کد خبر: ۱۳۵۲۵۹
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۲
به رغم تلاش های گسترده بدخواهان توافق هسته ای، اما رهبران ایران و آمریکا تلاش می کنند تا توافق هسته ای را حفظ کنند.
«گری سیمور» مشاور پیشین باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و استاد دانشگاه هاروارد عصر روز سه شنبه در نشستی در لندن عنوان کرد که به رغم تلاش های گسترده بدخواهان توافق هسته ای، اما رهبران ایران و آمریکا تلاش می کنند تا توافق هسته ای را حفظ کنند.

به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، مشاور سابق دولت اوباما در کنترل سلاح و امور منع اشاعه ( از سال 2009 تا 2013) در این نشست که در موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در لندن برگزار شد، عنوان کرد: در حالی که «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران تلاش می کند تا با مخالفان توافق هسته ای در کشورش کنار بیاید، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز از تمام قدرتش برای حفظ توافق هسته ای و جلوگیری از اجرای تحریم های تازه علیه ایران، به حفظ توافق هسته ای اهتمام می ورزد.

مدیر مرکز تحقیقاتی 'بلفر 'در مدرسه 'جان اف کندی' دانشگاه هاروارد، با این حال عنوان کرد، شماری از مسائل می تواند اجرای برجام را در آینده تحت شعاع قرار دهند.

سیمور اولین مساله را انتخابات آتی ریاست جمهوری در آمریکا برشمرد و گفت: قریب به اتفاق نامزدهای جمهوری خواه آمریکا با توافق هسته ای مخالفند.

وی هیلاری کلینتون، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را که به گفته وی 'امید موافقان توافق هسته ای' به شمار می آید، در قیاس با باراک اوباما، دارای 'دیدگاه هایی سخت گیرانه تر' خواند و عنوان کرد که کلینتون در موضع گیری های اخیرش در قبال ایران دیدگاه های تندی داشته است.

این تحلیل گر سیاسی از دیگر مشکلاتی که می تواند در مسیر اجرای برجام خلل ایجاد کند، وقوع 'برخی اتفاقات غیر قابل پیش بینی' همانند بازداشت اخیر 10 ملوان آمریکایی در آب های ایران دانست و اظهار کرد که این مساله تنها چند روز پیش از اجرای برجام می توانست به تشدید اختلاف میان تهران و واشنگتن دامن بزند.

استاد دانشگاه هاروارد، آینده روابط میان ایران و آمریکا را خارج از چارچوب توافق هسته ای متصور ندانست، و گفت: دو کشور می توانند در راستای منافع مشترک از جمله مبارزه با داعش و دیگر مسائل منطقه ای و بین المللی با یکدیگر همکاری کنند.

مشاور پیشین دولت آمریکا در ادامه این نشست که تحت عنوان «توافق هسته ای ایران و آزمایش هسته ای کره شمالی» برگزار شد، به تشریح تفاوت اجرای برجام و سرکشی کره شمالی در نقض قوانین بین المللی در خصوص برنامه های هسته ای اش پرداخت.

سیمور گفت: زمانی که دولت اوباما در سال 2008 میلادی به قدرت رسید، کره شمالی از تجهیزات هسته ای پیشرفته و مواد انفجاری لازم برخوردار بود که طی سال ها آزمایش بدست آورده بود و به همین دلیل دسترسی نزدیک تری به ساخت سلاح هسته ای داشت.

سیمور عنوان کرد: این درحالی است که در آن زمان ایران اگرچه سه هزار سانتریفیوژ داشت اما مواد انفجاری لازم در اختیار نداشت و برنامه مشخصی هم برای ساخت سلاح هسته ای دنبال نمی کرد.

وی گفت: لذا کنار آمدن و رسیدن به توافق با کشوری که نسبت به ساخت سلاح هسته ای فاصله داشت به مراتب راحت تر بود.

این تحلیل گر سیاسی همچنین بافت و ساختار نظام های سیاسی کره شمالی و ایران را متفاوت از یکدیگر دانست و گفت: بافت حکومت کره شمالی امنیتی و تک حزبی است و این سبب می شود که استفاده از اهرم های سیاسی و اقتصادی برای اعمال فشار بر روی آن چندان موثر نباشد.

سیمور گفت: ضمن اینکه 'کیم جونگ اون'، رهبر کره شمالی تصور می کند که تنها راه دوام حکومتش برخوداری از سلاح هسته ای است اما در ایران چنین برداشتی وجود ندارد .
استاد دانشگاه هاروارد، 'فضای سیاسی ایران را بی خطر و همراه با رویکرد دمکراتیک' توصیف کرد که نسبت به 'محرک های بین المللی' تاثیر پذیر است.

وی با بیان اینکه جریان قدرت در ایران در یک نقطه متمرکز نیست، گفت: بسیاری از نخبگان در ایران دیدگاه های متفاوتی را نسبت به برنامه هسته ای این کشور دارند و لذا هدایت جریانات همسو بیش از پیش امکان پذیر بود.

سیمور افزود: این در حالی است که کره شمالی به دلیل بافت امنیتی حکومتش و وابستگی اقتصادی اش به چین، امکان تاثیر گذاری غرب بر اقتصاد این کشور محدود است.
مشاور پیشین باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا همچنین عنوان کرد که چین به دلیل اینکه نمی خواهد جایگاه استراتژیکش را در منطقه از دست دهد، با اعمال فشارهای اقتصادی بر کره شمالی مخالف است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری