کد خبر: ۱۴۵۱۴۹
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۳
جمهوریت نوشت: در ماه های اخیر مقامات آمریکایی اعلام کرده اند، در طول ماه‌ها فعالیت دنبال پاسخی برای ناپدید شدن رابرت لوینسون بودند اما در این مورد چیزی پیدا نکردند.

رابرت لوینسون (Robert Levinson) از مأمورین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (CIA) است که در اسفند ۱۳۸۵، هنگامی که در پوشش کارمند بازنشسته بخش مبارزه با جرائم سازمان یافته پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) به جمع‌آوری اطلاعات در ایران مشغول بود، ناپدید شد.
 
مقامات پلیس فدرال آمریکا (FBI) مدعی شدند که لوینسون احتمالاً از سوی یک گروه ربوده شده و در منطقه مرزی بین ایران با افغانستان و پاکستان نگهداری می‌شود. همسر و پسر وی برای یافتن او به ایران سفر کرده‌اند. تلاش‌ها برای یافتن وی بی ثمر بوده است.
 
یک مقام آمریکایی درگیر در گفت‌وگوهای با ایران دی ماه سال گذشته گفته بود در پایان او به عنوان بخشی از توافق آزاد نمی‌شود، اما ما با ایرانیان توافق کردیم تا به جست‌وجوی اطلاعات درباره مکان تقریبی او ادامه دهیم.
 
مقامات آمریکایی مدعی شدند لوینسون که از بیماری دیابت رنج می‌برد، پس از ملاقات با یک شبه نظامی آمریکایی اسلام‌گرا در جزیره کیش ناپدید شد، در اسارت مرده است.
 
خانواده لوینسون امیدوارند او هنوز زنده باشد، اعلام کردند، در زمانی که او ناپدید شد برای آژانس اطلاعات مرکزی (سازمان جاسوسی آمریکا سیا) در یک عملیات دشوار مشغول کار بوده است.


وکیل خانواده لوینسون به شبکه خبری سی.ان.ان. گفت، سازمان سیا برای جلوگیری از اقامه دعوی 2.5 میلیون دلار پرداخت کرد.
 
مقامات آمریکایی پیش از این اعلام کرده اند سازمان سیا درباره روابط بدون مجوز لوینسون با بخش تحلیلی این آژانس، تحقیقات داخلی انجام داد که منجر به اخراج سه مقام و توبیخ چند نفر دیگر شد.
 
رابرت لوینسون به مدت 28 سال در اداره تحقیقات فدرال (اف.بی.آی)، وزارت دادگستری و اداره مبارزه با مواد مخدر کار کرده است. او پس از بازنشستگی از دولت در سال 1998 به عنوان مامور مخفی مشغول به کار بود.
 
آخرین تصویر از لوینسون در سال 2011 او را در روپوشی نارنجی نشان می‌داد که پلاکاردی که بر روی آن نوشته شده بود به من کمک کنید در دست داشت. هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا در ماه مارس 2011 گفت که دولت آمریکا معتقد است او در جایی در جنوب آسیا نگهداری می‌شود.
 
در این بین ماه گذشته اعضای مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌ای صادر کرده و در آن از ایران خواستند به تحقیقات برای یافتن «رابرت لوینسون»، کارمند سابق سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا کمک کند.
 
حسین سبحانی نیا، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با جمهوریت در این خصوص می گوید: آمریکا باید توجه داشته باشد نمی تواند جاسوس های خود را به منطقه اعزام و بعد از آن مفقود شدن آن را به گردن ایران بیاندازد.


نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود:تهران در خصوص یافتن لوینسون در حال کمک به خانواده وی است اما این موضوع تنها از بعد انسان دوستانه صورت می گیرد.


سبحانی نیا همچنین تصریح کرد:به احتمال قوی لوینسون در کشورهای حاشیه خلیج فارس مفقود شده است.


هیچ قطعنامه ای در خصوص یافتن لوینسون نمی تواند برای ایران تعیین تکلیف کند


سبحانی نیا همچنین تصریح کرد:دولت آمریکا باید توجه داشته باشد که ایران از بعد انسانی در یافتن لویسون همکاری می کند و لزوما بحث قطعنامه ها برای ما تعیین تکلیف نمی کند کما این که زمانی که جاسوس های خود را به منطقه اعزام می کنند نمی توانند مدعی مساله دیگری باشند.


 وی با تاکید بر اینکه ایران در بحث های بشر دوستانه و کمک به انسان ها بدون بیانیه پیشقدم است، خاطر نشان کرد: مجلس نمایندگان آمریکا نمی توانند قطعنامه ای در خصوص کشور دیگری صادر کند و آن ها را ملزم به انجام کاری کند چرا که این گونه بیانیه های الزام آور نخواهد بود.
 
 واشنگتن نمی تواند برای تهران تعیین تکلیف کند


نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واشنگتن نمی تواند برای تهران تعیین تکلیف کند خاطر نشان کرد: رابرت لوینسون جاسوس سرویس های اطلاعاتی آمریکا  بوده  است و آمریکا باید به خاطر داشته باشد که نمی تواند برای دخالت در امور منطقه و کشورهای دیگر مرتب جاسوس های رسمی و غیررسمی اش را به نقاط مختلف دنیا بفرستد./
 

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری