کد خبر: ۱۲۶۵۵۸
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۹
عوامل متفاوتی از جمله اعتیاد، طلاق و خانواده های زندانی ها وجود دارد که متقاضیان پوشش کمیته امداد را افزایش می دهد لذا بر این باوریم که ریشه های فقر در کشور باید کنترل شود.
رئيس كميته امداد در دیدار با نماينده ولي فقيه در استان فارس و امام جمعه با اشاره به ریشه های ایجاد فقر در کشور، گفت: عوامل متفاوتی از جمله اعتیاد، طلاق و خانواده های زندانی ها وجود دارد که متقاضیان پوشش کمیته امداد را افزایش می دهد لذا بر این باوریم که ریشه های فقر در کشور باید کنترل شود.

به گزارش اعتدال، سید پرویز فتاح در سفر استانی خود به استان فارس در دیدار با نماينده ولي فقيه و امام جمعه این استان با بیان اینکه نظام اسلامي اين توانمندي را دارد كه بر مشكلات فائق آيد، گفت: فراگير نبودن تامين اجتماعي به عنوان يكي از عوامل بروز فقر در جامعه است، زماني كه يك سرپرست خانوار براثر تصادف فوت مي‌كند، به دليل آنكه فاقد پوشش تامين اجتماعي است، خانواده او دچار مشكلات مالي خواهند شد.

فتاح تاكيد كرد: متاسفانه چتر بیمه تامین اجتماعی در کشور ما فراگیر نیست و این عدم گستردگی و فراگیری یکی از مشکلات مهم برای کمیته امداد است كه با وقوع يك حادثه، افراد و خانواده‌ها دچار مشكلات معيشتي و رفاهي مي‌شوند.

رئیس کمیته امداد افزود: برنامه ای برای افزایش افراد تحت پوشش کمیته امداد در کشور نداریم و رسیدگی سریع به افراد شناسایی شده در دستور کار است.

فتاح با بيان اينكه ارائه خدمات منطقي توام با حفظ عزت و کرامت خانواده ها، هدف كميته امداد است، گفت: اصلی ترین رویکرد ما در بحث فقرزدایی در کمیته امداد امام خمینی(ره) بحث خود اتکایی، خود اشتغالی و توان افزایی است و خانواده های تحت پوشش کمیته امداد توانایی ها و استعدادهای بالایی دارند که باید بالفعل شود.

وي تصریح کرد: معتقدیم باید به لحاظ فرهنگی کارهای زیربنایی و نهادینه سازی انجام شود و با ارائه آموزش های لازم، خوداشتغالی را در خانواده های تحت پوشش کمیته امداد ایجاد کنیم و رونق دهیم.

آیت‌الله اسدالله ایمانی نیز در این دیدار گفت: کمیته امداد صدقه جاریه امام(ره) و یک تجربه موفق برای تمامی کشورهای جهان است.

وی با بیان اینکه دین، مکتب و مذهب اگر نتواند معیشت مردم را تأمین کند دین کامل نیست، ادامه داد:

دین باید همانگونه که به مسائل معنوی و اخروی مردم توجه دارد به معیشت مردم در جامعه نیز توجه داشته باشد.

آیت‌الله ایمانی با اشاره به اینکه موضوع معیشت کمتر در کشور موردتوجه قرار گرفت، گفت: متأسفانه به موضوع معیشت کمتر توجه شده بود که البته جنگ تحمیلی، فعالیت‌های گروهک‌ها در اوایل انقلاب و از بین رفتن زیرساخت‌ها و همچنین تحریم‌ها دلیل این کم‌دقتی بود.

وی افزود: اما مقام معظم رهبری طی چند سال گذشته بر این موضوع تأکید فراوان دارند و در اکثر فرمایشات خود معیشت جامعه و مردم را مدنظر قرار داده‌اند که در این راه مسئولان نیز باید زیرساخت‌ها را برای اجرایی شدن این مهم فراهم کنند.

نماینده ولی‌فقیه در فارس با اشاره به اینکه باید به فکر ریشه‌کن کردن فقر در کشور باشیم، گفت: کمیته امداد باید کرامت انسان‌ها و ریشه‌کن کردن فقر را در دستور کار خود داشته باشد که برای رسیدن به این مهم باید به ایجاد اشتغال توجه ویژه داشت.

آیت‌الله ایمانی تأکید کرد: باید با برنامه‌ریزی دقیق به‌جایی برسیم که افراد برای به دست آوردن شغل به کمیته امداد مراجعه کنند نه برای دریافت پول.

امام‌جمعه شیراز افزود: البته افرادی هم هستند که دستشان از همه‌چیز کوتاه است که باید به این گروه رسیدگی کامل کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری