کد خبر: ۱۲۹۸۷۶
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۷
ما باید بیش از پیش به دیپلماسی محیط زیست به عنوان یکی از اولویت های کشورمان بپردازیم. در مدیریت وزارت امور خارجه درک دقیقی از اهمیت و اولویت محیط زیست وجود دارد و دکتر ظریف در سال گذشته دستور برنامه ریزی دقیق تر بر روی دیپلماسی محیط زیست را دادند و یکی از ادارات کل وزارت امور خارجه، اداره محیط زیست و توسعه پایدار است.
 مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با بیان اینکه  امکان مقابله با مساله ریزگردها موضوعی نیست که تنها با همت یک کشور حل شود، گفت: فضای بسیار تنگی برای کشور ما جهت حل این مشکل وحود دارد. بقیه فضا در دست کشورهای دیگر منطقه است. بدون تردید حل مساله ریزگردها بدون مشارکت منطقه ای امکان پذیر نیست.

 حمید بعیدی نژاد در گفت و گو با جماران در پاسخ به سئوالی در مورد نقش دیپلماسی در حفاظت از محیط زیست، اظهار کرد: محیط زیست امروز یکی از اولویت های بین المللی و سیاست خارجی است که تاثیرات بسیار مستقیمی روی زندگی انسان و محیط زندگی ما دارد.

وی افزود: امروز مساله محیط زیست در صدر اولویت های سیاست خارجی و مسائل بین المللی قرار دارد. دولت ها نقش بسیار مهمی می توانند در این زمینه ایفا کنند. از مسائل بسیار جزیی و فردی برای حفاظت از محیط زیست که بسیار هم مهم است بگذریم، وقتی به مسائل کلان محیط زیست  همچون آلودگی های ناشی از سوخت های فسیلی، ریزگردها و موضوع آب می نگریم، نقش مهم دولت ها در این قضیه آشکار می شود.

بعیدی نژاد با بیان اینکه ما برای حفاظت از محیط زیست در سطح کلان جای کار زیادی داریم، تصریح کرد: چون منطقه ما جزو مناطقی است که سال های سال درگیر تنش ها و مسائل زیادی بوده است. در منطقه ما کشورهای زیادی از بحران های محیط زیستی رنج می برند. حل مسائل کلان محیط زیستی هم در حد تصمیم گیری یک کشور خاص نیست. چنین تصمیم گیری هایی باید در سطح منطقه ای و ما بین چند کشور باشد.

وی با بیان اینکه  امکان مقابله با مساله ریزگردها موضوعی نیست که تنها با همت یک کشور حل شود. فضای بسیار تنگی برای کشور ما جهت حل این مشکل وحود دارد.بقیه فضا در دست کشورهای دیگر منطقه است. بدون تردید حل مسئاله ریزگردها بدون مشارکت منطقه ای امکان پذیر نیست.

مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه یادآور شد: ما سال هاست با دیگر کشورهای منطقه در این زمینه صحبت کرده ایم، ولی حل این مساله نیاز به مشارکت و کار بیشتر کشورهای دیگر دارد. کشورها باید آماده باشد برای حل این معضل مشارکت داشته باشند.

وی افزود: ما باید بیش از پیش به دیپلماسی محیط زیست به عنوان یکی از اولویت های کشورمان بپردازیم. در مدیریت وزارت امور خارجه درک دقیقی از اهمیت و اولویت محیط زیست وجود دارد و دکتر ظریف در سال گذشته دستور برنامه ریزی دقیق تر بر روی دیپلماسی محیط زیست را دادند و یکی از ادارات کل وزارت امور خارجه، اداره محیط زیست و توسعه پایدار است.

بعیدی نژاد با بیان اینکه خانم ابتکار نگاه دقیق و انگیزه های قوی برای حفاظت از محیط زیست دارند، خاطر نشان کرد: ایشان نشان داده اند که از یک نگاه دقیق و فنی نسبت به محیط زیست برخوردار هستند و امیدوارم که با همکاری هم یک حرکت مثبتی در این راستا در سطح ملی و بین المللی داشته باشیم. همه دستگاه ها باید کمک کنند تا همراه با توان دیپلماسی کشور قدم های بزرگتری در بهبود وضعیت محیط زیست هم در ایران و هم در سطح بین المللی برداریم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری