کد خبر: ۱۲۹۷۳۵
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۴
رئیس کمیته امداد خمینی(ره) وضعیت اقتصاد کشور را فقرآفرین توصیف کرد.
رئیس کمیته امداد خمینی(ره) وضعیت اقتصاد کشور را فقرآفرین توصیف کرد.

به گزارش اعتدال به نقل از ایلنا، پرویز فتاح در نشست وکلا و حقوقدانان نیکوکار که صبح امروز در کمیته امداد برگزار شد، گفت: ماده ۶ بند ۸ اساسنامه ابلاغی کمیته امداد به صراحت بر موضوع کمک حقوقی و قضایی به مددجویان کمیته امداد تاکید کرده است و همچنین تفاهم کمیته امداد با قوای سه گانه نیز در تاکیدات مقام معظم رهبری آمده است.

وی با بیان اینکه جامعه هدف ما حقیقتا جزو مستضعفین جامعه هستند، ادامه داد: وضعیت موجود در شان نظام اسلامی نیست و امام راحل کمیته امداد را به عنوان اولین دستگاه نهادی بنیان‌ گذاشتند اما قرار بر این نبود که وضعیت فقر تداوم پیدا کند، اما متاسفانه تحریم، جنگ و برخی سوءمدیریت‌ها دست به دست هم داده و در حال حاضر با این وضعیت مواجه‌ایم.

فتاح با تاکید بر اینکه کمیته امداد با ریشه‌های فقر درگیر نیست و پس از آنکه فرد به خاطر فقر به این نهاد مراجعه کرد با آن آشنا می‌شود، خاطرنشان کرد: وضعیت اقتصاد کشور به گونه‌ای است که فقرآفرین است.

رئیس کمیته امداد با تاکید بر اینکه باید ریشه‌های فقر را پیدا کنیم، اظهار کرد: این موضوع باز می‌گردد به عدالت اجتماعی، نگاه عدالت محور، چرخه اقتصادی، نظام بانکی و نگاه حمایت‌گرانه در تمام ابعاد نظام اسلامی.

وی با بیان اینکه یکی از مشتری‌سازهای کمیته امداد، قوه قضاییه است گفت: وقتی حکم به زندان می‌شود خانواده فرد زندانی به کمیته امداد مراجعه می‌کند چنانکه حدود ۵۰ هزار خانواده تحت پوشش ما را افرادی تشکیل می‌دهند که سرپرست خانواده زندانی شده که این موضوع در حال افزایش است.

فتاح همچنین اعتیاد، طلاق، سوانح رانندگی و بیماری‌ها را از دیگر عوامل ناتوانی افراد و مراجعه آن‌ها به کمیته امداد تلقی کرد.

وی با تاکید بر اینکه برای حل ریشه‌ها نظام باید سرچشمه‌ها را بیابد وگرنه تعداد خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد بیشتر می‌شود تصریح کرد: نظام اسلامی آمده که فقر را برطرف و عدالت را حاکم کند.

رئیس کمیته امداد اظهار کرد: ما به معیشت، بیمه، ازدواج و... مددجویان رسیدگی می‌کنیم اما این موضوع ناکافی است. همچنین یکی از ابعاد زندگی مددجویان رسیدگی حقوقی به آنان است زیرا معمولا این افراد ضمن داشتن مشکلات معیشتی با مسائل حقوقی نیز درگیر می‌شوند و چون ضعیف هستند و نمی‌توانند وکیل بگیرند مشکلاتشان مضاعف می‌شود.

وی خطاب به حقوق‌دانان حاضر در جلسه گفت: ما شما را به عنوان مددکار خود تلقی می‌کنیم و به یاد داشته باشید، کار کمیته امداد نوعی پیشگیری است و جامعه هدف ما از آسیب‌پذیر‌ترین اقشار جامعه هستند که اگر مورد بی‌توجهی قرار گیرند، مشکلاتشان پیچیده‌تر می‌شود و در ‌‌‌نهایت به دستگاه قضایی می‌روند.

فتاح با اشاره به اینکه اگر از چنین اقشاری حمایت نشود اتفاقات هزینه‌بر‌تر و پیچیده‌تری می‌افتد، گفت: براساس آمار‌ها رسیدگی کمیته امداد موثر بوده و میزان تخلفات در جامعه هدف ما واقعا کم است و اگر می‌خواهیم میزان این تخلفات باز هم کمتر شود باید چتر حمایتی قوی‌تر شود.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه ۶۰ درصد خانواده‌های تحت پوشش ما زن سرپرست هستند، گفت: کمیته امداد بار عاطفی نظام است و حتی خانواده‌هایی را که سرپرستشان بنا به حکم دستگاه قضا اعدام شده و یا مسائل امنیتی دارند و یا معتقد به سایر ادیان و مذاهب هستند تحت پوشش قرار می‌دهد و مسائل سیاسی اینجا دخالتی ندارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری