کد خبر: ۱۲۶۸۰۸
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۶
هشت تا از 12 پسر مانده از بنیانگذار پادشاهی عربستان از سرنگونی ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه 79 ساله کشورشان و جایگزینی شاهزاده احمد 73 ساله، برادر کوچکترش حمایت می‌کنند.
یکی از شاهزادگان سعودی مدعی شد، هشت تا از 12 پسر مانده از بنیانگذار پادشاهی عربستان از سرنگونی ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه 79 ساله کشورشان و جایگزینی شاهزاده احمد 73 ساله، برادر کوچکترش حمایت می‌کنند.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، این شاهزاده ناشناس ادعا کرد، اکثر علمای قدرتمند عربستان نیز از کودتای کاخ نشینان برای سرنگونی ملک سلمان و به پادشاهی رساندن شاهزاده احمد بن عبدالعزیز، وزیر کشور سابق این کشور حمایت می‌کنند.

این شاهزاده که خود را یکی از نوادگان ابن سعد، بنیانگذار پادشاهی حاکم در سال 1932 میلادی معرفی کرده، گفت: 75 درصد از علما، روحانیون و افراد مذهبی ترجیح می‌دهند شاهزاده احمد بن عبدالعزیز پادشاه شود.

حمایت روحانیون برای تغییر پادشاه مهم و ضروری است چرا که در سیستم سعودی تنها آنها قدرت اعطای مشروعیت مذهبی و سیاسی به پادشاه را دارند.

این افشاگری حاکی از آن است که فشار روز افزونی در داخل خاندان پادشاهی آل سعود برای تعیین قدرت داخلی از زمان به پادشاهی رسیدن ملک سلمان در اوایل سال جاری میلادی وجود دارد. این شاهزاده که به دلایل امنیتی نمی‌تواند نام خود را ذکر کند، نویسنده دو نامه‌ای است که اخیرا منتشر شده و از خاندان سلطنتی درخواست کرده تا پادشاه کنونی عربستان را تغییر دهند.

ابن سعد در سال 1964 میلادی پس از دوران پادشاهی طولانی هنگامی که اکثر اعضای ارشد خاندان سلطنتی و روحانیون با یکدیگر یک صدا شده و او را از حمایت خود محروم کردند، نهایتا از پادشاهی عزل شد.

این شاهزاده ناشناس مذکور معتقد است، به زودی رویداد مشابهی رخ می‌دهد.

وی گفت: حتی اگر ملک سلمان همانند ابن سعد از پادشاهی عزل شود، باز هم در داخل و خارج عربستان محترم خواهد بود. به صورت نوبتی شاهزاده احمد ولیعهد خواهد شد اما کنترل و مسئولیت کل کشور در زمینه‌های اقتصاد، نفت، نیروهای مسلح، گارد ملی، وزارت کشور، سرویس جاسوسی و در حقیقت همه چیز را به عهده خواهد گرفت.

نارضایتی‌ها از بیماری‌ آلزایمر ملک سلمان با انتصاب‌های جنجالی‌اش، ادامه جنگ پرهزینه در یمن و فاجعه حج ترکیب شده است.

صندوق بین المللی پول اخیرا هشدار داد، با توجه به ترکیب کاهش قیمت جهانی نفت و تاثیر اقتصادی جنگ‌های منطقه‌ای، احتمالا عربستان سعودی ظرف پنج سال آینده دارایی مالی خود را از دست می‌دهد مگر آنکه دولت ریاض فورا هزینه‌هایش را کاهش دهد.

ملک سلمان با انتصاب محمد بن سلمان 30 ساله، پسر مورد علاقه‌اش در سمت جانشین ولیعهد در آوریل سال جاری میلادی و انتخابش به عنوان وزیر دفاع عربستان، وی را قادر ساخت تا جنگ نیابتی در یمن علیه حوثی‌ها که رئیس جمهور سابق کشورشان را مجبور به فرار کرده بودند، به راه اندازد و باعث تشدید تنش‌ها شود.

شاهزاده ناشناس مذکور گفت: محمد بن سلمان از زمانی که ارتقای سمت گرفته گمان کرده که ثروت و قدرت بسیاری دارد. هر تماس یا نامه‌ای از طریق او به دست پدرش می‌رسد.

محمد بن نایف، ولیعهد 56 ساله کنونی و برادر زاده ملک سلمان نیز نامحبوب است.

شاهزاده احمد بن عبدالعزیز که اکثر اعضای خاندان سلطنتی از به تاج و تخت رسیدن او حمایت می‌کنند، کوچکترین پسر بنیانگذار پادشاهی عربستان است.

او به مدت 37 سال معاون وزیر کشور عربستان و پیش از آنکه در سال 2012 میلادی به عنوان وزیر کشور منصوب شود، چهار سال مسئولیت مکان‌های مذهبی در مکه را به عهده داشت.

او پنج ماه پس از انتصابش به درخواست خود رسما از این سمت کنار رفت و ولیعهد محمد بن نایف جایگزین او شد.

این شاهزاده مخالف مدعی است، شاهزاده احمد پس از انتقاداتش درباره نحوه برخورد با زندانیان سیاسی از سمت خود کنار رفت.

وی افزود: شاهزاده احمد می‌خواهد اصلاحاتی همچون آزادی اندیشه، اصلاح سیستم قضایی و آزادی زندانیان سیاسی که هیچ ارتباطی با تروریسم ندارند را اجرا کند. بسیاری از زندانیان سیاسی از پیش از سال 2001 میلادی به خاطر عقاید خردمندانه و دیدگاه‌های مدرنشان از اسلام در زندان هستند. اگر شاهزاده احمد به تاج و تخت برسد، اجازه خواهد داد تمامی این افراد از زندان آزاد شوند.

این شاهزاده ادامه داد: شاهزاده احمد که مدرک کارشناسی ارشد در علوم سیاسی دارد به خاطر تجارب حرفه‌ای و سبک زندگی مدرنش مورد علاقه روحانیون و دیگر اعضای خاندان سلطنتی است. برادران بزرگتر می‌خواهند شاهزاده احمد به پادشاهی برسد چرا که او سالم و خردمند است و گرفتار مشکلاتی از قبیل قمار، رابطه با زنان، نوشیدن مشروبات الکلی یا مصرف مواد مخدر نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری