کد خبر: ۱۳۸۵۷۲
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۵
نزدیک شدن به روز سرنوشت ساز انتخابات سبب شده برخی گروه های سیاسی توان تبلیغاتی خود را به سیاه نمایی، تخریب و حمله به مسوولان نظام معطوف دارند
 نزدیک شدن به روز سرنوشت ساز انتخابات سبب شده برخی گروه های سیاسی توان تبلیغاتی خود را به سیاه نمایی، تخریب و حمله به مسوولان نظام معطوف دارند و حتی با اقدام های فرافکنانه، اتهام های پیش روی خود را بر پیشانی رقیبان بنشانند.

با نزدیک شدن به انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین مجلس خبرگان رهبری، برخی رسانه ها و محافل مخالف دولت در تلاشند آفت ها و آسیب های موجود در حوزه های گوناگون از جمله همه چالش های اقتصادی را نتیجه عمل دولت یازدهم قلمداد کنند یا با تیغ تیز بی انصافی چهره مسوولان نظام را مخدوش سازند. این جریان با نادیده گرفتن نقش مقصران واقعی در شکل گیری و تشدید چالش هایی چون فساد مالی و اقتصادی طی سال های گذشته، به دنبال پیگیری اهداف تبلیغاتی به بهای بی اخلاقی انتخاباتی و قانون شکنی هستند.

این جریان در واکنش به سخنان چند روز پیش معاون اول رییس جمهوری که گفته بود کسانی باید شرمنده باشند که فساد را در کشور نهادینه کردند، کسانی باید شرمنده باشند که «بابک زنجانی» درست کردند و دکل نفتی را گم کردند، در اقدامی پرسش برانگیز با به هم چسباندن 2 تصویر از متهم نامبرده مفاسد اقتصادی در کنار رییس جمهوری و رییس مجمع تشخیص نظام– مربوط به سال هایی که متهم، تنها یک فعال اقتصادی متوسط بود- سعی کردند نوک پیکان انتقاد را به سمت منتقدان برگردانند.

در ارتباط با این ادعاها، اتهام زنی ها و فرافکنی ها،  ایرنا با 2 تن از کارشناسان اقتصادی و سیاسی به گفت وگو پرداخت.

** برخی با چسباندن زنجانی به دولت در جستجوی راه نجات برای خود هستند
«مهدی تقوی» مدرس اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در پاسخ به این پرسش که مفاسد اقتصادی در ایران از چه زمانی تشدید شد و چه عواملی در گسترش آن نقش داشت، گفت: این مسایل در همه کشورها وجود دارد اما قوانین مقابله با مفاسد اقتصادی در برخی کشورهای جهان بسیار محکم تر از قوانینی است که در ایران وجود دارد. در موضوع زنجانی عده ای از مقام های فاسد نقش داشتند و عده ای دیگر نیز مورد سوءاستفاده این فرد واقع شده اند. اکنون نیز اگر روند محاکمه های این متهم نفتی را مرور کنید شاهد آرتیست بازی های وی خواهید بود. بنابراین، قوه قضاییه باید این موضوع را به صورت جدی پیگیری و این متهم نفتی را مجازات کند.
به باور عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، حمایت های جدی برخی جریان ها از امثال زنجانی ها، برخورد با این افراد را دشوار می کند. وی در این ارتباط تصریح کرد: عده ای در کشور کارهایی به نفع مملکت انجام می دهند و گروهی دیگر این تلاش ها را تخریب می کنند. باید به این افراد که مانع پیشرفت کشور می شوند پاسخی قاطعانه داد.

وی ضمن رد این انگاره که در پیش گرفتن اقتصاد بازار آزاد و تلاش برای گسترش همکاری های اقتصادی با جهان بسترساز مفاسد اقتصادی شده است، گفت: بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا و اروپا از اقتصاد بازار آزاد استفاده می کنند. این کشورها اما افرادی مانند «آرسل لوپن» را - تبهکار معروفی که کلکسیونی از کلاهبرداری ها را در پرونده خود دارد- به دلیل سوءاستفاده از این آزادی های اقتصادی مجازات کرده اند. بنابراین، در موضوع پرونده های مفاسد اقتصادی ایران نیز باید جزییات آن به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا همه عوامل و دست اندرکاران آن به جزای اعمال خود برسند.

تقوی در ادامه سخنان خود به موضوع رانت و رانت خواری اشاره و تصریح کرد: رانت امری غیرقانونی است که این امتیاز به افراد عادی داده نمی شود. شخصیت هایی مانند روحانی (رییس جمهوری) در تلاشند که کشور را از فقر نجات دهند. در شرایط کنونی، اجرای «برجام» (برنامه جامع اقدام مشترک) تاحدی به بهبود وضعیت اقتصادی کمک کرده است اما اگر افرادی مانند بابک زنجانی وجود داشته باشند همه این زحمت هایی که برای اجرای برجام انجام گرفته بی نتیجه خواهد ماند زیرا همه پول ها به جیب افراد مشخص سرازیر می شود و افراد عادی از آن هیچ نفعی نمی برند. دستگاه قضایی کشور در این زمینه باید عملکرد خود را به نحو مطلوب انجام دهد.

این کارشناس مسایل اقتصادی در بخشی از سخنان خود به تلاش بیهوده برخی جریان های خاص برای ارتباط دادن پرونده فساد مالی، نفتی و ... با شخصیت های برجسته کشور اشاره کرد و افزود: موضوع عکس بابک زنجانی با روحانی و هاشمی رفسنجانی مربوط به زمانی است که این متهم نفتی هنوز مفسد اقتصادی به نظر نمی رسید. این امر، سوءاستفاده از تصویر است که برخی در نظر دارند با انتشار آن راه نجاتی برای خود بیابند. شاید هم وکیل این متهم نفتی در نظر دارد با چسباندن این فرد به دولت مجازات وی را کاهش دهد.

** اینکه زنجانی زیر سایه چه کسی رشد یافته «اظهر من الشمس» است
«نعمت احمدی» صاحبنظر مسایل حقوقی و سیاسی در ارتباط با پیدایش زنجانی و حمایت های پیدا و پنهان از وی، گفت: از سال 1384 دولت در اختیار جناح خاصی قرار گرفت. در این دوره است که شاهد رشد زنجانی هستیم. در دولت قبل قصد دور زدن تحریم ها را داشتند. در این فضا بود که افرادی چون زنجانی عرض اندام کردند و مورد حمایت قرار گرفت و سرانجام تبدیل به غده ای شد که امروز شاهد آن هستیم.

این کارشناس مسایل سیاسی افزود: در آن بازه زمانی روحانی و هاشمی رفسنجانی بر مسند قدرت نبودند. در سابقه این افراد نیز رد پایی از حمایت زنجانی دیده نمی شود. اینکه زنجانی زیر سایه چه کسی رشد یافته «اظهر من الشمس» است. در اینجا سوال هایی مطرح می شود که چه کسی او را به شرکت ملی نفت معرفی کرد؟ چه کسی صورت جلسه نوشت و اجازه داد این فرد نفت را تحویل گیرد؟ چه فردی اراضی ایران زمین را به وی واگذار کرد؟ حال باید دید چرا این تصویرها گرفته شده اند و اینک هدف جریان های خاص از انتشار عکس زنجانی با رییس جمهوری و رییس مجمع تشخیص نظام چیست. همچنین باید توجه داشت که عکس مورد نظر در چه برنامه ای و با چه موضوعی گرفته شده است.

احمدی انتشار این عکس را در آستانه انتخابات به منزله آدرس غلط جریان خاص به مردم دانست که با انگیزه های سیاسی همراه است. او در این باره به پژوهشگر ایرنا گفت: امروز حتی کوچکترین حرکت های طرف مقابل در راستای تبلیغات سیاسی صورت می گیرد. انتشار این عکس نیز پرواضح است که با چنین هدفی دنبال شده است؛ اقدامی که نتیجه ای عکس به همراه دارد.

وی سطح آگاهی و شعور سیاسی مردم ایران را فراتر از آن دانست که با این قبیل تبلیغات سطحی فریب بخورند. وی در این ارتباط توضیح داد: مردم ایران به این سطح از آگاهی سیاسی رسیده اند که بدانند این دو شخصیت در 2 دولت گذشته در کجا قرار داشتند. آیا داشتن عکس با زنجانی گناه است یا امضای پنج وزیر دولت قبل پای معرفی نامه این فرد؟ آیا این تصویر گناه است یا دادن بزرگترین منطقه تجاری تهران به زنجانی در قلب شهرک غرب؟ درست است که مردم خاموشند اما به منزله آن نیست که خاموش ناآگاه باشند.

احمدی افزود: اگر عقل سلیم در چند روزنامه که تیترهایی از این دست برای خود برمی گزینند وجود داشت بدون شک آنها رویکرد بهتری در پیش می گرفتند. با نگاهی کوتاه به صفحه نخست این شمار از روزنامه های جریان مخالف، آشکارا متوجه خواهید شد که پر است از تیترهایی که هیچ وقت یک خبرنگار متعهد آن را بر زبان نمی آورد.

این کارشناس ادامه داد: این طیف از روزنامه ها در ایران یادآور روزنامه ای در ایالات متحده است که همیشه اخبار را به صورت وارونه بازتاب می دهند. این موضوع در جهان بر کسی پوشیده نیست همانند «دروغ 13» یا «دروغ اول آوریل». البته زیر مطلب های آن روزنامه ها درج شده است که این اخبار وارونه است و واقعیت ندارد. متاسفانه در ایران رسانه هایی تلاش دارند وارونه نمایی کنند و بدون مطالعه از آن مطالب وارونه خارجی هم سوءاستفاده می کنند. چند روز پیش بود که یکی از روزنامه های کشورمان بدون توجه به اخبار وارونه آمریکا، به نقل از «هیلاری کلینتون» نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور نوشت: اگر رییس جمهور شوم مجوز قتل 200 هزار فلسطینی را صادر می کنم!
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری