کد خبر: ۱۳۵۶۰۸
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۳
عده ای در کشور نمی خواستند این کار انجام شود و از این موضوع هم سوء استفاده کردند که نگذارند این اتفاق بیافتد. نمونه هایی از این موارد را در طول مذاکرات و جلسات مجلس و کمیسیون برجام شاهد بودیم.
بعد از 12 سال مذاکرات با 5+ 1 به نظر می رسد، این اتفاق برای کشور اتفاق بزرگ و شیرینی است. عده ای در کشور نمی خواستند این کار انجام شود و از این موضوع هم  سوء استفاده کردند که نگذارند این اتفاق بیافتد.

بهروز نعمتی در  گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اعتدال، اظهار داشت: نمونه هایی از این مخالفت ها را در طول مذاکرات و جلسات مجلس و کمیسیون برجام شاهد بودیم. در اتفاقات حاشیه ای بعضاً افرادی که هیچ گونه نقشی در به سرانجام رسیدن برجام نداشتن، به عنوان لیدرهای مخالفین حضور پیدا کردند تا افکارعمومی را به سمت و سویی دیگر سوق دهند.

این عضو کمیسیون صنایع در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر و در فضای پس از برجام مسئولیت دولت بسیار سنگین تر شده است، گفت:  به این معنا که در بحث اجرای برجام نباید با توجه به اقداماتی که با طرف های غربی صورت گرفته، حال در قالب توافق نامه و یا هر چیز دیگر مو به مو اجرا شود.  این یک بسته ای بوده که برای آن از 0 تا 100 تعریف کردیم که یا می بایست برجام را می پذیرفتیم و یا آن را نمی پذیرفتیم. حال که پذیرفتیم و تکالیف خود را انجام داده ایم، باید غربی ها هم تکالیف خود را انجام دهند. البته بحث های مالی، تحریم ها و بلوکه شدن نقدینگی پول های ما در خارج، بحث سوئیفت، فاینانس و ریفاینانس و این گونه اتفاقات، باید بیافتد که جزء لاینفک برجام است.

نماینده مردم اسد آباد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اصلی ترین موضوعی که نباید مورد غفلت واقع گردد، بحث R & D است، خاطر نشان کرد:تحقیق و توسعه ما باید به صورت کاملاً جدی توسط سازمان انرژی هسته ای، انجام پذیرد که به نظر من این موضوع از همه موضوعات در کشور مهمتر است. لذا امیدواریم با اجرای دقیق این موضوع، مانع از به هدف رسیدن بسیاری از کشورهای مخالف برجام در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه نظیر عربستان و اسرائیل شویم. لذا آقای روحانی و آقای ظریف باید مسائل را به گونه ای پیش برند که مو به مو برجام انجام شود. 


نعمتی در ادامه به رشد بازار بورس به عنوان یکی از نمادهای موفقیت این مساله در بعد اقتصادی اشاره کرد و افزود:  وقتی یک روز بعد از برجام شرایط به گونه ای می شود که اجرای برجام به منصه ظهور می رسد و بورس بهبود می یابد و بر عکس بورس های کشورهای همسایه مانند عربستان و امارات تنزل می کند و همین که نشاط و امید به جامعه برگشته است، نکات قابل تاملی است. سرمایه گذاران خصوصاً آلمانی ها، ایتالیایی ها و فرانسوی ها که تا پیش از این هیچ گونه حضوری در ایران نداشتند، وارد ایران می شوند و خواهان سرمایه گذاری در صنایع ایران می گردند 

نعمتی در ادامه اظهار داشت: اینها در مجموع بازتاب ها و هشدارهایی بود که اجرای برجام از خود نشان داد و من فکر می کنم فضا به گونه ای است که آن نقشه ای که در گذشته ترسیم شده بود، حالا عوض شده و عربستانی ها دیگر نمی توانند نقش لیدر را در خاورمیانه بازی کنند. 

وی در ادامه گفت: یا فکر می کنم در ارتباط با دستوری که آقای اوباما به کری دادند در مورد هواپیما به نظر من موضوعی جدید و قابل تأمل است که آقای کری بتواند با آقای ظریف موضوع بحث هواپیماهای ما را حل کند. یا همان خبری که در مورد رفع تحریم های دریایی وجود دارد، به اعتقاد من امتیاز مثبتی است . چرا که تا پیش از این همه کشتی ها و شناورهایی که برای ما کار می کردند، اجاره کننده خیلی از پرچم های دنیا بودند. لذا به نظر می رسد همه اینها بازتاب هایی هست که وجود دارد و امیدواریم همه مسئولین دست به دست هم بتوانند این مسائل را به پیش برند و حقوق حقه ملت ایران را تثبیت کنند. 


نعمتی با بیان اینکه دولت باید با ظرفیت و پتانسیل و البته دقت نظر بالایی مسائل را پیش ببرد، گفت:  البته ممکن است برخی تیم های اقتصادی دولت توان پیشبرد این بار را نداشته باشند. لذا دولت باید تجدید نظری در ارکان خود داشته باشد تا بتواند این موضوعات را پیش برد. ضمن اینکه دولت باید به سمت بخش خصوصی برود، آقای روحانی در مصاحبه ای به ضرورت این امر اشاره کردند. یعنی دولت باید فقط و فقط به عنوان کسی که برنامه ریزی می کند، ایفای نقش کند و ابزار را به دست سرمایه گذاران و مردم و تیم های مختلفی که می خواهند برای سرمایه گذاری وارد کشور شوند، بسپارد.

نعمتی در ادامه خاطر نشان کرد:  ضمن اینکه باید مراقب بود که بسیاری از افراد راضی به این اتفاق نبودند، لذا باید هوشیار بود که نکند باز هم چوب لای چرخ بگذارند. از همین رو دولت باید سعه صدر بیشتری داشته باشد و آستانه انتقادپذیری خود را بالا برد. چون کار بزرگی صورت گرفته که قطعاً این کار بزرگ پایه و اساس کارهای بزرگ بعدی است.

برای مطالعه مشروح این گفت وگو به صفحه استانها مراجعه نمایید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری