کد خبر: ۱۳۱۶۰۶
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۷
محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان که به آقای خاص مشهور است،روز گذشته و بعد از پایان مرحله چهارم اردوی تیم ملی مواردی را بیان کرده است که به نظر می رسد در فرصت کوتاه باقی مانده تا المپیک ریو باید از سوی مسوولان ورزش کشور از جمله وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک مورد توجه قرار گیرد.
محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان که به آقای خاص مشهور است،روز گذشته و بعد از پایان مرحله چهارم اردوی تیم ملی مواردی را بیان کرده است که به نظر می رسد در فرصت کوتاه باقی مانده تا المپیک ریو باید از سوی مسوولان ورزش کشور از جمله وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، به طور قطع هیچگاه محمد بنا مسایل و مشکلات پیرامون کشتی را برای تحقق خواسته های شخصی خود بیان نکرده و فشار روانی که برای موفقیت کشتی در المپیک برروی دوش او ، دیگر اعضای کادر فنی و ملی پوشان وجود دارد به حدی سنگین است که انتقادات وی نیز قابل تامل و از سر دلسوزی تلقی می شود.

کشتی و وزنه برداری از رشته هایی در ورزش کشور هستند که از ادوار گذشته همواره در بازیهای المپیک جور سایر رشته ها را کشیده اند اما هیچگاه از نظر بودجه و امکانات،این رشته ها به حق واقعی خود نرسیده اند و اینکه بنا از کمبود برخی امکانات رفاهی، میله های استاندارد وزنه و سایر تجهیزات و امکانات صحبت می کند به نظر می رسد به راحتی نباید از آن عبور کرد.

مسوولان ورزش کشور که چشم به مدالهای کشتی دوخته اند باید با حمایت از فدراسیون کشتی موانع و مشکلات پیش رو را بردارند و از سوی دیگر فدراسیون نیز با توجه به تعدد مسابقات مختلف داخلی و اعزام های بین المللی خود با مشکلات مالی عدیده ای دست و پنجه نرم می کند و به تنهایی پاسخگوی همه نیازها و برطرف کردن مشکلات نیست.

از نکات دیگری که این روزها سبب شده توجهات یکبار دیگر به کشتی فرنگی معطوف شود اعلام اسامی نفرات واجد شرایط برای حضور در رقابت های بین المللی کشتی جام جهان پهلوان تختی است که محمد بنا سرمربی تیم ملی اسامی مهرداد مردانی (فارس)، علی محمدی (تهران)، داود اخباری (تهران)، سامان عزیزی (کردستان)، بهنام مهدی زاده (تهران) و امیر قاسمی منجزی (خوزستان) را برای حضور در جام تختی و نام مجتبی کریم فر را برای شرکت نکردن در این تورنمنت بین المللی داخلی برای بررسی به شورای فنی تیم های ملی اعلام کرده است که به نظر می رسد با توجه به همکاری تنگاتنگ شورای فنی با تیم ملی در این برهه از زمان، مخالفتی با تصمیم محمد بنا نداشته باشند.

اما جای سوال اینجاست که آیا بهنام مهدی زاده، داود اخباری و قاسمی منجزی هم مانند مهرداد مردانی و سامان عزیزی نامشان در لیست اعزامی به رقابتهای مصطفی اسماعیل در مصر بود که در رقابتهای قهرمانی کشور کشتی نگرفتند؟ و آیا بهانه ای برای حضور در رقابتهای قهرمانی کشور داشتند که حال باید بدون پشت سرگذاشتن این مسابقات در مرحله اول انتخابی تیم ملی یعنی جام جهان پهلوان شرکت کنند؟

همچنین از سوی دیگر نفراتی مانند حسین نوری در وزن 85 کیلوگرم که همواره در تمام مسابقات سال گذشته حضور داشته چرا نباید مانند مجتبی کریم فر در جام جهان پهلوان تختی کشتی نگیرد؟

این موارد نشان می دهد کادر فنی تیم ملی کشتی فرنگی و در راس آن محمد بنا باید عدالت را درمورد ملی پوشان رعایت کنند.

از سوی دیگر با توجه به اینکه بازیهای مهم المپیک را پیش رو داریم، کادر فنی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی این اجبار را ندارند که با ترکیبی کامل و به همراه همه ملی پوشان خود پای به تورنمنت های بین المللی بگذارند همان کاری که تیم های روسیه، جمهوری آذربایجان، آمریکا و سایر کشورهای قدرتمند این رشته انجام می دهند و به طور حتم این تیم ها در جام جهان پهلوان تختی یا اصلا حضور پیدا نخواهند کرد و یا با ترکیبی ناقص راهی ایران خواهند شد.

در همین راستا انتقاد سرمربی تیم ملی در خصوص تعدد رقابتها و برهم زدن برنامه ها شاید درست باشد اما فدراسیون کشتی به دلیل مراوداتی که با کشورهای مختلف دنیا و اتحادیه جهانی دارد نمی تواند این ارتباطات را قطع کند و با برنامه ریزی و اتخاذ سیاستی درست می توان در همه مسابقات حتی با نفرات سوم، چهارم و پنجم و یا تیم جوانان شرکت کرد.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی روز گذشته در گفت و گویی با یکی از رسانه ها، با انتقاد از برنامه ریزی ها و شرایط حاکم بر تیم ملی، گفت هر اردویی که پشت سر می گذاریم شرایط کشتی گیران بهتر می شود اما برگزاری تعداد زیاد مسابقات کشتی برنامه های ما را به هم می ریزد. ما در گذشته خیلی پاگیر حضور در این مسابقات نبودیم اما در حال حاضر 90 درصد کشتی گیران ما باید در رقابت هایی مثل جام باشگاه های جهان یا جام تختی کشتی بگیرند که همین امر به طور کلی برنامه های ما را برهم می ریزد. باید در برگزاری چنین مسابقاتی حساب شده تر و با برنامه تر حرکت کنیم تا تیم ملی برای حضور در مسابقات مهم آسیب نبیند.

محمد بنا با انتقاد از شرایط و امکانات اردوی تیم ملی کشتی فرنگی در راه آماده سازی برای حضور در المپیک 2016 ریو گفت: متاسفانه شرایط به هیچ وجه المپیکی نیست و اصلا نگاه المپیکی وجود ندارد. یکی می گوید وزارت ورزش باید کمک کند یکی می گوید کمیته ملی المپیک. من نمی دانم چه کسی باید به داد این وضعیت ما و کمبود امکانات و بی توجهی ها برسد. البته سعی و تلاش می کنند اما متاسفانه کمبودهای زیادی داریم. تیمی که در المپیک قبل قهرمان شده نباید در چنین شرایطی قرار داشته باشد و با هزار جور دردسر دست و پنجه نرم کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری