کد خبر: ۱۴۴۹۳۷
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۶
باید ۶۰ درصد زکات صرف افراد نیازمند و با لحاظ جوانب شرعی به دست فقرا و نیازمندان برسد و ۴۰ درصد دیگر نیز برای انجام امور عمرانی هزینه شود.
رئیس کمیته امداد با بیان اینکه رسالت اصلی این نهاد، رسیدگی به وضعیت فقرا و مساکین است بر لزوم دقت در نحوه مصرف زکات تاکید کرد و گفت: باید ۶۰ درصد زکات صرف افراد نیازمند و با لحاظ جوانب شرعی به دست فقرا و نیازمندان برسد و ۴۰ درصد دیگر نیز برای انجام امور عمرانی هزینه شود.

به گزارش اعتدال، مهندس سید پرویز فتاح درنشست آموزشی و توجیهی عاملین زکات با اشاره به اینکه شورای عالی زکات نگاه جدیدی به مصرف زکات دارد، گفت: زکات سهم فقرا و جزو اموال آنها محسوب می شود لذا کمیته امداد به عنوان مسئول جمع آوری این امر باید پاسخگو باشد و در جهت جلب و اعتماد فقرا عمل کند.

وی با بیان اینکه زکات واجب دینی است که باید در سرفصل مشخص دینی نیز هزینه شود، افزود: به دنبال افزایش آمار جمع آوری زکات نیستیم بلکه در تلاشیم مردم را با تکلیف شرعی خود آشنا و آنان را به این سمت هدایت کنیم.

فتاح با یادآوری اینکه هشت مورد برای مصرف زکات بیان شده که مهم‌ترین آن رسیدگی به امور نیازمندان و فقرا است، افزود: خوشبختانه درسال‌های اخیر فرهنگ زکات تا حدی در کشور رواج پیدا کرده و ظرفیت پرداخت زکات در کشورمان بسیار بیشتر شده است و البته مبلغان و روحانیان باید فرهنگ پرداخت زکات را بیشتر گسترش دهند.

وی در‌ارتباط‌ با تبلیغ درامرزکات، اظهارکرد: تبلیغ درامر زکات، مفهوم گسترده‌ای شامل بیان آثار و ثمرات زکات، آیات زکات، موانع زکات و احکام زکات دارد، از این رو باید زکات در ابعاد گوناگون تبلیغ شود. اگر زکات با آموزش وتبلیغات گسترده مبلغین از چند میلیارد تومان در سال رشد چند برابری پیدا کند بسیار ارزشمند است اما باید در نحوه مصرف آن نیز دقت کنیم.

رئیس کمیته امداد احیا و ترویج فریضه زکات را وظیفه همگانی عنوان و تاکید کرد: علمای دینی با توجه به جایگاه و نقش برجسته و تاثیرگذاری که در بین افراد جامعه دارند نقش بسزایی را در احیای این فریضه الهی می توانند ایفا کنند.

فتاح با بیان اینکه اکنون به دلیل تغییری که در رنگ فقر و گسترده شدن دامنه فقر در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، معنوی و سایر جنبه‌ها شاهد هستیم فقرزدایی از جامعه هدف تحت حمایت را سرلوحه کاری کمیته امداد قرار داده ایم،اظهار کرد: ما در مناطق محروم نیز متولی کارهای عمرانی نیستیم بلکه موظفیم نیازمندی های محرومان را برطرف کنیم بنابراین باید همان۶۰ درصد زکات جمع آوری شده صرف امور فقرا شود.

شایسته ذکر است، آیت الله حسن عالمی رئیسعالی شورای زکات کشور نیز درنشست آموزشی و توجیهی عاملین زکات کمیته امداد حضور داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری