کد خبر: ۱۴۴۱۱۶
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵
افزایش اعتراض ها به عملكرد «عبدالفتاح السیسی» رییس جمهوری مصر پس از واگذاری حاكمیت 2 جزیره «تیران» و «صنافیر» به عربستان سعودی، شرایط دشواری را برای وی ایجاد كرده است.
افزایش اعتراض ها به عملكرد «عبدالفتاح السیسی» رییس جمهوری مصر پس از واگذاری حاكمیت 2 جزیره «تیران» و «صنافیر» به عربستان سعودی، شرایط دشواری را برای وی ایجاد كرده است.

صحنه سیاسی و خیابان های مصر در روزهای اخیر شاهد اعتراض های گسترده به عملكرد رییس جمهوری این كشور بوده است. معترضان بیش از هرچیز مخالفت خود را با واگذاری 2 جزیره تیران و صنافیر به عربستان كه در جریان سفر اخیر پادشاه این كشور به قاهره صورت گرفت، ابراز می كنند.

در این پیوند، بیست و هفتم فروردین ماه به دعوت جریان های لیبرال در شهرهای مختلف مصر تظاهراتی علیه واگذاری این 2 جزیره برگزار شد و قرار است امروز ششم اردیبهشت (25 آوریل) كه مصادف با سالگرد آزادسازی شبه جزیره سینا است، نیز تظاهراتی دیگر برگزار شود.

در جریان اعتراض های اخیر نزدیك به 200 تن بازداشت شدند و كار به دخالت نیروهای امنیتی و خشونت و سركوب مردم كشیده شد و پلیس برای متفرق كردن معترضان از گاز اشك آور استفاده كرد.

تظاهرات 27 فروردین بزرگترین تجمعی بود كه علیه سیسی پس از به قدرت رسیدنش در سال 2013 برگزار شد. حدود 2 هفته پیش بود كه در جریان سفر «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان به قاهره، شاهزاده «محمد بن سلمان» وزیر دفاع و جانشین ولیعهد و «شریف اسماعیل» نخست وزیر مصر توافق موسوم به ترسیم مرزهای دریایی مصر و عربستان را امضا كردند كه به موجب آن 2 جزیره تیران و صنافیر در دریای سرخ داخل آب های منطقه ای عربستان قرار گرفت و حاكمیتش به سعودی ها واگذار شد.

چشم پوشی سیسی از این 2 جزیره و اعطای آن به سعودی ها خشم همگانی و جنجال گسترده ای را در سراسر مصر به وجود آورد و محافل سیاسی و رسانه ای مصر از دولت خواستند تا با ارایه اسناد موثق اثبات كند كه این 2 جزیره متعلق به عربستان است. هرچند سیسی از اقدام دولتش در این خصوص دفاع كرد و گفت كه این جزایر متعلق به مصر نیست اما این سخنان نتوانست از اعتراض ها بكاهد و رفته رفته این موضوع به پاشنه آشیلی برای دولت وی تبدیل شد .

نكته ای كه درباره این تظاهرات به چشم می آید، طیف جریان های مشاركت كننده در آن است. اعتراض های اخیر به دعوت گروه های لیبرال كه خود از طرفداران سیسی بودند و در براندازی دولت «محمد مرسی» رییس جمهوری پیشین نقش داشتند، سامان یافت .

این اعتراض ها اگرچه به گستردگی و فراگیری تظاهرات انقلاب ژوئن كه به براندازی «حسنی مبارك» دیكتاتور مصر منجر شد، نیست اما به لحاظ جریان های مشاركت كننده و همچنین افرادی كه از این اعتراض ها حمایت می كنند، بسیار مهم تلقی می شود. چهره های مشهوری كه خود از طرفداران دولت سیسی محسوب می شوند، اكنون در صف مخالفان آن قرار گرفته اند؛ چهره هایی هم چون «حمدین صباحی»، «احمد شفیق» و «عمرو موسی».

این در حالی است كه تا پیش از این بیشتر مخالفان و معترضان سیسی از میان جریان های اسلام گرا و به طور مشخص «اخوان المسلمین» بودند. بر این اساس، فراگیر شدن اعتراض ها و اضافه شدن شخصیت های لیبرال به صف مخالفان سیسی، می تواند شرایط دشواری را برای او ایجاد كند و او را بیشتر زیر فشار قرار خواهد داد. در تظاهرات اخیری كه در اعتراض به واگذاری 2 جزیره برگزار شد، شعار «ارحل-ارحل» (برو-برو) خطاب به سیسی سر داده شد.

این اعتراض ها در حالی است كه دولت سیسی با وضعیت بحرانی در زمینه اقتصادی نیز روبرو است. دولت مصر فقط برای امسال، كسری بودجه ای معادل 43 میلیارد دلار دارد و ده ها میلیارد دلار نیز بدهكار است. همچنین رقم بیكاری در مصر به 30 درصد رسیده است كه برای جمعیت جوان مصر مانند كوه آتشفشان خفته است و عامل مهمی در نارضایتی مردم است .

در چنین وضعیتی چشم سیسی به دلارهای نفتی عربستان دوخته شده است تا بتواند سر وسامانی به اوضاع نابسامان اقتصادی دولتش بدهد. نگاه دولت كنونی مصر به عربستان بیش از هر چیزی به عنوان یك منبع مالی است و در همین راستا بود كه جزایر نامبرده را در ازای مبالغ مالی هنگفت به سعودی ها واگذار كرد .

افزون بر وضعیت نامناسب اقتصادی، در عرصه سیاسی هم مصر شرایط دشواری را شاهد است. بسیاری از سیسی انتقاد می كنند كه به دنبال سركوب مخالفان و یكه تازی در عرصه قدرت بوده است. مخالفان به طور مشخص از تروریست خواندن اخوان المسلمین كه یكی از ریشه دارترین گروه های مصری است، انتقاد می كنند. این در حالی است كه نوع به قدرت رسیدن سیسی كه پس از كودتا علیه مرسی بود، وضعیت حكومتداری وی را با اما و اگرهای بسیاری روبرو ساخته است بویژه آن كه عربستان سعودی از حامیان آن كودتا بود.

اگرچه نمی توان در آینده نزدیك انتظار اتفاقی شگرف در تحولات سیاسی مصر داشت اما آنچه مسلم است این است كه آتش خشم مصری ها از اقدام دولت در واگذاری 2 جزیره با وجود گذشت 2 هفته از آن هنوز سرد نشده است. احزاب مصری قرار است با تشكیل كمیته های مردمی در محله ها و روستاهای مصر كار جمع آوری امضا از مردم را به منظور اعتراض قانونی به این تصمیم دولت آغاز كنند.

از نظر بسیاری از ناظران، محبوبیت سیسی به سرعت در مصر رو به كاهش است. مشكلات اقتصادی و ناكامی او در عمل به وعده هایش درباره اوضاع معیشتی مردم مصر و همچنین اشتباه های وی در زمینه رویكردهای امنیتی و سیاسی، دست به دست هم داده تا مصری ها بر سر این جزایر، بسیار مصمم تر از حد انتظار، پافشاری و اعتراض كنند و در تدارك تظاهرات 25 آوریل بسیج شوند؛ تظاهراتی كه امروز برگزار می شود تا نمایشگر اعتراض مصری ها به سیسی و نیز نمایانگر پیامدهای سفر اخیر پادشاه سعودی به مصر باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری