریح ماده 25 قانون انتخابات، علاوه برمسئولیت اجرای قانون، مسئول حسن جریان انتخابات نیز می‌باشد، با رویکرد پیشگیری از بروز تخلفات و هرگونه سوء جریان، شبکه هوشمند، فراگیر و منسجم بازرسی انتخابات را راه اندازی کرد.

برهمین اساس برای نخسین بار؛ با بکارگیری بالغ بر (60) هزار نفر از نیروهای متعهد و آگاه، از اقشار مختلف مردم در سطوح بازرس، سربازرس، هیأت‌های بازرسی شهرستان و استان، بازرس ویژه و هیأت مرکزی بازرسی انتخابات در تمام شعب اخذ رأی مستقر تعیین گردیدند.

در این دوره، استفاده از فناوری‌های نوین در امر بازرسی، با نگاه بهره گیری از ظرفیت نظارت مردمی در برگزاری قانونی انتخابات، در قالب سامانه هوشمند بازرسی انتخابات محقق شد.

5- هماهنگی با شورای محترم نگهبان درخصوص تعیین روز هفتم اسفند ماه 94 برای برگزاری همزمان دو انتخابات و نیز تاریخ دهم اردیبهشت ماه 95، برای برگزاری مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، بعنوان یکی از هماهنگی‌های بین بخشی محسوب می‌گردد.

6- از مجموع (25) فرآیند اجرائی انتخابات، (23) فرآیند، ازجمله ثبت نامِ رای دهندگان، احراز هویت، ارسال فرم‌ها و رسیدگی به شکایات، در سراسر کشور بصورت رایانه‌ای صورت گرفت.

7- اقدامات و پیش بینی‌های لازم برای برگزاری انتخابات تمام رایانه‌ای وکاملا مکانیزه، برای اخذ و شمارش آراء در (30) درصد از شعب اخذ رای کل کشور صورت گرفته بود، که البته بدلیل عدم موافقت شورای نگهبان، به نتیجه نرسید.

8- هماهنگی وتعامل حداکثری و مطلوب با اصحاب رسانه، خصوصا رسانه ملی، به منظور انعکاس اخبار انتخاباتی و نیز تنویر افکار عمومی، در ردیف اقدامات مهم وزارت کشور در این زمینه بوده است.

9- تهیه به موقع تعرفه‌های اخذ رای انتخابات، با لحاظ (14) شاخص حفاظتی و امنیتی، اختصاص کُد ویژه‌ای برای هریک از استانها و همچنین تامین و توزیع کلیه اقلام و ملزومات برگزاری انتخابات در سطح استانها و شهرستانها، با لحاظِ ویژگی‌های امنیتیِ موردِ انتظار در جریان طراحی و چاپ، در زُمره مهمترین اقدامات ستاد انتخابات کشور بوده است.

10- حسب تاکید ریاست محترم جمهوری، با برنامه ریزیِ لازمِ ستاد انتخابات کشور و پس از تائید شورای محترم نگهبان، صندوق‌های اخذ آراء بصورت شفاف تولید و در انتخابات مورد استفاده قرارگرفت.

11- برگزاری دو همایش سراسری برای" استانداران"، "معاونین سیاسی- امنیتی"، "مدیران کل سیاسی وانتخابات"و" فرمانداران کشور"، با حضور ریاست محترم جمهوری، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، معاون اول رئیس جمهور، دبیرمحترم شورای نگهبان و دیگر مسئولین طراز اول کشور و در راس همه"دیدارمجریان و ناظرین انتخابات با مقام معظم رهبری و بهره گیری از منویات و توصیه‌های معظم له"، از دیگر برنامه‌های مهم وزارت کشور، برای برگزاری هرچه مناسب تر انتخابات بود.

بخش دوم : روند برگزاری انتخابات :

مطابق برنامه زمانبندی، از تاریخ بیست و هشت آذرماه 94 ، عملیات ثبت نام از داوطلبان شروع شد و در 207 حوزه انتخابیه اصلی، ستاد وزارت کشور و نمایندگی‌های سیاسی خارج از کشور، به مدت یک هفته انجام گرفت که 12 هزار و 72 نفر شامل: 10 هزار و 637 نفر مرد و 1435 نفر زن ثبت نام کردند که نسبت به دوره گذشته 110 درصد افزایش داشت.

همزمان با آن، هیات‌های اجرایی در حوزه‌های انتخابیه، با حضور 15 هزار و 546 نفر از اقشار مختلف مردم تشکیل و در این بین، با دریافت 33 هزار و 926 پاسخ استعلام از مراجع چهارگانه، از مجموع 12 هزار و 72 نفر داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی، تعداد 10 هزار و 967 نفر تایید و پس از بررسی هیات‌های نظارت و شورای محترم نگهبان، نهایتاً 5 هزار و 944 نفرتائید صلاحیت شده ومردم آگاه و فهیم ایران نیز، در روز 7/12/94 ، با حضور با شکوه خویش در پای صندوق‌های رای درسراسرکشور، حماسه‌ای به یادماندنی را رقم زدند.

البته آنچه که در این بخش قابل ذکر و یادآوری است، تشریک مساعی شورای محترم نگهبان در مسیرِتجدیدِ نظروتعیینِ صلاحیتِ حدود1600 نفردیگر از داوطلبان در مراحل بعدی و در نتیجه بازگشت آنان به گردونه رقابت‌های انتخاباتی بود که پس از ارائه نظرات مشورتی وتحلیلی و اسناد مثبته ی مرتبط از سوی وزارت کشور و همکاری صمیمانه آن شورای محترم صورت گرفت، که در همین جا لازم می‌دانم از اعضای محترم شورای نگهبان تقدیروتشکر نمایم.

بخش سوم : آمارها:

1- در مرحله اول انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، تعداد 33 میلیون و956 هزار و651 نفر از واجدین شرایط که معادل 62 درصد کل می‌باشد، در انتخابات شرکت کردند.

آنچه که در این دوره از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی قابل ذکراست، سرعت عواملِ دست اندرکار، در شمارش آراء و اعلام نتیجه نهائی بود.علیرغم آنکه برای نخستین بار درتاریخ جمهوری اسلامی ایران، دو انتخابات بزرگ، بطور همزمان اجرا شدند و در جریان آن مجموعاً بیش از (67) میلیون رای ماخوذه مورد شمارش قرارگرفت، اما با برنامه ریزی دقیق وتلاش قابل تقدیرمسئولین وعوامل ذیربط، نتایج نهائی انتخابات در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه بویژه درشهرتهران، تا (30) ساعت قبل ازمدت مشابهِ انتخاباتِ گذشته اعلام ومنتشرگردید.

2- باتوجه به بهره گیری از ابزارهای نوین فناوری اطلاعات در این دوره، امکان تحلیل ویژگی‌های آماری رأی دهندگان فراهم شده است. براساس اطلاعات موجود:

- از میان کلیه رأی دهندگان؛ 45 درصد در فاصله سنی بین 18 تا 35 سال، 37 درصد در فاصله سنی بین 36 تا 55 سال و 18 درصد نیز در بازه سنی 55 سال به بالا بوده اند.

- از نظر ترکیب جنسیتی رأی دهندگان نیز، 48 درصد زن و52 درصد مرد بوده اند.

- از کل آراء مأخوذه، تعداد رأی دهندگان در روستاها 31% و در نقاط شهری 69% می‌باشد.

- بیشترین نرخ مراجعه مردم به شعب اخذ رأی، مربوط به بازه زمانی ساعات 17 تا 19 بعد از ظهر روز اخذ رای بوده است.

3- درمرحله اول انتخابات، 152 حوزه انتخابیه تعیین تکلیف و221 نفر از نامزدها به مجلس راه یافتند و انتخاب 68 نفر از 55 حوزه انتخابیه نیز، به مرحله دوم موکول گردید.

4- با هماهنگی شورای محترم نگهبان، مرحله دوم انتخابات درتاریخ 10/2/95، در سطح 21 استان و 55 حوزه انتخابیه و 15 هزار و 158 شعبه اخذ رای ، برای انتخاب 68 نفر از میان 136 نامزد راه یافته به مرحله دوم برگزار شد.

5- در مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، تعداد 5 میلیون و901 هزار و 297 نفر از واجدین شرایط، در انتخابات شرکت و آراء خود را به داخل صندوق‌های رای انداختند که سبب ثبت مشارکت 48/33 درصدی در انتخابات گردید.

6- از مجموع 288 نفرمنتخب دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، 271 نفر مرد و17 نفر نیز زن می‌باشند.

- مضافاً آنکه درخصوص منتخبِ سوم مردم اصفهان نیز، مطابق آنچه که شورای محترم نگهبان اعلام نموده است، ابطال انتخابات نسبت به یک فرد اعمال شده و با توجه به تفاوتِ برداشتِ وزارت کشور از قانون، در این خصوص اقدامات قانونی لازم، از جمله ارجاع موضوع به مراجع ذیصلاح ومجلس شورای اسلامی جهت ارائه استفساریه دنبال شده است که کماکان منتظر حل و فصل قانونی موضوع هستیم.

7- در بین منتخبان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، 73 نفر در ترکیب سنی 30 تا 45 سال ، 187 نفر در ترکیب سنی 45 تا 60 سال و 28 نفر در ترکیب سنی 65 سال به بالا می‌باشند. متوسط سن منتخبین مجلس نهم 48 سال بوده و در مجلس دهم این عدد به 50 سال افزایش یافته است.

8- تعداد (111) نفر از منتخبان دارای مدرک تحصیلی دکتری، (145) نفردارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس و (32) نفر نیز دارای مدارک معادل کارشناسی ارشد و تحصیلات حوزوی می‌باشند.

9- تعداد (111) نفر از منتخبان این دوره از نمایندگان ادوار گذشته و (177) نفر نیز برای اولین بار به افتخارخدمتگزاری در مجلس شورای اسلامی نائل آمده اند.

10- لازم به ذکر است که در این انتخابات، فقط یک حوزه انتخابیه (بندر لنگه، بستک و پارسیان) باطل گردیده است. این درحالی است که در 9 دوره گذشته و در هر دوره، به طور میانگین، انتخابات در (12) حوزه انتخابیه ابطال گردیده است.

* ضمناً منتخب حوزه انتخابیه مراغه و عجب شیر، جناب آقای حسین زاده نیز درجریان سانحه رانندگی جان به جان آفرین تسلیم نمودندکه علّو درجات ایشان را از درگاه خداوند مسئلت داریم.

البته ذکر این نکته ضروری و انکار ناپذیر است که؛ مجموعه قوانین و مقررات فعلیِ برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی، پاسخگوی نیازهای مجریان، ناظران ومردم شریف ایران نبوده و نیازمند اصلاح و بازنگری است. بر همین اساس؛ وزارت کشور درجریان روند برگزاری انتخابات اخیر، نسبت به احصاء و تعیین مجموعه اشکالات، نواقص، ابهامات وخلاء‌های موجود در فرآیند تدارک و تمهید برگزاری انتخابات از جمله:" ثبت نام ازداوطلبان"، " تعیین و احراز صلاحیت‌ها"، " تشکیل وحدود وظایف و اختیارات هیات‌های اجرائی و نظارت و نحوه انجام تکالیف قانونی از سوی هیات‌های موصوف"، " شرایط تبلیغاتی وچگونگی تامین و هزینه کرد منابع تبلیغاتی و انتخاباتی"، " نحوه برگزاری انتخابات"، "روند اخذ رای"، " شماش آراء"، " اعلام نهائی نتایج"، "بررسی شکایات واعتراضات" و دیگر موارد، اقدام و امیدواریم که در تعاملی سازنده بین دولت یازدهم و مجلس دهم، پس از تصویب وابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات، شاهد تدوین وتصویب قانون جدید انتخابات در مجلس دهم باشیم.ان‌شاءالله

در پایان وظیفه خود می‌دانم؛ از شورای نگهبان، هیأت‌های نظارت، هیأت‌های اجرایی، ستادهای انتخابات استانداری‌ها وحوزه‌های انتخابیه سراسرکشور، کلیه عوامل و دست اندرکاران برگزاری انتخابات در سطح شعب اخذ رأی، اعضای ستاد انتخابات کشور، نیروهای انتظامی و نظامی، وزارت اطلاعات، وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات، دادستانی کل کشور، سازمان ثبت احوال، استانداران، فرمانداران و بخشداران سراسرکشور، بازرسان وزارت کشور و نیز از اصحاب رسانه و خصوصاً رسانه ملی و بویژه ملت شهید پرور ایران اسلامی تقدیر و تشکر نمایم وامیدوارم که؛

شما نمایندگانِ محترمِ دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، در پرتو لطف و عنایات اللهی، با همکاری و تعامل جدّی و سازنده با سایر قوا، در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و همچنین تحقق آرمان ها، مطالبات و خواست ملت عزیز ایران که صاحبان و حافظان اصلی انقلاب هستند، گام بردارید و پشتوانه‌ای محکم برای حفظ، صیانت و تقویت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که میراث گران‌بهایِ امامِ راحل وشهدای گرانقدر میهن عزیزمان محسوب می‌گردد، باشید. از عنایت و توجه تان سپاسگزارم و همه ی شما عزیزان را به خداوند متعال می‌سپارم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته»


تعیین شعب پانزده گانه برای بررسی اعتبارنامه منتخبان مجلس دهم

شعب پانزده‌گانه برای بررسی اعتبارنامه منتخبان مجلس دهم در اولین جلسه علنی مجلس دهم تعیین شد.

بر اساس اعلام هیات رییسه سنی مجلس دهم و با به جا آوردن مراسم تحلیف از سوی 282 منتخب این دوره از مجلس، شعب پانزده‌گانه برای بررسی اعتبارنامه منتخبان مجلس به این ترتیب تعیین شدند.

شعبه اول:

سیدمهدی مقدسی، حسین نیازآذری، فرهاد فلاحتی، سیدکاظم دلخوش، ژرژیک آبرامیان، محمدصادق حسنی، محمد خالدی، محسن علیجانی، مهرداد لاهوتی، محمدرضا تابش، محمد محمودی، صدیف بدری، ناهید تاج الدین، محمدقسیم عثمانی، سیدعلاءالدین خادم، بشیر خالقی، سیدمحمدجواد ابطحی، مجید ناصری نژاد، مسعود پزشکیان

شعبه دوم:

محمد دهقانی، علی اکبر کریمی، محمدجواد فتحی، احمد حمزه، محمدرضا پورابراهیمی، شهروز برزگر، محمد حسینی، داوود محمدی فرزند نظر، مجتبی ذوالنوری، سیدهادی بهادری، غلامرضا حیدری، عین الله شریف پور، کاظم جلالی، علی اسدی، سیدمحمدباقر عبادی، حبیب الله دهمرده، عزیز اکبریان، عباسعلی پوربافرانی، نورمحمد تربتی نژاد.

شعبه سوم:

نظر افضلی، عامر کعبی، علی بختچی، سیامک مره صدق، سید حسین نقوی حسینی، عباس پاپی زاده، حشمت الله فلاحت پیشه، نصرالله پژمان فر، سیدعلی ادیانی، شادمهر کاظم زاده، جبار کوچکی نژاد، سیدمصطفی ذوالقدر، شکور پورحسین، عبدالکریم حسین زاده، یعقوب شیریاری، اسدالله عباسی، حسینعلی حاجی، علی کاظمی، سهراب گیلانی.

شعبه چهارم:

علی گل مرادی، داریوش اسماعیلی، محمود شکری و ولی الله نانواکناری، علی قربانی، سیدکمال آلدین شهریاری، شمس الله شریعت نژاد، فاطمه سعیدی، بهروز بنیادی، علی محمد مرادی، عبدالغفور ایران نژاد، سیدراضی نوری، کمال دهقانی، مصطفی کواکبیان، محمدحسین حسین زاده، عبدالله سامری، غلامعلی جعفرزاده، اسفندیار اختیاری، محمدباسط دزهی.

شعبه پنجم:

احمدعلی کیخواه، محمدابراهیم رضایی، سیدمرتضی خاتمی، محسن کوهکن، علی بختیار، منصور مرادی، ولی ملکی، علی عسگر زاهدی، حمدالله کریمی، حسن خسته بند، محمدمهدی برومندی، سلمان خدادادی، ابوالفضل ابوترابی، غلام محمد زارعی، محمدرضا امیرحسن خانی، علی لاریجانی، سیداحسن علوی، هدایت الله خادمی، سیدحمزه امینی.

شعبه ششم:

همایون یوسفی، ابوالفضل سروش، حمید گرمابی، هادی قوامی، سیدناصر موسوی، یحیی کمالی پور، حمیدرضا حاجی بابایی، محمود صادقی، حسین مقصودی، رضا شیران، جلیل مختار، سیدجواد ساداتی نژاد، علی یارمحمدی، محمدرضا صباغیان، محمد آشوری تازیانی، هاجر چنارانی، اقبال محمدیان، فریدون احمدی، غلامرضا شرفی.

شعبه هفتم:

نبی هزارجریبی، الله یار ملک شاهی، علیرضا محجوب، مهدی شیخ، داوود محمدی فرزند مراد، محمدمهدی افتخاری، شهاب نادری، سیدحمیدرضا کاظمی، رامین نورقلی پور، احمد علیرضابیگی، محمدرضا نجفی، منوچهر جمالی، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، احمد سالک، محمد عزیزی، محسن بیگلری، سیدفرید موسوی، همایون هاشمی، محمدباقر سعادت.

شعبه هشتم:

کارن خانلری، فریده اولادقباد، جلال محمودزاده، نادر قاضی پور، محمدرضا بادامچی، رحیم زارع، محمدمهدی زاهدی، محمدعلی وکیلی، فاطمه ذوالقدر، بهرام پارسایی، اسدالله قره خانی، ولی داداشی، حسن بهرام نیا، جواد کاظم نسب، غلامرضا تاجگردون، سیدمهدی فرشادان، محمد فیضی، حبیب الله کشتزر، قرجه طیار.

شعبه نهم:

حسن سلیمانی، فرهاد تجری، حسن لطفی، قاسم احمدی لاشکی، عزت الله یوسفیان، مسعود گودرزی، جمشید جعفرپور، عبدالله رضیان، قلی الله قلی زاده، ذبیح نیک فر، جواد کریمی قدوسی، رضا علیزاده، محمدحسین قربانی، احد آزادی خواه، معصومه آقاپور علیشاهی، محمد قمی، یوناتن بت کلیا، عبدالرضا مصری، اصغر سلیمی.

شعبه دهم:

علیرضا رحیمی، هادی شوشتری، حمیدرضا فولادگر، کوروش کرم پور، علی نوبخت، حسینعلی شهریاری، روح الله بابایی، سیدحمایت میرزاده، حسن نوروزی، سلام امینی، محمد بیراندوی، علی نجفی، علی بختیاری، حسین امیری خامکانی، علاءالدین بروجردی، فریدون حسنوند، حسین رضازاده، محمدنعیم امینی فرد، حبیب الله نیکزادی.

شعبه یازدهم:

رضا انصاری، محمدرضا ملکشاهی راد، بهروز نعمتی، علی اسماعیلی، عبدالله حاتمیان، رضا کریمی، احمد همتی، اردشیر نوریان، محمدعلی پورمختار، حمید بنایی، عباس گودرزی، محمدرضا منصوری، عدل هاشمی پور، علی کرد، محمدمهدی مفتح، سکینه الماسی، علیرضا ابراهیمی، طیبه سیاوشی شاه عنایتی، عبدالرضا هاشم زایی.

شعبه دوازدهم:

روح الله حضرت پور، عبدالرضا عزیزی، شهباز حسن پور، جهانبخش محبی نیا، سیدتقی کبیری، جلال میرزایی، محمد دامادی، سیداحسان قاضی زاده، سیدصادق طباطبایی نژاد، سیدحمیده زرآبادی، علی محمد شاعری، سیدابوالفضل موسوی، یوسف داوودی، محمد خدابخشی، رمضانعلی سبحانی فر، جلیل رحیمی، محمود نگهبان سلامی، محمد وحدتی، زهرا سعیدی.

شعبه سیزدهم:

علی ساری، سیدجواد حسینی کیا، سیدفاطمه حسینی، اصغر مسعودی، محمدرضا عارف، سعید باستانی، پروانه سلحشوری، سیدحسن حسینی، احمد مازنی، سیدقاسم جاسمی، سیدمحسن علوی، سمیه محمودی، غلامرضا کاتب، مرتضی صفاری نطنزی، زیادالله اعزازی، علی رستمیان، احمد مرادی، محمد کاظمی.

شعبه چهاردهم:

فردین فرمند، خدیجه ربیعی، عبدالحمید خدری، علی اصغر یوسف نژاد، علی اکبری فرزند علی اکبر، حیدرعلی عابدی، محمد حسن نژاد، رسول خضری، حسین هاشمی، ابوالفضل حسن بیگی، سهیلا جلودارزاده، محمدجواد کولیوند، شهرام کوسه غراوی، احمد صفری، پروانه مافی، اکبر رنجبرزاده، فرج الله رجبی، علی ابراهیمی.

شعبه پانزدهم:

امیر خجسته، علی مطهری، علی اکبری فرزند فتحعلی، احمد انارکی محمدی، محمود بهمنی، محمدجواد جمالی، مسعود رضایی، محمدرضا رضایی، بهمن طاهرخانی، الیاس حضرتی، احمد بیگدلی، علیرضا سلیمی، احمد امیرآبادی، سیدحسین افضلی، مجید کیان پور، اکبر ترکی، قاسم ساعدی، قاسمی میرزایی.


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری