کد خبر: ۱۳۴۷۸۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۳
پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه ایران به طور کامل به تعهدات خود طبق برنامه جامع اقدام مشترک عمل کرده است، نشست خبری محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی در وین برگزار شد که در آن دوطرف بر لغو همه تحریم ها و قطعنامه های قبلی شورای امنیت تاکید کردند.
امروز صبح محمد جواد ظریف، وزیرامورخارجه کشورمان عازم وین شد. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز با دریافت "حکم تفویض اختیارات اوباما در خصوص برداشته شدن تحریم​ها علیه ایران" وارد وین می​شود.
 
 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اعتدال،  محمدجواد ظریف وزیرامور خارجه بامداد شنبه درصدر هیاتی مرکب از سید​عباس عراقچی معاون خود و همچنین علی​اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و بهروز کمالوندی معاون وی تهران را به قصد وین ترک کرد.

خبرگزاری رویترز پیش از این گزارش داده بود که آژانس بین ​المللی انرژی اتمی گزارش نهایی خود را احتمالا شنبه ۱۶ ژانویه (۲۶ دی) منتشر خواهد کرد.

براساس توافق‌نامه موسوم به "برنامه جامع اقدام مشترک"(برجام) میان ایران و گروه ۱+۵، قبل از اجرای "برجام" ایران می‌بایست اقداماتی را انجام می‌داد تا توافق‌نامه وارد فاز اجرایی شود.
راستی‌آزمایی این اقدام‌ها بر عهده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

آژانس باید از جمله "تغییر طراحی راکتور آب سنگین اراک، به‌گونه‌ای که برای کاربرد هسته‌ای غیرقابل استفاده باشد" را تأیید کند.

 با تائید آژانس برجام وارد فاز اجرای تعهدات گروه ۱+۵ می‌شود که اساس آن لغو تحریم‌های ایران خواهد بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع دیپلماتیک در وین نوشته است که در گزارش آژانس "همه جزئیات نهایی شده‌اند."

خبرگزاری فرانسه هم می‌گوید در گزارش آژانس تایید شده که ایران به تعهدات خود عمل کرده و برنامه هسته‌ای خود را به شکل چشمگیری محدود کرده است.

پس از تائید آژانس گفته می‌شود احتمالا محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای مشترک آغاز اجرای توافق را اعلام کنند.

در همین حال جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه گزارش آژانس در وین حضور پیدا خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از سفر جان به وین برای گفت‌وگو با محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی خبر داد و همزمان کاخ سفید حکم تفویض اختیارات رئیس‌جمهور آمریکا به جان کری در زمینه رفع تحریم‌های هسته‌ای را منتشر کرد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پیشاپیش دیدار روز شنبه وین، در این بیانیه تأکید کرده که «همه طرف‌ها به برداشتن گام‌های مؤثر در مسیر روز اجرای برجام ادامه می‌دهند، تا از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران اطمینان حاصل شود».

همزمان دفتر سخنگوی کاخ سفید، متن حکمی را منتشر کرده که در آن باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا، اختیارات لازم را در مورد رفع تحریم‌های ایران به وزیر خارجه خود تفویض کرده است.

پیشتر در روز جمعه گزارش‌هایی به نقل از منابع دیپلماتیک در ژنو منتشر شده بود، که از دفتر سازمان ملل در این شهر، خواسته شده برای نشست قریب‌الوقوع نمایندگان ایران و شش قدرت جهانی آماده باشد، اما رفته رفته با پررنگ شدن احتمال انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز شنبه، وین به عنوان محل احتمالی چنین دیداری مورد اشاره قرار گرفت.

در همین حال استفان دوژاریک، سخنگوی سازمان ملل شامگاه جمعه با اشاره به احتمال برگزاری دیداری در وین، اعلام کرد که «اگر همه چیز به خوبی پیش برود، دبیرکل سازمان ملل بیانیه‌ای صادر خواهد کرد».

مراحل اجرای برجام

در صورتی که امروز (شنبه) در وین گزارش نهایی آژانس انرژی اتمی از انجام کامل تعهدات ایران خبر دهد، توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی (برجام) رسما به ترتیب زیر وارد مراحل اجرایی می‌شود:

  •     ابتدا آژانس تایید می‌کند ایران به تعهدات خود در محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش عمل کرده
  •     گزارش آژانس به هیات عالی وزرای این نهاد و همزمان به سازمان ملل متحد تقدیم می‌شود و این به معنای آغاز رسمی مرحله اجرایی توافق هسته‌ای است
  •     پس از آن، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که تابستان گذشته (ژوئیه) به تصویب رسید رسما اجرایی می‌شود و تحریم‌های شورای امنیت که علیه افراد و موسسات ایرانی وضع شده بود لغو می‌شود
  •     اعضای گروه ۱+۵ و ایران رسما آغاز اجرای توافق هسته‌ای را اعلام می کنند (البته جلسه یا کنفرانس مطبوعاتی جان کری، محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی که احتمالا فردا - شنبه - در وین برگزار می‌شود هم تصریحا جنبه همین اعلام رسمی را می‌تواند پیدا کند)
  •     اروپا و آمریکا تحریم‌های هسته‌ای ایران را لغو می‌کنند

 ظریف: تحریم ها امروز لغو می شود

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز را « یک روز خوب » برای ایران ، منطقه و جهان خواند و گفت که امروز شنبه علاوه بر اعلام اجرای برجام، با «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، «جان کری» وزیر خارجه امریکا و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

ظریف که بامداد امروز وارد وین پایتخت اتریش شد، هنگام ورود در جمع خبرنگاران افزود: امروز با ارائه گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برجام اجرایی خواهد شد و پس از آن یک بیانیه مشترک برای اعلام شروع برجام منتشر می شود.

وی خاطرنشان کرد: آنچه که برجام را اجرایی می کند، گزارش مدیرکل است اما برای اعلام اهمیت این واقعه، بیانیه ای هم خوانده خواهد شد.

ظریف، دیدار با مدیر کل آژانس، اعلام اجرای برجام و دیدارهای دو جانبه با خانم موگرینی و احتمالا وزرای امور خارجه کشورهای گروه پنج به علاوه یک از جمله وزیر خارجه امریکا را از جمله برنامه های امروز خود در وین اعلام کرد و گفت: این ملاقات ها برای اطمینان از اجرای صحیح برجام است مخصوصا با توجه به اقدامات وسیعی که امریکایی ها اعلام کردند، انجام داده اند.

 یک روز خوب برای همه
وی در مورد اینکه که بعد از اجرای برجام، جمهوری اسلامی ایران چه اهداف و اقداماتی را در منطقه دنبال خواهد کرد؟ اظهارداشت: بعد از اجرای برجام زمینه خوبی برای همکاری گسترده تر در منطقه برای خطر عمده ای که منطقه ما را تهدید می کند یعنی خطر تروریسم و افراط گرایی فراهم می شود.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما این آمادگی را داریم و امیدواریم که سایر همسایگان ما در منطقه و جامعه بین الملل برای مبارزه با این معضل همکاری داشته باشند.

ظریف گفت: اجرای برجام نه تنها یک فرصت خوب برای مردم ایران است که با آن همه قطعنامه های ظالمانه شورای امنیت و همه قطعنامه های شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی پایان می یابد و رسما لغو می شود بلکه همه تحریم های ظالمانه ای که به خاطر موضوع هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شده، نیز ان شاءالله لغو و کنار گذاشته خواهد شد و این یک روز خوب برای مردم ایران است.

وی تاکید کرد: این یک روز بسیار خوب برای منطقه نیز هست، چرا که منطقه ما از سایه یک درگیری بی مورد که می توانست برای این منطقه نگرانی ایجاد کند، رها شده است.
وزیر امور خارجه گفت: منطقه ما می تواند بدون غبارهایی که به دلیل تبلیغات منفی علیه برنامه هسته ای ایران شکل گرفته بود، یک حرکت هوشمندانه و صلح طلبانه را برای نزدیکی بیشتر کشورهای آن ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه این روز ثابت می کند که ما می توانیم مشکلات مهم دنیا را از طریق دیپلماسی حل کنیم، تصریح کرد: آنچه امروز رخ می دهد، نماد روشن آن است که معضلات از طریق گفتگو حل می شود نه از طریق تهدید فشار و تحریم.

نحوه پایبندی کشورها به برجام را رصد خواهیم کرد
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که چقدر امیدوارید این شیوه نامه که به تایید هم رسیده است با موفقیت انجام شود؟ گفت: تاکید ما بر این است که منفعت برجام کاملا اجرایی شود و همه در این مورد متحد شوند. در این زمینه، روش ما بر احراز و رصد کردن نحوه پایبندی سایر کشورها است و این روش را ادامه خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: البته عقل حکم می کند کشورهایی که مدت زیادی را صرف تهیه این سند
کرده اند با اقدامات نسنجیده باعث نشوند که نتیجه این مذاکرات به هدر برود.


اختیار اعمال اصلاحات در تحریم های ایران به کری ابلاغ شد

 
رئیس جمهوری آمریکا اختیار اعمال اصلاحات در قانون تحریم های ضدایرانی را به وزیر خارجه خود تفویض کرد.

«باراک اوباما» طی حکمی به «جان کری» وزیر خارجه اختیار اعمال اصلاحات در تحریم های ایران را ابلاغ کرد. طبق این حکم کری اختیار دارد در قانون موسوم به «قانون جامع تحریم ها» مربوط به سال ۲۰۱۰ اصلاحاتی را اعمال کند.

این قانون اصلی ترین مورد از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران به شمار می رود که شامل تحریم های نفتی و گازی این کشور می شود. به این ترتیب کری با داشتن چنین اختیاری، راهی وین می شود.

ابلاغ این حکم به وزیر خارجه آمریکا در آستانه انتشار گزارش نهایی آژانس از عمل ایران به تعهداتش در راستای برجام، به عنوان آماده شدن واشنگتن برای لغو تحریم های ضدایرانی ارزیابی می شود.

ابوطالبی: با اجراشدن برجام پرچم افتخار آمیز ایرانی بودن دوباره افراشته شد
 معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری با انتقاد از عملکرد دولت گذشته در قبال تحریم های بین المللی نوشت: باگزارش آژانس،برجام اجرایی و پرچم افتخارآمیز ایرانی بودن دوباره برافراشته شد.

حمید ابوطالبی روز شنبه در صفحه شخصی خود در توئیتر افزود: با این گزارش، تحریم هارفع وگره سیاست واقتصادبازشد و حیثیت ملی و غرورجهانی بازگشت.

وی ادامه داد: اما برسیاستمداران کشور از هر اندیشه وجناحی است که چندین موضوع را سرمشق کنش های خویش قراردهند.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری اضافه کرد: کاغذپاره خواندن تصمیمات دیگران درعرصه بین الملل، نشانه قدرتمندی نیست؛بلکه ورق پاره ها را به زباله دان تاریخ ریختن، اوج قدرت وهنرمندی است.

ابوطالبی اضافه کرد: سیاست تقابل وستیزه جویی بی منطق، بهره ای جزنابودی توان ملی نخواهد داشت؛ در برابر اثرات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی برآمده از این سیاست ورزی مسئولیم.

وی تاکید کرد: اسلام واسلامیت وایران وایرانی بودن راهزینه خطاهای عمدی وسهوی ننماییم؛ واسلام گریزی وایران هراسی را کسوت افتخار و لباس اقتدار نپوشانیم.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری تصریح کرد: برای قدرت هشت ساله، کشور را درگیربلایایی چند دهه ای نکنیم؛ و برای کسب وجهه کاذب وساختن تصویری جعلی ازخود، چهره زیبای کشور را نابود ننماییم.

ابوطالبی در ادامه این نوشتار خود افزود: مسئولیت ناپذیری وشعارهای زودگذرچه برسر ما خواهد آورد؛ و نادانی و نابسامانی فکری، وقدر اندیشمند و متفکر در کشورداری ندانستن چقدر فاجعه آمیزاست.

وی با بیان این که سیاست وسیاست ورزی را راه و رسمی است، ادامه داد: خودرایی وخودپسندی سیاست نیست؛ وعمرعوام گرایی وعوام فریبی کوتاه است؛ بیاییم دست به دست هم دهیم واین دوران سخت پسابرجام را با همدلی وهمزبانی طی کنیم که جهان آبستن حوادث است و بیم موج و گردابی چنین حائل در پیش رو.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: اینک بر ما است که وحدت و یکپارچگی پیشه کنیم؛ با یکدیگر به صمیمیت برآییم؛ آسایش و رفاه مردم راعزم جزم خود بدانیم وایرانی آباد و ملتی سرافراز بپا داریم.

 قرار است تا ساعاتی دیگر گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اجرای تعهدات ایران در برجام ارائه شده و پس از آن محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه مشترکی را قرائت کنند.

به این ترتیب، امروز برجام اجرایی شده و برچیده شدن تحریم ها آغاز می شود.

ظریف: جهان را از افراط گرایی نجات دهیم/ ایران آماده است
وزیر امور خارجه در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: ‏روز اجرا، زمان آن رسیده که همه، مخصوصا مسلمانان دست به دست هم داده و جهان را از افراط گرایی نجات دهند.

محمد جواد ظریف امروز  افزود: ایران آماده مبارزه با افراط گرایی است.

ظریف صبح امروز برای قرائت بیانیه مشترک با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و اعلام آغاز اجرای توافق برجام وارد وین شد.

قرار است امروز به احتمال زیاد گزارش نهایی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدهای ایران در قالب توافق جامع هسته ای منتشر شود.

علی اکبر صالحی و بهروز کمالوندی رییس و معاون سازمان انرژی اتمی، سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه، ظریف را در سفر به وین همراهی می کنند.

گفت‌و‌گوی تلویزیونی روحانی با مردم پس از قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران بلافاصله و پس از قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام گفت‌وگوی تلویزیونی زنده با مردم خواهد داشت.

 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران امروز بلافاصله پس از قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام در وین، با مردم گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی خواهد داشت.

این گفت‌و‌گو از برخی شبکه‌های تلویزیونی از جمله شبکه خبر پخش می‌شود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به‌همراه علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سیدعباس عراقچی و حسین جابر انصاری صبح امروز تهران را به‌مقصد وین ترک کردند.

گفته می‌شود در نشست مشترکی با حضور وزرای خارجه ایران و آمریکا و همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با قرائت بیانیه‌ای برجام اجرایی خواهد شد.


اوباما اجازه فروش هواپیما به ایران را صادر کرد
رئیس‌جمهور آمریکا در آستانه اعلام اجرای برجام، مجوز فروش هواپیما به ایران را صادر کرد.

به نوشته روزنامه یو اس ای تودی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گامی دیگر در راستای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) و لغو تحریم‌های ایران برداشت و اجازه صادرات هواپیمای مسافربری به ایران را صادر کرد.

بر اساس این گزارش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است امروز ( شنبه ) گزارش خود از راستی آزمایی تکمیل تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران طبق برجام را ارائه دهد. ایران و گروه 1+5 به علاوه اتحادیه اروپا سپس بیانیه اجرای رسمی این توافق را ارائه خواهند داد.

بن رو دز معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه گفت که لغو تحریم‌های ایران پس از تایید اجرای تعهدات ایران توسط آژانس انجام خواهد شد.

وی همچنین دربار‌ه‌ عادی سازی روابط تهران و واشنگتن پس از اجرای برجام گفت که آمریکا به دنبال برقراری روابط دیپلماتیک با ایران نیست، بلکه ممنوعیت تجارت آمریکا با ایران به قوت خود باقی خواهند ماند. بنابراین اغلب تجارتی که پس از اجرای برجام به ایران سرازیر می‌شود، بین‌المللی خواهد بود.

بر اساس این گزارش، این اظهار نظر مقام آمریکایی در حالی مطرح شده است که ایرانی‌ها به ویژه مقامات وزارت امور خارجه بارها تاکید کرده‌اند، مذاکرات با آمریکا تنها درباره‌ موضوع هسته‌ای بوده است.


ظریف و موگرینی دیدار کردند/ انتشار گزارش آمانو تا ساعتی دیگر

وزیر خارجه کشورمان و فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا صبح روز شنبه به وقت محلی در هتل کوبورگ وین با یکدیگر دیدار کردند.

 در دیدار امروز ظریف و موگرینی آخرین بحث‌های مربوط به روش و مراحل اقدام مربوط به روز اجرا مرور شد.

همچنین دو طرف آخرین مباحث منطقه‌ای را نیز مورد تبادل نظر قرار دادند.

محمد جواد ظریف همچنین قرار است با یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، سباستین کورتز وزیر خارجه اتریش و دیگر وزیران خارجه 1+5 دیدار کند.

بنا بر اعلام منابع نزدیک به هیات مذاکره کننده هسته ای کشورمان گزارش آژانس درباره راستی‌آزمایی اقدامات هسته ای ایران طبق برجام تا ساعتی دیگر منتشر می‌شود.

هم‌چنین کنفرانس مطبوعاتی مشترک ظریف و موگرینی ظهر روز شنبه در مقر سازمان ملل در وین برگزار خواهد شد.

گفته می‌شود برخی از وزیران خارجه 1+5 در برنامه اعلام روز اجرا حضور ندارند.


بیانیه ایران و ۱+۵ درباره اجرای برجام تا ساعتی دیگر منتشر می‌شود


 بیانیه ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ درباره اجرای برجام تا ساعتی دیگر در مقر سازمان ملل در وین منتشر می‌شود.


رایزنی ظریف و کری در آستانه اعلام اجرای برجام

"محمدجواد ظریف" و "جان کری" وزرای خارجه ایران و آمریکا امروز (شنبه 26 دیماه) با یکدیگر دیدار کردند

گفته می شود پس از این دیدار بیانیه مشترک، توسط ظریف و موگرینی قرائت خواهد شد.

شایان ذکر است این بیانیه به طور مشترک به زبان فارسی و انگلیسی از سوی ظریف و موگرینی قرائت می‌شود. با اعلام روز اجرا تمامی تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران لغو خواهد شد.


ظریف با وزیر خارجه اتریش دیدار کرد

محمد جواد ظریف در ادامه ملاقات‌های دو جانبه روز شنبه خود در وین با همتای اتریشی‌اش در هتل کوبورگ دیدار کرد.

رسانه‌های گروهی مختلف از صبح روز شنبه با حضور در مرکز رسانه مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در انتظار گزارش آژانس درباره راستی‌آزمایی اقدامات هسته‌ای ایران بر اساس برجام و سپس حضور ظریف و موگرینی برای قرائت اعلامیه مشترک اجرای برجام هستند.


ظریف: دیپلماسی نیازمند صبر است

 محمد جواد ظریف دقایقی پیش در صفحه توییترش نوشت: ما در حال رسیدن به روز اجرای برجام هستیم. مشکل جدی‌ای نیست. دیپلماسی نیازمند صبر است اما همه ما می دانیم که جایگزین بهتری وجود ندارد.
مقدمات اجرای برجام در حال طی شدن است

 یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایرانی با توجه به تاخیر به وجود امده در انتشار گزارش آژانس گفت: تاخیر به وجود آمده الزاما ربطی به آژانس و گزارش آن ندارد.

وی افزود: گزارش آژانس هم چیزی جز یک لیست از اقدامات ایران که وفق برجام بایستی تایید بشود نیست.


 ارزیابی یک دیپلمات حاضر در وین: هماهنگی برای نکات کوچک و مقدمات روز اجرا در جریان است


 در شرایطی که انتظارها برای انتشارگزارش آژانس درباره راستی آزمایی اقدامات ایران و بیانیه مشترک ظریف و کری قدری طولانی شده، یک دیپلمات حاضر در وین گفت طرفین در حال پیگیری و هماهنگی نکات کوچک و مقدمات روز اجرا هستند.

این دیپلمات شنبه شب گفت: نکات کوچک و مقدمات روز اجرا در حال پیگیری و هماهنگی است که الزاما ربطی به آژانس و گزارش آن ندارد.

وی افزود: گزارش آژانس هم چیزی جز یک لیست از اقدامات ایران که وفق برجام بایستی تایید بشود نیست.

رایزنی های دو و سه جانبه در فاصله انتظار برای انتشارگزارش و اعلام روزا جرا در جریان است. گفته می شود که جان کری قصد دارد با یوکیا امانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار کند.
صرف نظر جمهوری خواهان از شکایت از دولت آمریکا به دلیل توافق هسته‌ای

به گزارش پایگاه خبری هیل، جان بوئنر رییس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا از تصمیم شکایت از دولت آمریکا به دلیل توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 صرف نظر کرده است.

قانون‌گذاران جمهوری خواه 4 ماه پیش تصمیم گرفتند از رییس جمهور باراک اوباما به دلیل توافق هسته‌ای‌اش با ایران به دادگاه‌های کشورشان شکایت کنند. اما اکنون با رسیدن به روز اجرای این توافق قصد آن‌ها برای جلوگیری از لغو تحریم‌های ایران رنگ باخته است.

به گزارش هیل، به نظر می آید با پایان دوره کاری بوئنر در اکتبر 2015 دورنمای موفقیت این شکایت مورد تردید قرار گرفت و قانونگذاران به جای تلاش برای استفاده از دادگاه ترجیح می‌دهند از طریق تحریم‌های آمریکا توافق هسته‌ای را تضعیف کنند.

جابری انصاری: اندکی صبر، سحر نزدیک است

حسین جابری انصاری در مطلبی اعلام کرد: رایزنی های دیپلماتیک همچنان ادامه دارد و هر لحظه این احتمال هست که با صدور گزارش آژانس، بیانیه مشترک اجرای برجام توسط دکتر ظریف و خانم موگرینی قرائت شود.

اندکی صبر، سحر نزدیک است.


رییس دفتر رییس‌جمهور:اجرایی شدن برجام در مرحله نهایی است/به ایجاد فضای جدید در اقتصاد کشور امیدواریم

رییس دفتر رییس‌جمهور گفت: مقدمات اجرایی شدن برجام فراهم شده است و کار در مرحله نهایی است. منتظریم که هر ساعت خبر نهایی برسد.

محمد نهاوندیان با اشاره به این‌که «بیانیه مشترک توسط ظریف و موگرینی قرائت خواهد شد» ادامه داد: راه سختی را تا امروز پیمودیم. امیدواریم این ساعات آخر به پایان برسد و در واقع یک فضای جدیدی را در اقتصاد کشور شاهد باشیم.

وی یادآور شد: ایران دو دستاورد بزرگ داشت؛ نخست حفظ صنعت هسته‌ای صلح آمیز هم کل چرخه سوخت و هم در بحث رشد و توسعه و دوم رفع تحریم‌های ظالمانه اقتصادی که بار اضافه‌ای را بر مردم و یک کندی رشد را بر توسعه اقتصادی کشور تحمیل کرده بود.

وی ادامه داد:‌ امیدواریم با برداشته شدن مانع تحریم با سرعت مضاعفی برخی از کاستی‌های گذشته را جبران کنیم.
دیدار دوباره ظریف و کری

ماری هارف، مشاور امور استراتژیک وزیر خارجه آمریکا در توییتر خود نوشت: جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود یک بار دیگر همراه با تیم همراه خود در راستای گفت‌وگو برای اجرا شدن برجام در وین با یکدیگر دیدار کردند.ایران و 1+5 آماده قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام می شوند

 پس از ساعت‌ها انتظار برای اعلام اجرایی شدن برجام ایران و 1+5 آماده قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام می شوند.

 پس از رایزنی های طولانی میان هیات های مذاکره کننده ایران و آمریکا و نیز ایران و 1+5 به نظر می‌آید دو طرف آخرین مسایل و ابهامات فنی را حل کرده و آماده قرائت بیانیه مشترک درباره اجرایی شدن می شوند.

تا ساعتی دیگر محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی برای قرائت بیانیه به مرکز رسانه سازمان ملل می ایند.


آژانس تایید کرد: ایران اجرای تعهداتش را تکمیل کرده است


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد: ایران به طور کامل به تعهدات خود طبق برنامه جامع اقدام مشترک عمل کرده است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دقایقی پیش گزارش خود را از راستی‌آزمایی اجرای تعهدات ایران آن‌گونه که در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) آمده است، منتشر کرد.


 در بیانیه یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس درباره راستی‌آزمایی اقدامات ایران در برجام آمده است: بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تشخیص دادند که ایران همه اقدامات لازم در برجام را برای اجرایی شدن آن انجام داده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: برجام راه آژانس برای آغاز راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران در امور مربوط به آن را تحت این توافق همان طور که توسط شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام تعیین شده است را فراهم می‌کند. ارتباط بین ایران و آژانس هم اکنون وارد فاز تازه‌ای شده است. این یک روز مهم برای جامعه بین‌المللی است. من به همه طرف‌هایی که در تبدیل آن به یک واقعیت نقش داشتند مخصوصا گروه کشورهای 1+5، ایران و شورای حکام آژانس تبریک می‌گویم.

در ادامه بیانیه مدیرکل آژانس آمده است: در راستای تعهدات ایران در برجام این کشور اجرای پروتکل الحاقی را در راستای پادمان‌های امنیتی با آژانس آغاز خواهد کرد. هم‌چنین به همراه اقدامات هسته‌ای دیگر تحت تعهدات ایران در برجام این موضوع باعث افزایش توانایی آژانس در نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران و راستی‌آزمایی آن‌ اقدامات در راستای صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش خواهد شد.

در پایان بیانیه آمانو آمده است: ما راه طولانی را از زمانی که آژانس برای نخستین‌بار برنامه هسته‌ای ایران را در سال 2003 مورد توجه قرار داد طی کرده‌ایم. برای رسیدن به این نقطه کنونی کارهای بسیاری انجام شده است و اجرای این توافق نیز شامل یک چنین تلاشی خواهد بود. ما از طرف خود حاضریم که اقدامات لازم باقیمانده را انجام دهیم. موگرینی به دیدار آمانو و ظریف می‌رود

 "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دیدار "یوکیا آمانو" مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران می‌رود.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتر خود نوشت: هم اکنون به همراه ظریف برای دیدار با آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهیم رفت و پس از این دیدار برای قرائت بیانیه اجرایی شدن برجام آماده خواهیم شد.لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا

 مقامات اروپایی به خبرگزاری فرانسه گفتند که اتحادیه اروپا تحریم‌های خود علیه ایران را لغو کرده است.

مقامات آگاه اروپایی اعلام کردند که اتحادیه اروپا پس از تایید نهایی آژانس و اجرایی شدن برجام همه تحریم‌های هسته‌ای خود علیه ایران را لغو کرده است.

این در حالی است که این اتحادیه پیش‌تر اعلام کرده بود که به محض تایید شدن انجام تعهدات ایران از سوی آژانس تحریم‌های خود علیه ایران را لغو خواهد کرد. موگرینی و ظریف به دیدار امانو رفتند

فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه محمد جواد ظریف به دیدار یوکیا امانو مدیرکل آژانس بیبن المللی انرژی اتمی رفتند.


 ظریف و موگرینی وارد دفتر سازمان ملل در وین شدند

 "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران و "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای قرائت بیانیه مشترک وارد دفتر سازمان ملل در وین شدند. ظریف و موگرینی روز اجرای برجام را اعلام کردند

محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی در بیانیه ای مشترک روز 26 دی را به عنوان روز اجرای برجام اعلام کردند.

جان کری: آمریکا تحریم‌هایش علیه ایران را لغو کرد

 جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اندکی پس از تایید شدن انجام تعهدات ایران از سوی آژانس با اعلام این که ایران در راستای تعهدات خود در برجام حرکت کرده است اعلام کرد که کشورش همه تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را لغو کرده است.تبریک روحانی به مناسبت لغو تحریم‌ها

 دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران در پیام توییتری خود نوشت: برجام به فرجام رسید. خدا را سپاس می‌گویم و در مقابل عظمت شما ملت صبور سر تعظیم فرود می‌آورم. این سربلندی و پیروزی بر شما مبارک باد.اوباما فرمان اجرای لغو تحریم‌های ایران را صادر کرد

اوباما با صدور فرمان 8 صفحه‌ای دستور لغو تحریم‌های ایران را صادر کرد.

به گزارش سایت کاخ سفید، باراک اوباما، رییس جمهور امریکا با صدور فرمان‌های اجرایی 13574، 13590، 13622 و 13645 در رابطه با تحریم‌های هسته‌ای ایران را لغو کرد.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ساعی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
0
0
برملت ایران مبارک باد به امید روز های بهتر
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری