کد خبر: ۱۳۸۱۴۰
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۷
در پی تجاوز و حمله 11 ماهه ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به یمن، تاکنون 350 هزار باب خانه و یکهزار و 643 باب مدرسه تخریب شده است.
در پی تجاوز و حمله 11 ماهه ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به یمن، تاکنون 350 هزار باب خانه و یکهزار و 643 باب مدرسه تخریب شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی یمن(سبا)، نمایندگان وزارتخانه های یمن روز سه شنبه در یک نشست مطبوعاتی در صنعا، با بررسی جنایات ناشی از تجاوز و حمله رژیم آل سعود به تاسیسات و زیرساخت های این کشور، از سازمان های بین المللی خواستند تا مسئولیت خود را در قبال اوضاع انسانی در یمن انجام دهند.

«عبدالله الحامدی» سرپرست وزارت آموزش و پرورش یمن گفت: در طول 11 ماه گذشته مراکز آموزشی، مدارس، دانشگاه ها و زیر ساخت های یمن شامل راه ها، پل ها، آثار تاریخی و مراکز توریستی و رسانه ای، همواره آماج حملات ددمنشانه قرار داشته است.

وی گفت در پی این حملات، 350 هزار باب خانه ویران و یکهزار و 643 باب مدرسه به طور کلی و یا جزیی تخریب و هزار و 621 باب مدرسه نیز در مناطق مختلف تعطیل شده است.

مطهر العباسی معاون وزیر برنامه ریزی و همکاری های بین المللی یمن نیز گفت: تجاوز و محاصره علیه یمن، تا حد زیادی بر اقتصاد این کشور تاثیر منفی گذاشته و اقتصاد در بخش های کشاورزی، صنایع ، برق، نفت و گاز، 34 درصد رشد منفی داشته است. نرخ بیکاری نیز به 60 درصد رسیده و در پی محاصره ظالمانه، قیمت مواد غذایی نیز 35 درصد افزایش داشته است.
جمال الجمری مدیر کل طرح های وزارت آموزش فنی و حرفه ای هم گفت: در طول این مدت 44 دانشکده فنی و 6 مرکز آموزشی بر اثر بمباران ویران شده است.

مهند السیاتی رئیس سازمان میراث فرهنگی یمن نیز با اشاره به اینکه 52 مرکز تاریخی باستانی در معرض بمباران هواپیماهای متجاوز در برخی استان ها قرارگرفته است، از سازمان یونسکو و کشورهای بزرگ خواست مسئولیت خود را برای حفاظت از آثار تاریخی و باستانی یمن انجام دهند.

مهند احمد التویتی مدیر کل طرح های وزارت جوانان و ورزش نیز تصریح کرد: در طول این مدت 57 مرکز ورزشی و جوانان بمباران شده است.

احمد البیل معاون مدیر کل ترویج توریسم هم خاطرنشان کرد که در پی حمله به یمن، 140 مرکز جهانگردی شامل هتل، گردشگاه و رستوران منهدم شده است.
از سوی دیگر، نبیل الموید رئیس کمیته اضطراری صندوق نگهداری از راه ها گفت: 39 باب پل بر اثر بمباران های سعودی- آمریکایی منهدم و 842 کیلومتر راه نیز در استان های مختلف یمن بمباران و تخریب شده است.

عربستان با ائتلاف 9 کشور عربی منطقه به جز عمان و با همراهی آمریکا ازششم فروردین سال جاری حملات گسترده ای را علیه یمن آغاز کرد تا «عبد ربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور را به حاکمیت بازگرداند وازقدرت گرفتن انقلابیون یمنی که امنیت شهرهای این کشوررا تأمین می کنند، جلوگیری کند.

براثر این حملات، تاکنون هزاران یمنی از جمله زنان وکودکان کشته و یا زخمی شده و ده ها هزار نفرنیز آواره و 80 درصد تأسیسات زیربنایی، خدماتی ودرمانی این کشور ویران شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری