کد خبر: ۱۳۸۰۲۸
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۳
مذاکرات در مورد آینده روابط اتحادیه اروپا و انگلیس در شرایط حساسی قرار دارد و خطر شکست در این مذاکرات 'واقعی' است.
'دونالد توسک' رئیس شورای اروپا در آستانه نشست سران اروپایی در بروکسل هشدار داد مذاکرات در مورد آینده روابط اتحادیه اروپا و انگلیس در شرایط حساسی قرار دارد و خطر شکست در این مذاکرات 'واقعی' است.

به گزارش اتدال به نقل از ایرنا؛ توسک، که وظیفه نظارت بر مذاکرات میان انگلیس و اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، روز دوشنبه گذشته پس از دیدار با روسای جمهور فرانسه و رومانی، از سران کشورهای اروپایی خواست که 'بااحتیاط' وضعیت جاری را مدیریت کنند.

براساس گزارش منابع انگلیسی، دونالد تاسک پس از دیدارهای یاد شده گفت:مذاکرات در مورد آینده روابط انگلیس با اتحادیه اروپا 'بسیار دشوار' بوده است.

وی هشدار داد: 'این یک لحظه حساس است. اکنون زمان مهمی است که دو طرف، گوش کردن به استدلال های یکدیگر به جای استدلال های خودشان را آغاز کنند.'

توسک بیان داشت:' این طبیعی است که در این مذاکرات مواضع طرفین همان طور که به زمان بحرانی نزدیک تر می شویم ،سخت باشد. اما خطر شکست (مذاکرات) واقعی است به خاطر اینکه روند بسیار شکننده شده است و به همین دلیل مدیریت این وضعیت بایستی با احتیاط صورت گیرد چرا آنچه بشکند نمی توان مجددا درست کرد.'

کشورهای اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه در نشستی دوروزه در بروکسل قرار است به بحث و بررسی درباره موضوعات مختلف از جمله آینده رابطه با انگلیس، بپردازند.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس همانطور که بارها گفته به دنبال دستیابی به نوعی توافق با اتحادیه اروپا در جریان این نشست قبل از برگزاری همه پرسی در مورد ادامه عضویت در این اتحادیه است.
کامرون در حال مذاکره فشرده با مقام های اتحادیه اروپا برای گرفتن امتیازات بیشتر در صورت ماندن در اتحادیه اروپا است و او متعاقب دیدار روز جمعه گذشته اش با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در هامبورگ، شامگاه گذشته در پاریس با فرانسوآ اولاندرییس جمهور فرانسه دیدار و گفت وگو داشت.

گفته می شود علاوه بر مسایل مرتبط با سوریه، موضوع اصلاحات در اتحادیه اروپا، ازجمله موارد گفت وگو میان کامرون و اولاند بوده است.

کامرون همچنین قرار است روز سه شنبه با «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا و اعضای پارلمان اروپا دیدار و گفت وگو داشته باشد.

«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا پیشتر گفته است: توافق پیشنهادی برای جلوگیری از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا پس از برگزاری همه پرسی در آن کشور، برای انگلیس و 27 عضو دیگر اروپا معقول و منصفانه است.

به گفته یونکر، کمیسیون اروپا که نهاد اجرایی اتحادیه 28 عضوی اروپا محسوب می شود، از پیشنهادهایی که «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا از آن پرده برداشته است، حمایت می کند زیرا وی از نزدیک درباره چنین پیشنهادهایی با توسک همکاری داشته است.

پیشنهادهای یادشده شامل طرح «ترمز اضطراری» چهارساله درباره خدمات رفاهی کارگران مهاجر اتحادیه اروپا، حفاظت ازکشورهایی که از ارز یورو استفاده نمی کنند و نیز سیستم «کارت قرمز» درباره اعطای قدرت بیشتری به پارلمان های ملی است.
توقف در روند ادغام سیاسی کشورهای اروپایی، دادن قدرت بیشتر به پارلمان کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای رد مصوبات و قوانین نهادهای اروپایی و به رسمیت شناختن واحد پولی پوند در کنار یورو، از جمله خواسته های دولت انگلیس بوده است.

گفته می شود 'دونالد توسک' رئیس شورای اروپا برای متقاعد کردن دولت انگلیس به ماندن در اتحادیه اروپا، تقریبا با اصلاحات پیشنهادی لندن موافقت کرده است .
رئیس شورای اروپا در مذاکراتش به منظور «یافتن بهترین راه حل برای انگلستان » سعی کرده تا با ارائه پیشنهادهایی اصلاحی، دیوید کامرون را از برگزاری این همه پرسی منصرف کند.
بحث برانگیزترین بخش این پیشنهادها، محروم کردن کارگران مهاجران اروپایی به مدت چهار سال از کمک هزینه های اجتماعی بوده است.

همچنین براساس این پیشنهاد، مهاجرانی که فرزندانشان به انگلیس مهاجرت نکرده اند از مزایا برخوردار نخواهند بود. این طرح پیشنهادی «ترمز اضطراری» نامیده شده و مخالفان از آن به عنوان «نقض اصل جابه جایی آزادانه» در اتحادیه اروپا یاد می کنند.

امتیاز دیگر، مربوط حق حاکمیت انگلیس است و «کارت قرمز» نام گرفته است. بر مبنای آن، درصورتی که اکثریت نمایندگان پارلمان این کشور با قوانین مصوب اتحادیه اروپا موافق نباشند، این قوانین از سوی دولت انگلیس اجرایی نمی شود..

همین طور بر پایه پیشنهادهای رئیس شورای اروپا به کامرون، انگلیس آن گونه که در پیمان های اروپایی قیدشده، متعهد به ادغام سیاسی بیشتر نخواهد بود.

انگلیس یکی از دو عضو اتحادیه اروپا است که نه تنها یورو را به عنوان واحد پول برنگزیده اند بلکه تعهدی هم برای آن در آینده ندارند. بااین حال لندن در پی تضمینی است که نشان دهد یورو تنها ارز رایج در اتحادیه اروپا نخواهد شد..

پیشنهادهای رئیس شورای اروپا شامل حق وتوی انگلیسدر خصوص تصمیم های مربوط به منطقه مالی یورو نمی شود ولی در قبال تدابیر مربوط به کسری بودجه این کشورها مسوولیت مالی نخواهد داشت. بااین وجود، دولت کامرون از آسیب احتمالی ناشی از تصمیم های مربوط به این منطقه مالی نگران است.

نخست وزیر انگلیس برای اولین بار در سال 2013 میلادی اعلام کرد که تنها در صورتی از ادامه عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا حمایت خواهد کرد که شرایط مربوط به عضویت این کشور در این نهاد تغییر کند.

وی در همین حال تصریح کرده است که امنیت اقتصادی و امنیت ملی انگلیس با ادامه حضور در اتحادیه اروپای اصلاح شده بهتر تامین خواهد شد.

روزنامه دیلی تلگراف روز سه شنبه نوشت: کامرون تحت فشار قرارگرفته است که روز جمعه پس از مذاکراتش با اتحادیه اروپا، زمان برگزاری همه پرسی را اعلام کند.

این روزنامه افزود: نخست وزیری انگلیس روز دوشنبه موافقت کرده است که روز جمعه آینده نشست کابینه را برگزار کند با این تصور که انتظار می رود کامرون بتواند به یک توافق نهایی با رهبران اروپایی در نشست بروکسل دست یابد.

به نوشته این روزنامه، به دنبال این نشست انتظار می رود که اعضای کابینه کامرون آزادی عمل را برای بیان نظراتشان در مورد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدست آورند.
هر چند به گزارش منابع انگلیسی، مدافعان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می توانند هرگونه توافقی میان کامرون با رهبران اروپایی با چالش مواجه کنند.

دیوید کامرون در جریان مبارزات انتخاباتی ماه 'می' سال 2015 وعده داد که در صورت پیروزی، برای تغییر شرایط عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا تلاش کند و نتیجه کار را تا سال 2017 میلادی به همه پرسی بگذارد.

هرچند نخست وزیر انگلیس اخیرا بیان داشت:«در صورت توافق با اتحادیه اروپا در جریان نشست رهبران اروپایی درماه فوریه در بروکسل، تنها چند ماه تا برگزاری همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا زمان باقی خواهد ماند.

نخست وزیر انگلیس گفته است:'اگر این توافق صورت پذیرد، زمان برگزاری همه پرسی را مشخص خواهیم کرد.»

به گفته منابع انگلیسی این احتمال نیز وجود دارد که نخست وزیر انگلیس به جای انتظار تا اواخر سال 2017میلادی، همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا را در ماه ژوئن آینده برگزار کند.
در صورتی که رفراندوم «برگزیت» برگزار شود، این نخستین رفراندوم 40 سال گذشته در انگلستان خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری