کد خبر: ۱۲۶۳۹۴
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۳
خبرگزاری آسوشیتدپرس آمار جدیدی را در خصوص شمار جان باختگان فاجعه منا ارائه کرد.
این در حالی است از 26 سپتامبر عربستان سعودی آمار رسمی خود را در همان رقم 769 کشته ثابت نگاه داشته است.

به گزارش اعتدال به نقل از جماران، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: پس از آنکه مقامات سعودی برای بحث در خصوص فاجعه مرگبار منا نشستی ترتیب دادند، آمار جدیدی از جان باختگان این فاجعه منتشر شد.

آمار جدید آسوشیتدپرس نشان می دهد دست کم 2،121 نفر از زائران در این فاجعه جان خود را از دست داده اند.

تلفات از زمان وقوع این فاجعه در تاریخ 24 سپتامبر در حال افزایش است در حالی که کشورها شناسایی اجساد و تلاش برای یافتن صدها نفر از زائرانی که هنوز مفقود هستند را ادامه می دهند. از 26 سپتامبر عربستان سعودی آمار رسمی خود را در همان رقم 769 کشته و 934 مجروح ثابت نگاه داشته است و مقامات هنوز باید به اختلافات رسیدگی کنند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گزارش داد «محمد بن نایف بن عبدالعزیز» ولیعهد سعودی که سمت وزیر کشور را نیز برعهده دارد، روز یکشنبه نشستی را در خصوص فاجعه منا برگزار کرد. این آژانس خبری هیچ پاسخ رسمی در مورد افزایش شمار کشته شدگان ارائه نمی کند.

در گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی آمده است: «ولیعهد در خصوص پیشرفت تحقیقات ابراز اطمینان داد. او از اعضای کمیته تحقیقات خواست تا به تلاش های خود برای یافتن علل حادثه ادامه دهند.»

ملک سلمان دستور تحقیق در خصوص این فاجعه به عنوان مرگبارترین فاجعه در تاریخ مراسم سالانه حج را صادر کرده است. این فاجعه بعد از حادثه سقوط جرثقیل در شهر مکه در اوایل ماه و کشته شدن 111 نمازگزار رخ داد و این دو حادثه متوالی ملک سلمان را که برای نخستین بار مراسم حج را مدیریت می کرد با اتهام سوءمدیریت مواجه کرد.

عربستان سعودی پیشنهاد ایران را برای برنامه ریزی و مدیریت مراسم سالانه حج رد کرده است.

ایران بارها و بارها خانواده سلطنتی عربستان را به خاطر این فاجعه مورد سرزنش قرار داده و این کشور را متهم به سوء مدیریت مراسم حج کرده است.

آمار آسوشیتدپرس با توجه به گزارش رسانه های دولتی و نظرات مقامات 30 کشور از بیش از 180 کشوری که امسال زائر به مناسک حج فرستاده اند، جمع آوری شده است.

آمار جان باختگان کشورها به شرح زیر است:

ایران : 465 زائر

نیجریه : 199 زائر

مالی : 198 زائر

مصر : 182 زائر

بنگلادش : 137 زائر

اندونزی : 126 زائر

هند : 116 زائر

پاکستان : 102 زائر

کامرون : 76 زائر

نیجر : 72 زائر

سنگال : 61 زائر

ساحل عاج : 52 زائر

بنین : 52 زائر

اتیوپی : 47 زائر

چاد : 43 زائر

مراکش : 36 زائر

الجزایر : 33 زائر

سودان : 30 زائر

بورکینافاسو : 22 زائر

تانزانیا : 20 زائر

سومالی : 10 زائر

کنیا : 8 زائر

غنا : 7 زائر  

ترکیه : 7 زائر

میانمار : 6 زائر

لیبی : 6 زائر

چین : 4 زائر

افغانستان : 2  زائر

اردن : 1 زائر

مالزی : 1 زائر

مرگبارترین فاجعه قبلی در مناسک حج، به حادثه ازدحام جمعیت سال 1990 باز می گردد که طی آن 1426 زائر جان خود را از دست دادند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری