کد خبر: ۱۲۸۶۵۵
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۹
ساعت حوالی 17 روز سه شنبه بود که حضور تعداد زیادی از جوانان در مقابل ورودی دانشگاه شیراز خبر از وقوع رویدادی در این دانشگاه می داد.
ساعت حوالی 17 روز سه شنبه بود که حضور تعداد زیادی از جوانان در مقابل ورودی دانشگاه شیراز خبر از وقوع رویدادی در این دانشگاه می داد.


به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، بخش زیادی از این افراد را دانشجویان عضو تشکل بسیج دانشجویی دانشکده فنی و حرفه ای شهید باهنر شیراز تشکیل می دادند.

در این میان، خبرنگاران و اصحاب رسانه استان فارس نیز دیده می شدند که ماموران انتظامات دانشگاه شیراز با بیان این که مجوز کتبی از مدیر حراست دانشگاه برای ورود به این دانشگاه لازم است، از ورود آنها به دانشگاه خودداری می کردند.

پردیس ارم دانشگاه شیراز بر روی کوه هایی بنا نهاده شده است که در دامنه کوه، تالار فجر با ظرفیت بیش از 800 نفر و در فاصله حدود یک کیلومتر در قله کوه، تالار حکمت قرار دارد.

تالار فجر میزبان حسن عباسی رییس اندیشکده یقین به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز بود.

تالار حکمت نیز میزبان علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و به دعوت انجمن وفاق و توسعه دانشجویان دانشگاه شیراز بود.

با سخت گیری های انتظامات دانشگاه شیراز، تنها دانشجویان این دانشگاه اجازه ورود داشتند و در این میان، بر شمار دانشجویان دیگر دانشگاه ها از جمله دانشکده شهید باهنر شیراز افزوده می شد.

ساعت حوالی 18 ، یعنی موعد آغاز سخنرانی های سیاسی در دو تالار دانشگاه شیراز را نشان می داد که دانشجویی به میان این گروه آمد و گفت که به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز آمده ایم اما مجوز ورود به ما نمی دهند.

در این میان، حیدر عالیشوندی فرماندار شهرستان شیراز که همچون دیگر فرمانداران شهرستان های فارس از طرف استاندار این استان مامور تامین امنیت نشست های دانشگاهی شده است، به صورت نامحسوس و ناشناس در محوطه ورودی پردیس ارم حضور داشت و اوضاع را رصد و گزارش می کرد.

در این میان، شعار دانشجو می میرد، ذلت نمی پذیرد شنیده می شد.

در این هنگام بود که با بسته شدن ورودی اصلی پیاده دانشگاه، جمعیت حاضر به سمت در ورودی محل تردد خودرو این دانشگاه رفتند و با فشار زیاد در را باز کرده و وارد پردیس ارم شدند.

در این وضعیت، شماری از نیروهای مجهز یگان ویژه در میدان ارم دانشگاه حضور داشتند ولی وارد صحنه نشدند.

ازدحام در ورودی هر دو تالار فجر و حکمت دانشگاه دیده می شد و حدود 300 دانشجو منتظر ورود به این تالارها بودند و حال آن که گفته می شد ظرفیت این تالارها پر شده است.

در این میان، تنها خبرنگاران ایرنا، خبرگزاری صداوسیما و آنا و عکاسان ایرنا و پانا موفق شدند با کمک دانشجویان برگزار کننده مراسم به نشست علی مطهری راه یابند و آن زمانی بود که حدود یک ساعت از آغاز مراسم گذشته بود و پس از پخش کلیپی درباره مطهری، از این نماینده مجلس برای حضور در جایگاه و سخنرانی دعوت شد.

علی مطهری پیش از این نشست در چهارمین جلسه رسیدگی قضایی به پرونده مهاجمان به وی در سفر هجدهم اسفندماه 93 به شیراز شرکت کرده بود.

شماری از دانشجویان با توجه به پرشدن ظرفیت 400 نفره تالار حکمت دانشگاه شیراز موفق به ورود به این نشست نشدند و هر از گاهی با سردادن شعار مطهری، حمایت ، حمایت، از او می خواستند که پادرمیانی کند تا دانشجویان به سالن راه یابند.

هرچند مطهری از برگزار کنندگان مراسم خواست که اجازه ورود به دانشجویان داده شود، مجری مراسم اعلام کرد که شمار دانشجویان حاضر در بیرون سالن، بیش از ظرفیت راهروها است و نمی توانند در این باره گزینشی عمل کنند.

در این میان، برخی حاضران پشت در بسته تالار حکمت فریاد می زدند که دانشگاه تک صدایی نمی خواهیم و بدین شکل به عدم اجازه ورود به آنها اعتراض کردند.

یکی از دانشجویان بسیجی از این که مطهری در دانشگاه شیراز حضور یافته ابراز خرسندی کرد و گفت: از 18 اسفندماه و با توجه به حمله عده ای به شما، تشکل های ارزشی دانشگاه تحت فشارو اتهام بودند.

مجری مراسم اعلام کرد که با توجه به نزدیک بودن ساعت پرواز این نماینده مجلس، تشکل های اصلاح طلب با وجود آن که این مراسم را برگزار می کنند از حق خود برای طرح سوال صرف نظر می کنند.

انجمن وفاق و توسعه دانشجویان دانشگاه شیراز به عنوان برگزارکننده این نشست در پایان سخنان مطهری، لوحی را با عنوان لوح شهامت به وی تقدیم کرد.

هنگام خروج مطهری از سالن، برخی دانشجویان شعار حمایت از وی سردادند و برخی دیگر شعار مدافع فتنه گر برخورد انقلابی حقت بود، سر دادند.
انجمن وفاق و توسعه دومین تشکل دانشجویی اصلاح طلب دانشگاه شیراز است که از مهرماه 94 اعلام موجودیت کرده است و این نشست، نخستین برنامه رسمی این تشکل در سال تحصیلی جاری محسوب می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری