کد خبر: ۱۲۸۷۱۱
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۴
باید اجازه دهیم سازمان انرژی اتمی بر اساس سیاست کلی کشور نقل و انتقال و جابه‌جایی سانتریفیوژها را با توجه به ضروریات فنی و در زمانی مناسب انجام دهد.
یک مذاکره‌ کننده هسته‌ای ایران گفت:‌ باید اجازه دهیم سازمان انرژی اتمی بر اساس سیاست کلی کشور نقل و انتقال و جابه‌جایی سانتریفیوژها را با توجه به ضروریات فنی و در زمانی مناسب انجام دهد.

حمید بعیدی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، در حاشیه بازدید از نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به این که برخی معتقدند برجام نقطه عطف سیاست خارجی ایران است و برخی آن را در استمرار سیاست خارجی ایران از ابتدای انقلاب تاکنون ارزیابی می‌کنند؟ با بیان این که سیاست خارجی عرصه گسترده‌ای از مسائل و موضوعات مختلف منطقه‌یی و بین‌المللی و حوزه‌های زیادی را شامل می‌شود، گفت: یکی از این حوزه‌ها مذاکرات هسته‌ای و برجام است. با این تفاوت که هر حوزه‌ای ارزش و حساسیت و اهمیت خاص خود را دارد.

مدیرکل سیاسی و امور بین‌الملل وزارت خارجه در پاسخ به این که برخی معتقدند اگر برجام اتفاق نمی‌افتاد سیاست خارجی ایران مسیری متفاوت را طی می‌کرد و حتی ممکن بود سرنوشت کشور را متاثر کند؟ گفت:‌ این یک برداشت و تعریف مبالغه‌آمیز است. جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم، بزرگ در سطح منطقه و جهان است و در شدیدترین و وخیم‌ترین اوضاع هیچ وقت این طور نبوده است که سیاست خارجی‌اش در یک موضوع خلاصه شود. موضوع هسته‌ای بسیار مهم است اما ایران ظرفیت‌های گسترده‌ای در منطقه و جهان دارد که سابقه طولانی تمدنی، سیاسی و فرهنگی باعث شده تا ایران ظرفیت‌های زیادی را در اختیار داشته باشد.

او تصریح کرد: نباید اهمیت برجام را به صورت مبالغه‌آمیز بالا ببریم. اما طبیعی است مذاکرات هسته‌ای و برجام یکی از موضوعات مهم سیاست خارجی ماست.

مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه در ادامه درباره اظهارنظرهای مختلف مربوط به آغاز جمع‌آوری سانتریفیوژهای غیرفعال از سوی مقامات سازمان انرژی اتمی و شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: من کاملا در جریان این موضوعات هستم و تا جایی که می دانم آقای کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ابعاد مسأله را کامل توضیح دادند و اظهارنظری که به نقل از آقای شمخانی منتشر شده است دقیق نیست.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با بیان این که سازمان انرژی اتمی، وزارت خارجه و شورای عالی امنیت ملی برای پیگیری اقدامات در برجام به طور هم‌زمان و متوازن هماهنگ عمل می‌کنند تصریح کرد: اصلا بحث جمع‌آوری سانتریفیوژ به این عنوان که در رسانه‌ها مطرح شده موضوع دقیقی نیست و ما با موضوعی به نام جمع‌آوری سانتریفیوژ مواجه نیستیم بلکه خود را برای اجرای برجام آماده می‌کنیم.

وی ادامه داد: بر اساس برجام باید تعداد سانتریفیوژها به صورت مشخص به 5 هزار و 60 ماشین برسد و تا الان اقداماتی که صورت گرفته است این است که سازمان انرژی اتمی مجموعه اقداماتی را طراحی می‌کند تا در تعداد و ویژگی‌های دیگر به نقطه مشخصی برسیم که در برجام تعیین شده است. بنابراین مفهوم کلی جمع‌آوری سانتریفیوژ دقیق نیست.

بعیدی‌نژاد در پاسخ به این که پس این اظهارنظرهای مختلف بر چه اساسی است؟ در ادامه به تشریح اقدامات در خصوص سانتریفیوژها پرداخت و گفت: ما با چند دسته اقدامات برای اجرای برجام مواجه هستیم. اول آن که تعداد سانتریفیوژهایی که در نطنز است و حتی نصب نشده‌اند باید از آن محل خارج و به انبارهای نگهداری برده شوند. دوم این که 5 هزار و 60 سانتریفیوژی که طبق برجام می‌توانند فعالیت کنند کماکان به کارشان ادامه می‌دهند و سوم سانتریفیوژهای مازاد بر 5 هزار و 60 سانتریفیوژ هستند که فعال هستند و باید تعداد آن‌ها کاسته شود و این‌ها هستند که باید با مراقبت به انبارهای نگهداری منتقل شوند. اگر این کار را در زمان نامناسب انجام دهیم و سازمان انرژی اتمی را در فشار سیاسی قرار دهیم که تا زمان اجرای برجام به این سانتریفیوژها دست نزند در مقطعی که می‌خواهیم برجام را اجرا کنیم از آن‌جایی که زمان محدود است امکان آسیب دیدگی سانتریفیوژها بالاست.

او گفت:‌ این سانتریفیوژها روتورهای حساسی دارند و اگر با دقت خاموش نشوند و به محل نگهداری منتقل نشوند خسارات زیادی به بار می‌آورد. بنابراین تعهدات ما طبق برجام روشن است و هم‌زمان با پیش برد تعهدات طرف مقابل کار را جلو می‌بریم اما باید اجازه دهیم تا سازمان انرژی اتمی بر اساس سیاست کلی کشور نقل و انتقال و جابه‌جایی ماشین‌ها را با توجه به ضروریات فنی انجام دهد.

مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه هم‌چنین در خصوص اظهارات یک نماینده مجلس مبنی بر این که با تذکر به دولت جلوی جمع‌آوری سانتریفیوژها گرفته شده است؟ گفت:‌ این توضیحات که برخی مقامات دارند دقیق نیست. سازمان انرژی اتمی با توجه به مسوولیتی که دارد موظف است شرایط را برای اجرای هوشیارانه و دقیق فراهم کند و این کار باید با دقت در زمان کافی انجام شود.

بعیدی‌نژاد هم‌چنین از موافقت تمامی کشورهای عضو 1+5 با سند نهایی بازطراحی راکتور اراک خبر داد و گفت: همه کشورها با این سند موافقند و صرفا چگونگی امضای آن مورد بحث است.

وی هم‌چنین درباره تشکیل احتمالی کمیسیون مشترک برجام میان ایران و 1+5 نیز خاطرنشان کرد: کمیسیون مشترک به فراخور نیاز به مذاکرات تشکیل می‌شود که احتمال دارد تا قبل از اجرای برجام یک‌بار دیگر این کمیسیون تشکیل شود. در عین حال تماس‌های ما با طرف مقابل به طور مرتب برقرار است.

رییس هیات کارشناسی و فنی ایران در مذاکرات با 1+5 درباره احتمال مذاکرات ایران و 1+5 در سطح فنی و یا وزیران خارجه ایران و آمریکا درباره برجام در حاشیه دور بعدی مذاکرات سوریه در وین گفت: ممکن است تماس‌هایی در حاشیه نشست سوریه درباره برجام وجود داشته باشد اما هنوز به طور دقیق این مسأله قطعی نشده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری