کد خبر: ۱۳۳۹۶۱
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۰
دکتر نسرین اوریاخیل وزیر کار، اموراجتماعی ، شهدا ومعلولین افغانستان با سید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد دیدار کرد.
دکتر نسرین اوریاخیل وزیر کار، اموراجتماعی ، شهدا ومعلولین افغانستان با سید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد دیدار و در زمینه گسترش همکاری ایران و افغانستان همفکری و تبادل نظر کرد.

به گزارش اعتدال، سید پرویز فتاح در این دیدار ضمن تاکید بر تقویت همکاری ایران و افغانستان به ویژه در زمینه اشتغال گفت: کمیته امداد می تواند با استفاده از تجربیات موفقی که در زمینه اشتغال برای زنان سرپرست خانوار و اقشار آسیب پذیرداشته است با کشور افغانستان همفکری و تبادل تجربه کند.

فتاح با اشاره به اینکه کشور افغانستان ظرفیت های خوبی برای اشتغالزایی افراد دارد ولی باید زمینه آن فراهم شود،اظهارکرد: ما می توانیم در حوزه آموزش و تربیت نیروی انسانی مولد و کارآمد به این کشور کمک کنیم به طوری مربی های توانمند و آموزش دیده را به افغانستان اعزام کنیم و یا اینکه نیروهای اعزامی شما در ایران آموزش ببینند.

وی با تاکید براینکه کارگاههای آموزشی این نهاد در کشور افغانستان برای تربیت نیروی کارآمد گسترش خواهد یافت افزود:می توان با برنامه ریزی های دقیق و کارشناسی شده آموزش های حرف مختلف را متناسب با جامعه شهری و روستایی افغانستان به افراد داد.

رئیس کمیته امداد با اشاره به اینکه 16هزار دانشجویی افغانی در ایران مشغول به تحصیل هستند گفت: این افراد می توانند با آموزش های مهارتی که در ایران می بینند به کشورشان بازگردند و تجربیات خود را در اختیار هموطنان خویش قرار دهند. کمیته امداد این آمادگی را دارد که از این افراد حمایت کند و آموزش های مختلف در زمینه اشتغالزایی را به آنان بدهد.

فتاح افزود: افرادی که در مراکز تحت حمایت ما آموزش های مهارتی می بینند بعد از دریافت گواهینامه اشتغال و وام تحت نظارت های مستمر کمیته امداد توانمند و خودکفا می شوند و دولت افغانستان نیز می تواند از این تجربه برای حمایت از اقشار نیازمند و آسیب پذیر خود استفاده کند.

وی با بیان اینکه مردم کشور افغانستان بسیار سخت کوش هستند اظهار کرد: همت بالای این مردم برای افغانستان یک سرمایه بزرگ محسوب می شود که باید به آنها اعتماد کرد واز توانایی های آنها برای پیشرفت کشورشان بهره برد. باید همه زیر یک چتر حمایتی قرار بگیرند و آموزش های کار و حرفه آموزی را بیاموزند.

در ادامه این دیدار دکتر نسرین اوریاخیل وزیر کار، اموراجتماعی ، شهدا و معلولین افغانستان با اشاره به آموزش حدود 26هزار نفر از افراد نیازمند در حرف مختلف در حوزه اشتغالزایی تصریح کرد: آموزش های مهارتی که افراد می بینند بسیار لازم ، ضروری و پرکاربرد است که باید گسترش یابند.

دکتر اوریاخیل افزود: باید یک استراتژی عملی برای حمایت از افراد نیازمند و آسیب پذیر این کشورداشته باشیم چراکه تجربه نشان داده است امضای تفاهم نامه همکاری خیلی مثمر ثمر نخواهد بود. ما نیازمند همفکری و همکاری کشور دوست و همسایه خود ایران به ویژه کمیته امداد هستیم.

وی با بیان اینکه یکی از ماموریت های این وزارتخانه حمایت از زنان سرپرست خانوار است ادامه داد: تعداد زنان سرپرست خانوار کشور افغانستان زیاد است که با کمک به آنان فرزندانشان نیز حمایت می شوند. متاسفانه در این کشور از زنان مطلقه حمایت نمی شود و علاقه مند هستیم هرچه بیشتر همکاری های خود را گسترش دهیم.

شایسته ذکر است، رئیس هیات اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان بعدازظهر سه شنبه به همراه هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی برای دیدار و گفت و گو با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری