کد خبر: ۱۳۲۳۵۷
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۹
نشست هم اندیشی معاونان اشتغال کمیته امداد سراسر کشور با حضور سید پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد و رضوی، معاون توسعه روستایی و امور مناطق محروم ریاست جمهوری در مجتمع فرهنگی و اداری ولایت کمیته امداد برگزار شد.
نشست هم اندیشی معاونان اشتغال کمیته امداد سراسر کشور با حضور سید پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد و رضوی، معاون توسعه روستایی و امور مناطق محروم ریاست جمهوری در مجتمع فرهنگی و اداری ولایت کمیته امداد برگزار شد.

به گزارش اعتدال، سید پرویز فتاح در این نشست با تاکید براینکه هدف و رویکرد اصلی کمیته امداد اشتغالزایی و توانمندسازی جامعه تحت حمایت است گفت: جنس کار این نهاد با دیگر وزارتخانه ها همچون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در زمینه اشتغالزایی متفاوت است چراکه رسالت اصلی ما در زمینه توانمند سازی مددجویان ایجاد شغل نیست بلکه اشتغال همراه با توانمندسازی فکری است.

رئیس کمیته امدادافزود: هدف ما نباید فقط ایجاد اشتغال و خارج شدن مددجو از تحت پوششی کمیته امداد باشد بلکه باید مددجویان امداد بعد از خوداتکایی کسب درآمد کنند و به‌تدریج از چرخه حمایتی کمیته امداد خارج شوند.کمیته امداد یک نهاد مردمی است و لازم است خدمت رسانی در این حوزه با تلاشی مضاعف و بسیجی وار برای محرومان و نیازمندان صورت گیرد.

فتاح با بیان اینکه در حوزه توانمند سازی همه باید در یک چارچوب ، هماهنگ و همسو حرکت کنیم تصریح کرد: امدادگران باید در چارچوب کلی نظام جمهوری اسلامی ودر راستای ارزش های امداد پیش بروند.

رئیس کمیته امداد با تاکید براینکه در این نهاد مردمی باید همه افکار ضابطه مند، ارزشی ، انقلابی و منطقی باشند گفت: امدادگران نباید در این نهاد ، اداری فکر و خدمت کنند چراکه کمیته امداد در بین دستگاههای دولتی و اجرایی جایگاه و شان بالایی دارد. جنس و ماموریت کمیته امداد انفاق و ارزشی است و با دیگر سازمانها و ادارات فرق می کند.

فتاح اظهارکرد: فلسفه تاسیس امداد و اعتقاد ما این است که مددجویان تحت حمایت را صدقه بگیر نگه نداریم بلکه بر این باوریم که با خودکفا یی، توانمند سازی و ورود آنها به جامعه و بازار کارمی توان از آنان شخصیت های بزرگ و ارزشمندی تربیت کرد.

وی با بیان اینکه مددجویان با دلایل مختلف و شرایط اقتصادی نامناسب تحت حمایت امداد قرار گرفته اند گفت: همه ما وظیفه داریم شخصیت، جایگاه ، روح و روان آنان را تقویت کنیم که مشاوران و مددکاران ما نقش موثری در این امر مهم دارند.

رئیس کمیته امداد ازمهمترین طرح های کمیته امداد در راستای توانمند سازی محرومان را اعطای وام بصورت قرض الحسنه با کمترین سود عنوان کرد و افزود: همه باید به این امر توجه داشته باشیم که اعطای تسهیلات به مددجویان باید منتهی به اشتغال آنان شود.

وی تاکید کرد: باید از همه ظرفیت مجتمع های اقتصادی برای اشتغال مددجویان بهره مند شویم چراکه معتقدیم همه اموال مجتمع های اقتصادی اختصاص به مددجویان دارد.

در ادامه این نشست محمد امید، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به اینکه یک میلیون و 930 هزار خانوار تحت پوشش این نهاد از خدمات معیشتی ، تک و چند خدمتی بهره مند می شوند گفت: طی چهار سال گذشته اعتبارات جذب شده این حوزه در بخش اشتغال رشد فزاینده ای داشته است.

وی افزود: عملکرد این نهاد در سال جاری در حوزه اشتغال 32درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. از دو هزار میلیارد تومان بانک ها در قالب طرح های اشتغالزایی و مشاغل خرد و خانگی تاکنون 650میلیارد تومان آن به استانها ابلاغ شده است.

امید گفت:عملکرد پنج سال گذشته حوزه اشتغال کمیته امداد در مقایسه با 20سال قبل 162درصد رشد داشته است. این نهاد طی چهار سال گذشته در بحث اشتغال‌های کوچک، توانست مقام نخست را کسب کند، در این چهار سال نیز بیشترین تسهیلات را از بانک‌های عامل در بحث اشتغال دریافت کرده است.

وی اظهارکرد: براساس استعداد سنجی های انجام شده، 600 هزارموددجوی تحت پوشش این نهاد آمادگی ورود به بازارکار را دارند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد افزود: این نهاد سالانه ظرفیت توانمند کردن و خودکفا شدن 300هزارمددجو را دارد این در حالی است که سالانه فقط برای 120هزارمددجو تامین اعتبار می شود که درصورت تحقق تامین اعتبار بیشتر، امداد می تواند مددجویان بیشتری را توانمند، خودکفا و وارد بازار کار کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری