کد خبر: ۱۳۴۷۳۸
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۶
ابعاد خرابی ها در مناطق مختلف یمن بر اثر حملات عربستان سعودی فاجعه بار و هولناک است.
 سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: ابعاد خرابی ها در مناطق مختلف یمن بر اثر حملات عربستان سعودی فاجعه بار و هولناک است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، خانم «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: جامعه جهانی در مورد وضعیت انسانی یمن همانند سایر مناطق بحران زده و درگیر مناقشه در جهان ابراز نگرانی می کند که کاملا بجا است.

وی با اشاره به آمار رسمی وضعیت خرابی های یمن بر اثر حملات عربستان سعودی و ائتلاف تحت رهبری این کشور که از سوی وزارت بهداشت یمن منتشر شده است، گفت: در دوره حملات عربستان سعودی 7500 نفر ازجمله 1729 کودک و 1309 زن کشته شده و حدود 14 هزار نفر مجروح شده اند.

سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه با استناد به این آمار خاطرنشان کرد: بر اثر بمباران هواپیماهای عربستان سعودی و متحدانش 922 مرکز صنعتی، 122 مرکز تولید برق، بیش از 500 انبار خواربار و حدود 300 بازار و بیش از یکصد مرغداری و 150 مخزن آب در یمن نابود شده است.
وی اظهارداشت: 101 مرکز گردشگری، 51 مرکز فرهنگی، حدود یکهزار باب مسجد و بیش از 500 مدرسه و 45 مرکز ورزشی یمن نیز ازسوی سعودیها نابود شده و 4 هزار مدرسه هم بر اثر ادامه بمباران ها تعطیل شده است.

خانم زاخارووا گفت؛ بر اثر بمباران هوایی صنعا توسط عربستان، بیمارستان پرشکان بدون مرز در این شهر بطور کامل تخریب شده است و بر خلاف ادعاهای منابع غربی که روسیه را بدون هرگونه ارائه شواهد به بمباران مناطق مسکونی سوریه متهم می کنند، مدارک کافی دال بر بمباران بیمارستان پزشکان بدون مرز در صنعا توسط هواپیماهای ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی وجود دارد.

وی افزود: بر اساس ارزیابی کارشناسان، یمن در جریان بمباران های شدید ائتلاف تحت رهبری عربستان آسیب شدید دیده و حداقل 10 سال عقب افتاده است.

خانم زاخارووا گفت: یمن به سالها زمان و مبالغ کلان برای بازسازی نیاز دارد و بدیهی است که یمن منابع مالی برای ترمیم خسارت ها را ندارد.

سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه بر ضرورت حل و فصل سیاسی مناقشه یمن تاکید کرد و گفت: هیچ راه دیگری جز مذاکره و حل و فصل سیاسی برای پایان دادن به این مناقشه وجود ندارد.

تهاجم عربستان و متحدانش به یمن برای بازگرداندن عبدربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت که از ششم فروردین سال جاری (1394) شروع شد، تاکنون هزاران کشته و زخمی برجاگذاشته و زیرساخت های این کشور فقیر عربی را نابود کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری