کد خبر: ۱۳۲۶۵۱
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۴
ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا توافق دارند که سطح همکاری ها در همه بخش های اقتصادی، صنعتی و تجاری گسترش پیدا کند.
 وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا توافق دارند که سطح همکاری ها در همه بخش های اقتصادی، صنعتی و تجاری گسترش پیدا کند.

به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، آندره اسلپنیوف، امروز (پنج شنبه) پس از دیدار با محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران افزود: در این نشست، درباره افزایش مبادله تجاری و اقتصادی میان دو طرف مذاکره هایی انجام شد.

وی اضافه کرد: این مذاکره ها در راستای برنامه های مقامات ارشد کشور ایران و اتحادیه اوراسیا برای گسترش همکاری ها برگزار می شود.

وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا با بیان اینکه اعضای اتحادیه اوراسیا برای گسترش همکاری ها با ایران توافق دارند، ادامه داد: در مذاکره های امروز برای اجرای کارهای بزرگ در آینده توافق شد.

وی اظهار داشت: ایران یک شریک کلیدی برای اتحادیه اوراسیا در منطقه به شمار می رود و این اتحادیه به گسترش همکاری ها با این کشور اهمیتی ویژه قائل است.
وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا افزود: علاوه بر اتحادیه اوراسیا، کشورهای عضو این اتحادیه نیز تمایل دارند که سطح همکاری ها با ایران را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه موافقت نامه های موقت به تفاهم نامه های همیشگی تبدیل خواهد شد، اضافه کرد: قرار است موافقتنامه هایی بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به امضا رسیده تا شرایط برای گسترش مبادلات اقتصادی و تجاری میان دو طرف فراهم شود.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا، با هدف تسهیل تجارت میان کشورهای استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی، ابتدا با توافق سه کشور روسیه، قزاقستان و بلاروس ایجاد شد و اندکی بعد، جمهوری ارمنستان و جمهوری قرقیزستان نیز به این اتحادیه پیوستند.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا درحال حاضر از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است؛ مجموع مساحت کشورهای این اتحادیه بیش از20 میلیون کیلومترمربع و جمعیت آن ها بیش از180 میلیون نفر است و تولید ناخالص داخلی آنها در سال 2013 میلادی حدود چهار تریلیون دلار بود.

درچارچوب این اتحادیه، اعضای آن موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرزهای اوراسیا اعلام کرده اند.

اعضای اوراسیا همچنین اعلام کرده اند که سیاست مشترکی درزمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری