کد خبر: ۱۳۴۵۱۴
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۳
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه، اصرار اوباما برای برتری جهانی امریکا و حق ویژه و انحصاری قائل شدن برای کشورش در مناسبات بین المللی را اشتباه خواند.
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه، اصرار اوباما برای برتری جهانی امریکا و حق ویژه و انحصاری قائل شدن برای کشورش در مناسبات بین المللی را اشتباه خواند.

به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، پوتین در گفت و گو با نشریه آلمانی «بیلد» که بخش دوم آن روز سه شنبه منتشر شد، در باره اظهارات اوباما که روسیه را قدرت منطقه ای خوانده بود، گفت: در مورد این اظهارات اوباما هیچ واکنشی نداشتم زیرا هر کس به ویژه رئیس جمهوری امریکا حق دارد نقطه نظر خود را در باره شرکای خود و کشورهای مختلف داشته باشد. این دیدگاه اوست.

رئیس جمهوری روسیه افزود: از دیدگاه اوباما که آمریکا را کشور منحصر به فرد و دارای حق ویژه می داند هم اطلاع دارم و این دیدگاه و نیز موضعش در مورد روسیه که آن را قدرت منطقه ای خوانده را نمی پذیرم.

وی سپس خطاب به خبرنگاران آلمانی به نقشه روسیه اشاره کرد و افزود: شما با نگاه به این نقشه جایگاه جهانی روسیه را به درستی درک خواهید کرد.

پوتین گفت: اگر روسیه را قدرت منطقه ای می خوانید باید دید در چه منطقه ای واقع شده است. روسیه از شرق با ژاپن و چین و از طریق آلاسکا با آمریکا همسایه است از شمال از طریق قطب شمال با کانادا همسایه است و در غرب هم در مجاورت کشورهای اروپایی قرار دارد.

پوتین گفت: اولا ادعای نقش ابرقدرتی نداریم. این نقش بسیار پرهزینه است که هیچ ثمری ندارد. از نظر حجم اقتصادی روسیه در مکان پنجم یا ششم جهانی قرار دارد در شرایط کنونی با توجه به مشکلات اقتصادی این حجم ممکن است کوچک تر شده باشد. اما چشم انداز بسیاری خوبی برای توسعه اقتصاد روسیه وجود دارد.

رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد کشورش از نظر قدرت و توانایی خرید مردم در مکان ششم جهانی قرار دارد.

پوتین در ادامه با انتقاد از اظهارات اوباما در باره نقش روسیه اضافه کرد: تلاش برای توصیف کشورهای دیگر به صورت تحقیر آمیز روی دیگر سکه حق ویژه و انحصاری قائل شدن برای خود است و این موضع (اوباما) اشتباه است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در باره جایگاه روسیه در «جی هفت» گفت: قرار بود در سال 2014 میزبان اجلاس سران جی هشت باشیم. بر این باورم که هیچگاه روسیه به عنوان عضو کامل گروه جی هشت (گروه هشت کشور صنعتی) پذیرفته نشد. زیرا در بسیاری موارد وزرای خارجه هفت کشور عضو این گروه بدون روسیه مذاکراتی را انجام می دادند.

پوتین افزود: نمی توانم شرکت در این گروه را بی فایده بخوانم زیرا همواره از این گونه دیدارها و گفت و گوها می توان به توافق ها و راهکارهای مشترکی دست یافت. بر این باورم که حضور روسیه در این گروه سودمند بود. زیرا روسیه در این گروه نقطه نظر متفاوت در باره برخی مسایل مطرح می کرد.

وی ادامه داد: به همین صورت مسایل را در گروه بیست کشور صنعتی، اتحادیه اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام و گروه بریکس مطرح می کنیم.

وی با بیان این که روسیه برای میزبانی اجلاس جی هشت در سال 2014 آمادگی داشت، گفت: این ما نبودیم که در اجلاس شرکت نکردیم بلکه اعضای این گروه به روسیه نیامدند اگر شرکا می خواهند به کشور ما سفر کنند با رضایت می پذیریم.

رییس جمهوری روسیه در ادامه گفت و گو با خبرنگاران آلمانی در پاسخ به سوال آنها در باره سرنگونی بمب افکن سوخو-24 روسی توسط جنگنده ترکیه در حریم هوایی سوریه، اقدام ترکیه در پنهان شدن زیر چتر حمایتی ناتو و موجه جلوه دادن حادثه انهدام جنگنده روسی را دور از شأن آنکارا توصیف کرد.

پوتین تقاضای ترکیه از ناتو برای محافظت از این کشور را که به دنبال سرنگونی بمب افکن روسی مطرح شد، عجیب و در عین حال مایه شرمساری خواند که برای ترکیه حقارت بار بود.

رئیس جمهوری روسیه گفت: ترکیه به جای تلاش برای ارائه دلیل قانع کننده در خصوص جنایت جنگی خود به ناتو متوسل شده و از این سازمان طلب حمایت کرد که اقدامی غیرمنطقی و عجیب است.

بمب افکن سوخو-24 روسیه 24 نوامبر 2015 توسط جنگنده ترکیه ای در حریم هوایی سوریه سرنگون شد. مسکو از آنکارا خواستار عذرخواهی رسمی بخاطر سرنگونی هواپیمای خود شد که این درخواست رد و به دنبال آن روسیه چند بسته تحریمی در مورد ترکیه اعمال کرد.

این حادثه سبب تیرگی روابط روسیه و ترکیه شد و مسکو برای بهبود روابط با آنکارا، شروطی را مطرح کرد که از آن جمله عذرخواهی ترکیه بود
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری