کد خبر: ۱۳۴۸۳۴
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۹
در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی ظرف روز جاری در چهار چوب مبادله زندانیان آزاد شدند.
دادستان عمومی و انقلاب تهران روز شنبه - 1394/10/26 - اعلام کرد: در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی ظرف روز جاری (شنبه) در چارچوب مبادله زندانیان آزاد شدند.

 به گزارش اعتدال، خبرگزاری سی ان ان گزارش داد که چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی در زندان های ایران در قبال  چند ایرانی در زندان های امریکا مبادله شده اند.

گمانه زنی ها حاکی از آن است که یکی از زندانیان آزاد شده جیسون رضائیان است. بعضی از رسانه های غربی از جمله واشنگتن پست خبر آزادی جیسون رضائیان را تایید کرد.

جیسون رضائیان از سوی دادستانی تهران به جاسوسی از طریق جمع‌آوری تصمیمات کشور در خصوص مسائل سیاست داخلی و خارجی و قراردادن آن در اختیار افراد غیرصالح متهم شده بود.

جیسون رضائیان، امیر میرزاحکمتی , سعید عابدینی و نصرت اله خسروی زندانیان آمریکایی-ایرانی هستند که آزاد شده اند.

 اما آنها به چه دلیل در ایران زندانی بودند؟

دلایل بازداشت سه نفر از این افراد را بخوانید؛

جیسون رضاییان: او خبرنگار ایرانی-آمریکایی واشنگتن‌پست در ایران بود. رضاییان به اتهام جاسوسی همراه با همسرش در تابستان ۹۳ بازداشت شد. جیسون رضائیان از سوی دادستانی تهران به جاسوسی از طریق جمع‌آوری تصمیمات کشور در خصوص مسائل سیاست داخلی و خارجی و قراردادن آن در اختیار افراد غیر صالح متهم شده است. بر اساس کیفرخواست صادره، دسترسی و جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده، همکاری با دول متخاصم و نوشتن نامه به اوباما رئیس جمهور آمریکا و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از دیگر اتهامات جیسون رضائیان بود. حکم قطعی او تاکنون اعلام نشده است.

امیر میرزاحکمتی: او متولد 1983 میلادی اهل ایران، مقیم آمریکا ایالت میشیگان است که در ۱۶ آذر سال ۹۰به اتهام همکاری با دولت  آمریکا و سرویس جاسوسی CIA علیه نظام جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده بود. شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، امیر میرزاحکمتی را  در رابطه با همکاری با دولت متخاصم و عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) و همچنین تلاش برای متهم سازی ایران در تروریسم، محارب و مفسد فی الارض شناخته و برای وی حکم اعدام صادر کرد.

سعید عابدینی: کشیش ایرانی-آمریکایی در اوایل مهر سال ۹۱ در منزل پدری‌اش بازداشت شد. او از سال 1385 کلیسای خانگی داشته و در این راستا فعالیت می‌کرده است و پس از آن به خارج رفته که پس از بازگشت بازداشت شده است. به وکیل عابدینی، او به اتهام تشکیل کلیساهای خانگی به قصد برهم زدن امنیت کشور و تبانی جهت ارتکاب  جرم، محاکمه شد. او ابتدا به اعدام و سپس به ۸ سال زندان محکوم شد.


جیسون رضائیان

آزادی زندانیان دوتابعیتی در آستانه برجام

امیر میرزاحکمتی

آزادی زندانیان دوتابعیتی در آستانه برجام

آزادی زندانیان دوتابعیتی در آستانه برجام


سعید عابدینی

آزادی زندانیان دوتابعیتی در آستانه برجام براساس این مبادله، 7 ایرانی دربند زندان های آمریکا نیز، آزاد خواهند شد.

براساس این مبادله، 14 نفر از ایرانیانی که به درخواست پلیس آمریکا تحت تعقیب اینترپل قرار دارند دیگر تحت تعقیب نخواهند بود.

7 نفر دیگر از زندانیان ایرانی نیز که دوران محکومیت خود را در آمریکا می گذرانند، پس از آزادی، از قرنطینه (دوران تحت نظر) معاف خواهند بود.

* ناصر سربازی وکیل‌مدافع سعید عابدینی از آزادی موکلش خبر داد.

*یک منبع آگاه قضایی آزادی جیسون رضاییان و سعید عابدینی را تایید کرد.


 یک منبع آگاه اعلام کرد که همزمان با آزادی چهار تبعه دو تابعیتی از سوی جمهوری اسلامی ایران، دولت امریکا نیز امروز شنبه هفت ایرانی را که در آن کشور زندانی بودند، آزاد کرده است.

 اسامی زندانیان آزادشده ایرانی از سوی امریکا را «نادر مدانلو»، « بهرام مکانیک»، « خسرو افقهی»، «آرش قهرمان»، «تورج فریدی»، «نیما گلستانه» و « علی صابونچی» اعلام کرد.

مقامات ارشد دولت آمریکا نیز آزادی 4 زندانی را که دارای تابعیت ایرانی- آمریکایی هستند در ایران تایید کردند.


اسامی زندانیان ایرانی:

نادر مدانلو؛ شهروند ایرانی- آمریکایی، سال ۲۰۱۳ از سوی دادگاه مریلند به اتهام نقض تحریم‌های ایران در موضوع انتقال تجیهزات ماهواره بازداشت و به زندان محکوم شد.


بهرام مکانیک؛ که از سال ۱۹۸۵ در آمریکا زندگی می‌کرده، متهم به نقض تحریم‌های ایران و درگیر بودن در عرضه و صادر کردن قطعات الکترونیکی است.


خسرو افقهی؛ از سوی دادگاه آمریکایی متهم شده که در «صادرات غیرقانونی» تجهیزات الکترونیک به ایران فعالیت داشته است.


آرش قهرمان؛ سال ۲۰۱۵ در دادگاه فدرال سن دیگو به اتهام نقض تحریم‌های تجاری آمریکا علیه ایران و فروش تجهیزات فنی به زندان محکوم شد.


تورج فریدی؛ به اتهام نقض تحریم‌های ایران و صادرات قطعات الکترونیکی به زندان محکوم شد. وی به پرونده آقایان مکانیک، افقهی و قهرمان مرتبط بوده و ادعاهایی علیه آنان مطرح شده بود.


نیما گلستانه؛ جوان ایرانی است که متهم به هک کردن و نفوذ به سیستم‌های کامپیوتری شد. او پس از درخواست آمریکا، در ترکیه بازداشت و به آمریکا تحویل داده شد.


علی صابونچی؛ ایرانی-آمریکایی است که در سال ۲۰۱۳ در مریلند بازداشت شد. او متهم شده که در صادر کردن غیرقانونی تولیدات و محصولات صنعتی آمریکایی به ایران دست داشت.


اخباری جدید از تبادل زندانیان

براساس اعلام منابع خبری دولت آمریکا امروز حکم استرداد ۱۴ ایرانی دیگر را لغو کرد.

*اسامی این افراد عبارت است از: سعید جمیلی ، جلال سلامی ، متین صادقی ، علیرضا معظمی گودرزی ، محمد عباس محمدی ، کوروش طاهرخانی، سجاد فرهادی، سید احمد ابطحی ، غلامرضا محمودی، حمید عرب نژاد، علی معطر ، محمدعلی شعرباف، امین روان و بهروز دولت زاده.

*منابع پیش از این گفته بودند که قرار بوده 5 نفر دیگر از افرادی که در آمریکا تحت مراقبت هستند، آزاد شوند.

*همچنین رفع تحریم دو بانک ایرانی هم جز قرارهای فی مابین ایران و آمریکا بوده است.

به گزارش هافینگتن پست چهار نفر از زندانیان دو تابیعتی که در ایران زندانی بودندبا یک هواپیمای سوئیسی از تهران به برن، منتقل خواهند شد . آنها در سوئیس با زندانیان ایرانی  مبادله می شوند .

توافق مبادله زندانیان ارتباطی با زمان اجرای برجام ندارد
یک مقام آمریکایی روز شنبه توافق با ایران برای مبادله زندانیان را تائید کرد.وی که با خبرگزاری آسوشیتدپرس مصاحبه می‌کرد، گفت ایران 4 تبعه آمریکا یعنی سعید عابدینی، امیر حکمتی، جیسون رضائیان و یک نفر دیگر را آزاد می‌کند.این مقام که نامش فاش نشده، گفته است که توافق مبادله زندانیان پس از 14 ماه مذاکره و ظرف 24 ساعت گذشته به دست آمد.به گفته وی، علاوه بر 4 نفر اعلام شده، ایران قرار است ایران یک آمریکایی دیگر را نیز آزاد کند که آزادی وی ارتباطی با توافق مبادله زندانیان ندارد. گفته شده که این فرد یک دانشجوست که در ایران بازداشت شده و دولت آمریکا و خانواده‌اش تمایلی به رسانه‌ای شدن بازداشتش نداشته‌اند.

این مقام تائید کرده است که قرار است در مقابل آمریکا 7 ایرانی را آزاد کند. مقام آمریکایی مورد اسناد آسوشیتدپرس گفته است که قرار است 4 زندانی آمریکایی آزاد شده از ایران راهی سوئیس شوند. همزمان خبرگزاری رویترز هم به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته است که توافق مبادله زندانیان ارتباطی با زمان اجرای برجام ندارد.


*هم‌چنین غلامعلی خوشرو نماینده ایران در سازمان ملل در این زمینه گفت: همچنین هفت نفر از هموطنان‌مان که به دلایلی که شکستن تحریم‌ها خوانده شده بود در بازداشت طرف آمریکائی بودند که مراحل اداری آزادی آن‌ها هم در حال انجام است.


 خبر نشستن هواپیمای زندانیان در عمان صحت ندارد

 یک مقام اگاه دیپلماتیک در وین گفت خبرهای منتشر شده مبنی بر نشستن هواپیمای زندانیان آزاد شده در عمان صحت ندارد.


وی افزود: مقصد هواپیمای حامل زندانیان آزاد شده ژنو سوییس است.

این منبع دیپلماتیک تاکید کرد: برجام و موضوع تبادل زندانیان دو موضوع کاملا مجزا و بی ارتباط با یکدیگر هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری