کد خبر: ۱۴۱۲۰۹
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۷
اینجا ملایر است، کهن دیاری یادگار مادها، با تاکستان‌های زرخیز و مردمانی لر زبان و غیور که تاریخی عظیم از مردانگی و غیرت را به دوش می‌کشند.
اینجا ملایر است، کهن دیاری یادگار مادها، با تاکستان‌های زرخیز و مردمانی لر زبان و غیور که تاریخی عظیم از مردانگی و غیرت را به دوش می‌کشند.

به گزارش ایسنا،‌ وجو آثار باستانی ارزشمند با قدمت چند هزار ساله، ملایر را به یکی از مناطق مهم گردشگری ایران تبدیل کرده است. با توجه به آغاز تعطیلات عید نوروز، فرصت مغتنمی است تا دوستداران تاریخ و علاقمندان به ایرانگردی سری به این شهرستان خوش آب و هوا در جنوب استان همدان بزنند.

معبد نوشیجان؛ یادگاری از عصر باستان

رئیس اداره میراث فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع دستی ملایر به خبرنگار ایسنا ‌گفت: بنای تاریخی نوشیجان در حدود 60 کیلومتری جنوب همدان و 20 کلیومتری شمال غرب شهر ملایر بر فراز تپه‌ای طبیعی به ارتفاع تقریبی 37 متر قرار گرفته است.

"محمدرضا بهاری" ‌افزود: این اثر که ابتدا به صورت تپه‌ای باستانی بود، از سال 1346 مورد کاوش‌های باستان‌شناسی قرار گرفت و در نتیجه 6 فصل کاوش صورت گرفته، ‌3 دوره تاریخی در آن شناسایی شد.

وی اظهار کرد: سازه‌های مختصر دو دوره پارتی و هخامنشی این تپه، پس از مطالعات کافی برداشته شد و آثار اصلی شامل دژ،‌ معبد و تالار ستون دار از اوایل دوره ماد، ‌پابرجاست.

بهاری ‌ادامه داد: آثار موجود مجموعه فوق شامل 2 آتشکده، ‌یک تالار ستون دار‌ و یک انبار است که کاربرد مذهبی و تجاری بنای فوق در دوره ماد را اثبات می‌کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع دستی ملایر خاطرنشان کرد: عناصر این مجموعه به عنوان نخستین الگوهای معماری ایرانی در فلات قاره ایران از منحصربه‌فردترین و ارزشمندترین آثار باستانی موجود در کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: معبد نوشیجان شامل بنای قدیمی جبهه غربی(نخستین نیایشگاه)، ‌تالار ستون دار(آپادانا)، معبد و آتشکده مرکزی(دومین نیایشگاه)، اتاق‌ها و انبارها(جبهه غربی)، تونل، حصار و دژ است.

بهاری یادآور شد: این اثر تاریخی ارزشمند به شماره 763 در تاریخ 1346.11.3 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و اکنون یکی از نقاط مهم گردشگری شهرستان ملایر به شمار می‌رود.

موزه ملایر؛ معرف آداب و رسوم و تاریخ این شهرستان

رئیس اداره میراث فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع دستی ملایر ‌گفت: در خیابان شهید مصطفی خمینی شهر ملایر، خانه‌ای قدیمی وجود دارد که بخشی از یک مجموعه سکونتگاهی به یادگار مانده از دوره قاجار است.

بهاری‌ افزود: سازنده و مالک اولیه این خانه،‌ مرحوم"محسن مصدقی" معروف به مصدق‌الممالک بوده و در عصر فتحعلی شاه قاجار به واسطه رابطه خویشاوندی که با دربار داشته با بهره‌گیری از معماران زبُده آن دوران،‌ اقدام به ساخت این مجموعه کرده است.

وی با بیان اینکه بخش‌های سه‌گانه این مجموعه شامل اندرونی، ‌حسینیه و اصطبل خانه است،‌ اظهارکرد: خانه کنونی،‌ حسینیه این مجموعه بوده که بعدها توسط "مرتضی خان لطفعلیان" خریداری شد و کاربری مسکونی یافت.

بهاری با اشاره به اینکه این منزل در دو طبقه ساخته شده، ‌یادآورشد: سقف طبقه اول پوشیده از طاق‌های آجری زیباست و پوش طبقه فوفقانی آن به صورت مسطح با تیرچوبی است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع دستی ملایر ‌گفت: زیباترین بخش بنا،‌ حوض‌خانه است که با طاق نماهای زیبایی آجری به شیوه چهاربخشی پوشیده شده است.

وی ‌افزود: جریان آب قنات و وجود دو حوض سنگی ‌در کف،‌ هوا و فضایی بسیار خنک و فرح‌بخشی را برای گذر از گرمای تابستان برا ی ساکنان ایجاد کرده است.

بهاری از دیگر ویژگی‌های بارز این بنای تاریخی را تزئینات لمبه‌کوبی چوبی در سقف طبقه اول و وجود درهای اُرسی با شیشه‌های الوان عنوان کرد.

وی با بیان اینکه این بنا در تاریخ 1380.12.19 به شماره 4892 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است، ‌گفت: خانه لطفعلیان اکنون با کاربری موزه،‌ معرف آداب، رسوم، تاریخ و فرهنگ غنی مردم شهرستان ملایر است و هرساله با سیل گردشگران داخلی و خارجی مواجهه می‌شود.

شهر زیرزمینی سامن؛ یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه تاریخی کشور

شهردار سامن نیز به ایسنا گفت: مجموعه آثار زیر زمینی سامن، آثاری منحصربه‌فرد است که در بخش اعظم محدوده مرکزی شهر و در زیر خیابان‌ها و منازل و ساختمان‌های اداری به صورت دست‌کند در بستری از سنگ گرانیت ایجاد شده است.

"

محمدرضا بشری" افزود: عمق متوسط آثار بین 3 تا 5.5 متر متغیر بوده و گستره آثار افزون بر 3 هکتار است که درحال حاضر فضاهای شناسایی شده در محدوده حدود یک هکتاری قرار گرفته است.

وی اظهارکرد: به علت تنوع فضاهای شناسایی شده از جهت ساختار ظاهری، مجموعه آثار به سه دسته اتاق‌ها، سالن‌ها و راهروها نامگذاری شده‌اند و تاکنون 20 اتاق، 4 سالن و 5 راهرو شناسایی شده است.

شهردار سامن ادامه داد: از ویژگی‌های منحصربه‌فرد مجموعه وجود اسکلت‌های انسانی و بقایای استخوانی انسانی و حیوانی متعدد در کف اتاق‌ها است که در کنار آنها ظروف سفالی متعدد و دیگر لوازم و اشیای سفالی و ... به چشم می‌خورد.

بشری افزود: در مجاورت دیواره‌های اتاق‌ها و سالن‌ها، سکوهای یکپارچه‌ای از سنگ تراشیده شده که احتمالاً به منظور قراردادن اجساد، هدایا و نذورات کاربرد داشته‌اند همچنین در بدنه دیوارهای فضاها، حفره‌های کوچکی ایجاد شده که برای قرار دادن پیه‌سوزها و دیگر لوازم روشنایی بوده‌اند، مؤید این امر دودزدگی بالای حفره‌ها است.

وی گفت: در نتیجه کاوش‌های باستان‌شناسی سال 1387 توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی استان همدان صورت گرفت، نتایج بسیار درخور توجهی حاصل شد و هیئت کاوش‌های سامن که متشکل از کارشناسان رشته‌های مختلف به‌ویژه باستان‌شناسی، انسان‌شناسی و مرمت و حفاظت بود و توانست بخش اعظم فضاهای شناسایایی شده را کاوش کند.

بشری با اشاره به اینکه پنجمین مرحله کاوش شهر زیرزمینی سامن آغاز شده است، گفت: امید است ضمن نگاه ویژه به این اثر تاریخ ارزشمند شهرستان ملایر تدابیر لازم برای جلوگیری از فرسایش آن و زمینه‌سازی برای ثبت جهانی این اثر توسط مسئولان استانی فراهم شود.

وی توضیح داد: در بررسی و مطالعات صورت گرفته برای مجموعه آثار زیرزمینی شهر سامن هیچ مشابهی در کشور و حتی در منطقه خاورمیانه نمی‌توان یافت و چه بسا در تمامی جهان بی‌همتا باشد بنابراین جای دارد که ضمن تمرکز مطالعات باستان‌شناسی روی اطلاعات بسیار ارزنده نهفته در سایت که اکثر آنها پس از گذشت قرن‌ها هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده است، سازمان

میراث فرهنگی با تهیه طرح‌های حفاظت و مرمت، نورپردازی و طرح ساماندهی و احیا نسبت به ایجاد سایت موزه‌ای موفق اقدام کند.

بشری تصریح کرد: بی‌شک این امر می‌تواند یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های تاریخی را رقم بزند و علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ و هنر ایرانی را به سوی منبع اطلاعاتی جذاب و دیدنی رهنمون سازد.

نقش خانه منصوری ملایر در رونق صنعت توریسم

یک کارشناس‌ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری در ملایر نیز به ایسنا ‌گفت: خانه‌های تاریخی، بخشی از حافظه تاریخی و هویت ملی یک کشور هستند که مشخصه‌های فرهنگی مردم ایران ‌زمین در لایه لایه آنها ریشه دوانده است.

"حمید جلیلی" افزود: "خانه منصوری" در ملایر، گنجینه‌ای از هنر مردمان ایران ‌زمین و دارای دو طبقه است که معماری هرکدام از طبقات به یک دوره از تاریخ بازمی‌گردد.

وی با اشاره به اینکه این اثر تاریخی در بلوار پارک، خیابان دکتر اقبال واقع شده است، افزود: قدمت این اثر، به دوران قاجار و پهلوی برمی‌گردد و متعلق به وراث منصوری است.

جلیلی ‌ادامه داد: در طبقه اول رد پای هنر معماری دوره پهلوی و در طبقه دوم نشانی از معماری دوره قاجار هویداست.

وی با بیان اینکه "خانه منصوری" 2650 مترمربع بنا و زمین دارد، گفت: نهایت تلاش اداره میراث فرهنگی و شهرداری ملایر، حفظ این اثر تاریخی و معماری منحصربه‌فرد آن است.

این کارشناس‌ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری با تأکید بر اینکه این اثر مالک بخش خصوصی دارد،‌ اظهار کرد: طبق اظهارنظر شهردار ملایر، هر کسی بخواهد این خانه را خریداری کند، به جای عوارض و سایر موارد مرتبط با شهرداری، بنای این مجموعه به شهرداری تعلق می‌گیرد و بدین طریق این اثر تاریخی ارزشمند حفظ می‌شود.

جلیلی تصریح کرد: خانه منصوری ملایر، می‌تواند به یک ظرفیت غنی در حوزه تاریخی و گردشگری تبدیل شود.

به گزارش ایسنا؛ وجود اماکن تاریخی چون بوستان سیفیه، عمارت مصدقی و یخچال میرفتاح از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهرستان ملایر به شمار می‌رود همچنین طی چند سال اخیر مجموعه بی‌نظیر و عظیم "مینی ورد"(جهان کوچک) و جاده سلامت به همت شهرداری ملایر احداث شده که مورد استقبال بسیاری از گردشگران قرار گرفته و در آن ماکت‌ها آثار تاریخ ملل مختلف به نمایش گذاشته شده است.

از سوی دیگر سوغات مشهور ملایر نظیر کشمش، شیره، باسلق، گردو و بادام هواره مسافران را جذب خود کرده و سبب شده با خاطره‌ای خوش این شهرستان را به مقصد دیگر ترک کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری