کد خبر: ۱۲۸۸۲۱
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۴
معاونان سابق وزیر خارجه ایران و نخست‌وزیر اردن در کنفرانس سیاست خارجی برلین با یکدیگر مشاجره لفظی کردند.
معاونان سابق وزیر خارجه ایران و نخست‌وزیر اردن در کنفرانس سیاست خارجی برلین با یکدیگر مشاجره لفظی کردند.

سیدمحمدصادق خرازی در پنل خاورمیانه کنفرانس سیاست خارجی برلین به ایمن الصفدی، معاون سابق نخست‌وزیر اردن که مدعی نقش غیرسازنده ایران و سردار قاسم سلیمانی در منطقه شده بود، گفت: «کل جهان عرب یک قاسم سلیمانی ندارد که با تروریست‌ها بجنگد. هنوز شرم بشری حمایت از القاعده و داعش بر پیشانی شماست».

او در این پنل که فیلیپ گوردون، ژان ماری گوئیهنو و نورا مولر از کارشناسان سیاست خارجی نیز حضور داشتند، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مظلومان و مسلمانان را یادآور شد و افزود این حمایت بدون توجه به خط‌کشی‌های شیعه و سنی است و هر کجای جهان اسلام نیاز باشد، ایران به یاری برخواهد خاست.

 سفیر اسبق ایران در سازمان‌ملل در این کنفرانس که به میزبانی مشترک دولت آلمان و بنیاد کوربر برگزار شد، شرایط فعلی منطقه را نیازمند طرح صلح جدید دانست که با مشارکت همه طرف‌ها و ارائه راهکارهای مسالمت‌آمیز بتواند از بحران‌های موجود خارج شود. به گفته او، این مهم محقق نخواهد شد مگر با تعهد همه طرفین به مبارزه با خشونت و افراطی‌گری و بازگشت به میز مذاکره به جای حمایت‌های آشکار و نهان از تروریست‌ها.

خرازی با اشاره به تأکید ایران بر راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه، افزود: «جمهوری اسلامی آماده همکاری برای پایان‌دادن به بحران سوریه است اما طرحی که متضمن پیش‌شرط برای سوریه باشد را نمی‌پذیرد». وی افزود: «ایران در سوریه با تروریست‌ها رودررو شده است اما برخی کشورها و سرویس‌های امنیتی آنها حامیان این گروه‌های تروریستی هستند».

وی با انتقاد شدید از برخورد دولت‌های غربی با بهار عربی یا بیداری اسلامی گفت: «شما با شعار دموکراسی‌خواهی روند مردم‌سالاری در خاورمیانه را سرکوب و استبداد مدرن نظامی را در مصر و برخی کشورهای دیگر حاکم کردید. هرجا مردم باشند شما غایب هستید و برعکس؛ هر جا قدرت‌های مستبد باشند شما سخن از همکاری‌های استراتژیک می‌زنید. در یمن نسل‌سوزی می‌شود. رژیم سعودی با ارتش اجاره‌ای به سرکوب مردم مبادرت ورزیده ولی دول اروپایی و آمریکا از اقدامات سعودی به جای ابراز انزجار، اعلام حمایت می‌کنند. شما توقع نداشته باشید کینه و قهر مردم منطقه شما را احاطه نکند».

خرازی در پاسخ به سؤال رئیس مرکز استراتژیک اتحادیه اروپایی گفت: «دولت سوریه دولت قانونی و برخاسته از انتخاب مردم است. ما به‌صورت صریح حتی انتقادات خودمان را به دمشق منتقل کرده و می‌کنیم. ولی خدا را شکر می‌کنیم که متحد استراتژیک صدام‌حسین نبودیم و سرمان را بالا می‌گیریم».

خرازی درباره توافق هسته‌ای ایران نیز اظهار کرد: «برنامه هسته‌ای ایران از ابتدا صلح‌آمیز بود و هیچ انحرافی نداشت. بنابراین ایران از همان ابتدا حل این بحران ساختگی را از طریق گفت‌وگو پیگیری کرد. اکنون و بعد از توافق هسته‌ای نیز آماده همکاری همه‌جانبه درباره فعالیت‌های صلح‌آمیز خود است».
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری