کد خبر: ۱۳۳۵۶۷
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۸
با وجود اعلام ممنوعیت برگزاری تجمع مقابل سفارت عربستان در تهران، بعد از ظهر امروز(یک‌شنبه) برخی افراد بدون داشتن مجوز قانونی اقدام به برگزاری تجمع در مقابل سفارت این کشور کردند.
با وجود اعلام ممنوعیت برگزاری تجمع مقابل سفارت عربستان در تهران، بعد از ظهر امروز(یک‌شنبه) برخی افراد بدون داشتن مجوز قانونی اقدام به برگزاری تجمع در مقابل سفارت این کشور کردند.

به گزارش اعتدال، این تجمع در حالی برگزار شد که شب گذشته معترضان به شهادت شیخ نمر توسط دولت عربستان با ورود به سفارت این کشور در تهران اقدام به آتش زدن این سفارت‌خانه کردند.

به دنبال ورود بدون مجوز معترضین به داخل سفارت عربستان مسئولان هرگونه تجمع مقابل سفارت این کشور را ممنوع اعلام کرده و مجوزی که برای تجمع قطعی صادر شده بود نیز لغو شد.

بسیج دانشجویی نیز اعلام کرد که تجمع آن‌ها که از قبل اعلام شده بود مقابل سفارت عربستان برگزار نخواهد شد و در همین راستا تجمع اعتراضی به شهادت شیخ نمر در میدان فلسطین برگزار می‌شود.

با وجود لغو مجوز برگزاری تجمع، عده ای با شعارهای «سفارت وهابی تعطیل باید گردد» ، «وای اگر خامنه‌ای حکم جهادم دهد، ارتش دنیا نتواند که جوابم دهد» ، « نه سازش و نه تسلیم، نبرد با آمریکا» و «حیدر حیدر » و با در دست داشتن تصاویر شیخ نمر که بر روی آن نوشته شده بود «انتقام سخت خدا در راه است» در مقابل سفارت عربستان تجمع کردند.

 تعدادی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران  در اعتراض به اعدام آیت‌الله شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعیان عربستان که روز گذشته به دست رژیم آل‌سعود به شهادت رسید، در حوالی سفارت سعودی در تهران تجمع کردند.

نیروی انتظامی با حضور در محل تجمع، خیابانهای منتهی به سفارت عربستان را بسته و در حال متفرق کردن جمعیت معترضان است.

شب گذشته نیز دو تجمع در مقابل سفارت سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد برگزار شد که به دنبال آن برخی از معترضان ساختمان سفارت و کنسولگری عربستان را به آتش کشیدند.

بنا بر این گزارش، نیروی انتظامی ار معترضان می‌خواهد که اطراف سفارت عربستان را ترک کنند.

سردار ساجدی نیا رئیس پلیس تهران بزرگ نیز در محل حاضر شده است.

تعدادی از دانشجویان از ساجدی‌نیا خواستند تا برای کنترل و مدیریت جمعیت اجازه دهد یکی از آنها از طریق بلندگو با تجمع کنندگان صحبت کند که با مخالفت رئیس پلیس تهران بزرگ مواجه شد.

دانشجویان معترض، سران آل سعود را «غاصب خانه خدا» خطاب می‌کنند و از دولت نیز می‌خواهند که به آنچه معترضان آن را «دیپلماسی سازش» می‌خوانند، پایان دهد.

تجمع‌کنندگان، پرچم‌های آمریکا و انگلیس را به آتش کشیدند و شعار «نه سازش، نه تسلیم، نبرد با آمریکا» سر دادند.

برخی از دانشجویان حاضر در این تجمع، تصاویری از سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در دست دارند.

دانشجویان توانستند تابلوی خیابان بوستان (در نزدیکی سفارت سعودی) را پایین آورده و تابلویی با نام شیخ نمر را جایگزین آن کنند.

دانشجویان تمام تابلوهای خیابان های اطراف سفارت سعودی را کنده و بجای آن تابلوی شیخ نمر نصب کردند.

نیروی انتظامی نیز برای جلوگیری از نزدیک شدن معترضان به سفارت، بر تعداد نیروهای خود افزود و برخی از تجمع کنندگان نیز دستگیر شدند.

به دنبال برگزاری این تجمع نیروهای انتظامی تلاش کردند تا از ازدحام جمعیت جلوگیری کرده و به صورت مکرر از طریق بلندگوها اعلام کردند که مجوزی برای برگزاری این تجمع صادر نشده و در نتیجه حضور در این محل غیرقانونی است و نیروهای انتظامی حاضر در محل وظیفه دارند تا مانع از برگزاری تجمع شوند ولی قصد هیچ گونه برخورد با حاضرین را ندارند.

در این تجمع که حضور ماموران نیروی انتظامی خیلی چشمگیر بود پرچم رژیم صهیونیستی نیز به آتش کشیده شد و با قرائت بیانیه‌ای پایان یافت. پس از آن نیروهای انتظامی از مردم خواستند تا محل را ترک کنند که پس از قرائت بیانیه اطراف محوطه سفارت عربستان از جمعیت خالی شد.


تجمع غیرقانونی مقابل سفارت عربستان

تجمع غیرقانونی مقابل سفارت عربستان/ تصاویر

تجمع غیرقانونی مقابل سفارت عربستان/ تصاویر

تجمع غیرقانونی مقابل سفارت عربستان/ تصاویر


تجمع غیرقانونی مقابل سفارت عربستان/ تصاویر

تجمع غیرقانونی مقابل سفارت عربستان/ تصاویر

تجمع غیرقانونی مقابل سفارت عربستان/ تصاویر

تجمع غیرقانونی مقابل سفارت عربستان/ تصاویر

تجمع غیرقانونی مقابل سفارت عربستان/ تصاویر


تجمع اعتراض آمیز در پی شهادت شیخ النمر امروز در میدان فلسطین برگزار می‌شود

استانداری تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:‌ بنا به درخواست تعدادی از تشکل‌ها و گروه‌های سیاسی، تجمعی اعتراض آمیز امروز یکشنبه 13/ 10/ 94 رأس ساعت 15 در میدان فلسطین برپا خواهد شد که معترضین می‌توانند برای اعلام اعتراض خود در آن حضور به هم رسانند.

متن اطلاعیه به این شرح است:

و من قتل مظلوماً فقد جعلنا لولیه سلطاناً (اسراء31)

شهادت مظلومانه‌ی روحانی مجاهد و عالم مبارز، مرحوم آیت الله شهید نمر باقرالنمر ثلمه‌ای بزرگ و داغی جانکاه بر پیکره‌ی جهان اسلام و فراتر از آن مصیبتی سوزناک بر آزادی خواهان عالم بود.

هرچند اقدامات ددمنشانه و سبعانه‌ی حکومت آل سعود هر روز به شکلی امنیت و آرامش را در منطقه و جهان با چالشی جدی مواجه می‌نماید، امّا پر واضح است که این‌گونه اقدامات، روح آزادی خواهی و بیداری اسلامی را گسترش داده و نهایتاً به اضمحلال تفکر سرکوب‌گرانه‌ مرتجعین منطقه خواهد انجامید.

در پی شهادت این عالم فرزانه و شجاع، گروهی از جوانان معترض که احساسات‌شان با این اقدام ننگین جریحه دار شده بود، شب گذشته در مقابل سفارت عربستان تجمعی غیرقانونی نمودند که منجر به ایجاد خسارت و آسیب به ساختمان سفارت و همچنین مجروحیت تعدادی از نیروهای انتظامی و در پی آن دستگیری تعدادی از معترضین شد.

استانداری تهران ضمن محکوم کردن این اقدام، هرگونه تعرض به اماکن دیپلماتیک را تقبیح می‌نماید و اعلام می‌دارد هرگونه تجمع در مقابل سفارت عربستان غیرقانونی می‌باشد.

بنا به درخواست تعدادی از تشکل‌ها و گروه‌های سیاسی، تجمعی اعتراض آمیز امروز یکشنبه 13/ 10/ 94 رأس ساعت 15 در میدان فلسطین برپا خواهد شد که معترضین می‌توانند برای اعلام اعتراض خود در آن حضور به هم رسانند.

بدیهی است اقداماتی فراتر از قانون و برخلاف روال‌های قانونی پذیرفته نخواهد بود.


 ذوالفقاری: نباید به مکان‌های دیپلماتیک متعرض شد

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با تأکید بر اینکه اماکن دپیلماتیک و افراد آنها در امنیت کامل هستند گفت : حادثه تعرض شب گذشته به سفارت عربستان درتهران ، فوران احساسات تعداد محدودی از افراد در اعتراض به اعدام شهید شیخ نمر بود.

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به تجمعات در مقابل سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد مقدس، اظهار داشت: در پی انتشار خبر شهادت آیت‌الله شیخ نمر روحانی برجسته عربستان دیروز با ابراز احساسات مردم کشورمان روبرو شدیم و تجمع‌هایی در مقابل سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد مقدس صورت گرفت.

وی ادامه داد: تا ساعت 22 دیشب اتفاق خاصی رخ نداد و اوضاع تحت کنترل نیروهای امنیتی و انتظامی بود، اما تعداد محدودی از افراد به ساختمان سفارت تعرض کردند و بلافاصله با دخالت پلیس با معترضان برخورد شد و حدود 40 نفر از این افراد بازداشت و تعدادی نیز شناسایی شدند که با حکم مقام قضائی تحت تعقیب قرار دارند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور بیان داشت: در جریان برخورد به تعرض‌کنندگان به سفارت عربستان در تهران تعدادی از مأموران نیروی انتظامی از جمله سه نفر از فرماندهان این نیرو نیز مجروح شدند.

ذوالفقاری با تأکید بر اینکه هیچ‌گونه نا امنی در کشور وجود ندارد و اماکن دیپلماتیک و کارکنان آنها در امنیت کامل هستند گفت: تعرض به این‌گونه اماکن از موضع رسمی کاملاً رد است و این‌گونه اقدامات مورد تأیید مقامات کشور نبوده و نیست و قاطعانه با هرگونه تعرض به سفارتخانه‌های خارجی در تهران برخورد خواهد شد.

ذوالفقاری با اعلام پیگیری این موضوع در شورای امنیت کشور و صدور دستورات لازم از سوی دادستان کل کشور برای جلوگیری از تکرار این‌گونه حوادث تصریح کرد: مردم نباید متعرض مکان‌های دیپلماتیک شوند.

وی در پایان گفت: استانداری تهران برای تجمع عصر امروز معترضان نسبت به شهادت شیخ نمر در میدان فلسطین تهران هماهنگی لازم را به عمل‌آورده است.


دیشب در تجمع خودسرها مقابل سفارت عربستان چه گذشت؟

این تجمع در حالی امروز به طور غیرقانونی برگزار شد که شب گذشته در جریان تجمع ده‌ها نفر از شهروندان تهرانی در مقابل سفارت عربستان در تهران در اعتراض به اعدام شیخ نمر از سوی دولت عربستان تعدادی افراد خودسر در اقدامی غیردیپلماتیک و غیرمسئولانه به سفارت حمله کرده، وارد این منطقه دیپلماتیک شده و آسیب‌هایی بعضاً جدی به این سفارتخانه وارد کردند.

در همان دقایق اولیه انتشار خبر اعدام شیخ نمر این موضوع با واکنش گسترده‌ای در داخل کشور مواجه شد. چنانچه بسیاری از مراجع تقلید این اقدام عربستان را محکوم کرده و بسیاری از حوزه‌های علمیه نیز امروز (یکشنبه) در اعتراض به این موضوع تعطیل خواهند بود.

همچنین بسیاری از شخصیت‌ها و دستگاه‌های دولتی کشور از جمله مقام معظم رهبری، وزارت امور خارجه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، مجمع مدرسین حوزه علمیه قم، مجمع روحانیون مبارز و... با انتشار اطلاعیه‌های جداگانه‌ای اقدام عربستان سعودی را محکوم کرده و تأکید کردند که عربستان باید منتظر عواقب این موضوع نیز باشد.

عصر روز شنبه حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه، اسحاق العرینی، سرپرست سفارت عربستان سعودی در تهران را احضار و به عربستان نسبت به این رفتار غیرانسانی و غیرمسئولانه و تبعات آن شدیدا اعتراض و هشدار داد.

در ساعات پایانی عصر روز شنبه ده‌ها نفر از مردم مشهد مقدس نیز در مقابل کنسولگری عربستان در این شهر تجمع کرده و نسبت به این اقدام دولت عربستان سعودی اعتراض کردند.

طبق آنچه که رسانه‌های گروهی اعلام کرده‌اند در جریان این تجمع تعدادی از تجمع کنندگان پرچم عربستان را از این کنسولگری پایین آورده و عده‌ای نیز با پرتاب ترقه‌های آتش‌زا موجب برافروختن آتش در بخشی از این کنسولگری شدند.

در ساعات پایانی روز شنبه در شبکه‌های اجتماعی خبری مبنی بر تجمع خودجوش مردمی در تهران در مقابل سفارت عربستان منتشر شد.

این تجمع از حدود ساعت 22:30 دقیقه آغاز شد و به مرور بر تعداد تجمع‌کنندگان در برابر سفارت عربستان در فرمانیه تهران افزوده شد.

سفارت عربستان بر اساس برخی از اخبار منتشر شده پیش از برگزاری این تجمع تخلیه شده بود و در جریان این تجمع به مانند آنچه که چهار سال قبل در برابر سفارت انگلیس شاهد آن بودیم عده‌ای از افراد خودسر در اقدامی غیردیپلمایتک و غیرمسئولانه وارد سفارت عربستان در تهران شدند و خساراتی را به این سفارتخانه وارد کردند.

البته پیش از ورود این افراد به سفارت بر اساس گفته سردار ساجدی‌نیا دقایقی بعد از این تجمع عده‌ای نیروی خودسر اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل مولوتف به سمت ساختمان سفارت کردند.

وی با بیان این که در پی این اقدام خسارت‌هایی به ساختمان سفارت وارد شد، گفت: ماموران پلیس از همان دقایق اولیه با این اقدام مقابله کردند تعدادی از ماموران ما نیز زخمی شدند.

ساجدی نیا با بیان این که تعدادی از نیروهای خودسر حمله‌کننده به سفارت دستگیر شدند، افزود: عده قلیلی هم وارد سفارت شدند که ماموران پلیس اقدام به خارج کردن این افراد کردند.

همچنین سردار مومنی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی نیز در محل سفارت حاضر شد.

این اقدام خودسر باعث شکسته شدن یکی از درب‌های سفارت عربستان سعودی و همچنین مقر پلیس دیپلماتیک که در کنار سفارت قرار دارد، شد.

در اواسط این تجمع شاهد حضور سردار مومنی جانشین فرمانده نیروی انتظامی، سردار ساجدی‌نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ و تعدادی دیگر از اعضای شورای تأمین استان تهران بودیم و به مرور بعد از اینکه افرادی که داخل سفارت شده‌ بودند به بیرون از سفارت منتقل و تعدادی از آنها دستگیر شدند، نیروهای آتش نشانی برای خاموش کردن شعله‌های ایجاد شده در برابر سفارت حضور پیدا کردند و پس از آن مأموران شهرداری اقدام به تمیز کردن محوطه این سفارت کردند.

اقدام شب گذشته با واکنش وزارت امور خارجه روبرو شد چنانکه جابرانصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه در موضعی اعلام کرد: وزارت امور خارجه با درک احساسات پاک مردم مسلمان کشورمان خواستار جلوگیری از هرگونه تجمع در مقابل این اماکن دیپلماتیک است.

جابر انصاری ضمن اعلام محکومیت مجدد اعدام ناعادلانه عالم دینی شیخ نمر النمر، بر ضرورت تامین امنیت اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد مقدس تاکید و اعلام کرد وزارت امور خارجه با درک احساسات پاک مردم مسلمان کشورمان خواستار جلوگیری از هرگونه تجمع در مقابل این اماکن است.

جابر انصاری افزود: پلیس دیپلماتیک مسئولیت برخورد با هرگونه تعرض به اماکن دیپلماتیک متعلق به عربستان سعودی را بر عهده دارد و بر اساس وظایف ذاتی خود برای حفظ نظم عمومی و اعاده امنیت این اماکن اقدام می کند.

در کنار احترامی که به احساسات مردم در برابر این اقدام رژیم آل سعود وجود دارد ولی حادثه شب گذشته و به آتش‌کشیدن سفارتخانه یک کشور که طبق قرارداد وین دارای مصونیت دیپلماتیک است تبعات سنگینی را به منافع ملی و دستگاه دیپلماسی کشور وارد خواهد کرد و این اقدام علیرغم اینکه باعث فضاسازی سنگین علیه ایران در آستانه اجرای برجام شده مورد تأیید هیچ یک از مقامات رسمی کشورمان و مردم نیست.

در پی این اقدام غیرمسئولانه از شب گذشته برخی از رسانه‌های عربی اقدام به جوسازی و انتشار اخبار منفی علیه کشورمان و سفارت جمهوری اسلامی ایران در عربستان کردند. چنانکه برخی از آنها اعلام کردند که عربستان سعودی به مقامات سفارت کشورمان در ریاض 24 ساعت وقت داده که این کشور را ترک کنند، اما این اخبار از سوی هیچ منبع رسمی تایید نشده است.

در همین حال عباس جعفری‌دولت آبادی، دادستان تهران نیز صبح یک شنبه با اشاره به حوادث شب گذشته در مقابل سفارت سعودی و تعرض عده‌ای به ساختمان این سفارت گفت: تا این لحظه ۴۰ نفر از کسانی که در ورود به ساختمان سفارت مذکور نقش داشتند شناسایی و دستگیر شده‌اند. همچنین تحقیقات برای شناسایی دیگر افراد موثر در این حادثه ادامه دارد.

وی تاکید کرد: دستور قضایی برای شناسایی و دستگیری سایر افراد در این زمینه صادر شده است. پرونده مذکور نیز در دادسرای شهید مقدس تهران تحت رسیدگی است.

این در حالی است که کارشناسان ساسی تاکید دارند حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد نشاندهنده ضعف و سهل‌انگاری نهادهای انتظامی مسئول در این رابطه است زیرا از قبل هم پیش‌بینی این اقدام توسط نیروهای خودسر می‌شد.

بر اساس پروتکل‌های دیپلماتیک، دولت هر کشور موظف است از اماکن دیپلماتیک حفاظت کند و حتی در زمان جنگ نیز اماکن دیپلماتیک باید از هر گونه حمله و تعرض به دور باشند٬ لذا حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد نشان‌دهنده سهل‌انگاری نهادهای انتظامی مسئول در این رابطه است٬ زیرا از قبل هم پیش‌بینی این اقدام توسط نیروهای خودسر می‌شد.

مسلم آنکه اقدام زشت عربستان خون مسلمانان و آزادی خواهان را به جوش آوره است اما این تصمیم ددمنشانه، بهانه مناسبی برای حمله به اماکن دیپلماتیک این کشور نیست و نباید با اقدامات خودسرانه و افراط گرایانه پاسخ داده شود.

ضمن اینکه حمله به سفارت و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد، می‌تواند به نفع عربستان شود و این کشور می‌تواند از این اقدام به نفع خود استفاده کند٬ زیرا این کار می‌تواند اقدام زشت ضد حقوق بشری ریاض را تحت الشعاع قرار دهد.


انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
0
3
همسويي دلواپسان با چراغ سبز اسرائيل جهت حمله به سفارت عربستان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
0
3
یعنی 500 نفر از مردم مملکت مون ارزش نداشتن این کار رو اون موقع انجام بدین
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
1
1
فقط استیضاح وریر کشور
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۶
0
3
بازهم دانشجویان حرفه ای که سی ساله فارغ التحصیل نشده اند وهمیشه مشغول مزدوری وخرابکاری هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری