کد خبر: ۱۳۴۵۲۹
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۲
شناور نیروی دریایی آمریکا با نقض حریم دریایی ایران، وارد آب های این کشور شده بودند که توقیف و 10 نظامی آمریکایی بازداشت شدند.
سرنشینان شناورهای آمریکایی شامل 9 مرد و یک زن بودند.

به گزارش اعتدال، شبکه «سی ان ان» در گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت: یک مقام دولتی به این شبکه گفت: آمریکا در مسیر کویت به بحرین ارتباط خود را با این دو شناور از دست داده است.

«باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا نیز در سخنرانی سالانه خود هیچ اشاره ای به بازداشت 10 تبعه آمریکایی نداشت و تنها به تمجید از توافق هسته ای ایران پرداخت؛ اقدامی که خشم بسیاری از سناتورهای این کشور را برانگیخت.

وی گفت: «ما توانستیم یک ائتلاف جهانی برای ممانعت از دسترسی ایران به سلاح هسته ای تشکیل دهیم. اکنون که من در حال صحبت کردن هستم، ایران در حال اجرای مفاد توافق هسته ای است و جهان از وقوع جنگ دیگری جلوگیری کرده است.»

در عین حال، «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید بازداشت این 10 نفر را اقدامی تحریک ‌آمیز دانست.

وی گفت به دلیل همین اقدامات تحریک ‌آمیز است که رئیس ‌جمهور آمریکا توافق هسته‌ ای با ایران را در اولویت خود قرار داده است.

ارنست گفت: «کاخ سفید اطمینان حاصل کرده است که به زودی به قایق‌ های آمریکایی اجازه ادامه سفرشان داده خواهد شد.»

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا نیز هنگام ورود به کنگره در پاسخ به سوال سی ان ان درباره بازداشت 10 نظامی آمریکایی گفت: «آنها به زودی آزاد خواهند شد.»

نمایندگان کنگره آمریکا نیز به خبر بازداشت نظامیان این کشور در خلیج فارس واکنش نشان دادند.

«تام کاتن» سناتور ایالت «آرکانزاس»، این اقدام را برای رئیس‌ جمهوری و خود کشور آمریکا «ذلت ‌بار» خواند.

وی مدعی شد: این اقدام ایران دور از انتظار نبود و من و بسیاری دیگر در زمان مذاکره هسته ای با ایران در این خصوص هشدار داده بودیم.

«کوری گاردنر» سناتور ایالت «کلورادو» و عضو کمیته روابط خارجی سنا نیز خواستار تعویق سخنرانی سالانه اوباما، تا زمان مشخص شدن موضوع توقیف قایق ‌های آمریکایی شد.

وی افزود: «کاخ سفید باید برای اعضای کنگره در این خصوص شفاف سازی کند.»

«الیوت انگل» نماینده دموکرات ارشد سنا نیز مدعی شد: «این اقدام ایران همه چیز را در معرض خطر قرار می‌دهد.»

سناتور «مارکو روبیو» که نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز هست تأکید کرد که ایران بایستی نظامی ‌های بازداشت‌ شده را آزاد کند.

«جب بوش» نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز گفت: سیاست باراک اوباما در قبال ایران ضعیف و تحقیر آمیز است.

«جب بوش» گفت: «اگر ملوانان ما هنوز آزاد نشده  و به راه خود ادامه نداده اند، اکنون باید این کار صورت گیرد. چانه زنی کافی است سیاست ضعیف و تحقیر آمیز اوباما در قبال ایران یک بار دیگر برملا شد.»

«دونالد ترامپ» دیگر نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز مدعی شد: «واکنش ها به این اقدام ایران نشان داد ما کشوری یکپارچه نیستیم. این موضوع نشان داد ما به سمت چه جهنمی در حرکت هستیم.»

«جان مک کین» سناتور ایالت «آریزونا» که زمانی رقیب اوباما در انتخابات ریاست جمهوری بود، از سخنرانی اوباما بدون اشاره به ملوانان بازداشتی انتقاد کرد.

وی در بیانیه ای گفت: «10 نظامی ما در بازداشت هستند، آنگاه اوباما این بحث را از سخنرانی خود حذف کرده است. این رفتار ایران تحریک کننده است.»

«کوین مک کارتی» رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا نیز از این اقدام اوباما انتقاد کرد.

«پیتر کوک» سخنگوی پنتاگون نیز گفت: «با ایران در تماس هستیم و تضمین هایی دریافت کردیم مبنی بر اینکه این ملوانان فورا آزاد خواهند شد.»

یکی از مقامات بلندپایه دفاعی آمریکا اعلام کرد مقامات ایران به همتایان آمریکایی اطمینان خاطر داده اند خدمه دو شناور کوچک نیروی دریایی آمریکا اجازه خواهند داشت به سفرشان از کویت به بحرین ادامه دهند.

 این مقام رسمی گفت تماس با این دو شناور قطع شده بود.

وی ادامه داد: «با مقامات ایران در ارتباط بوده ایم و آنها ما را از ایمنی و وضع مناسب ملوانان این دو شناور مطلع کردند. ما تضمین هایی دریافت کردیم مبنی بر اینکه این ملوانان فورا اجازه خواهند داشت به سفرشان ادامه دهند.»

یک منبع آمریکایی گفت در پی بازداشت 10 نظامی آمریکایی، کری با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران تماسی تلفنی برقرار کرد.

کری در این تماس تلفنی درباره آزادی اتباع آمریکایی بازداشت شده گفتگو کرد.

کری در این گفتگو، مشکلات فنی را عامل این اقدام شناورهای آمریکایی عنوان کرده بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری