کد خبر: ۱۲۶۳۵۰
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۴
روزنامه رای الیوم در سرمقاله روز دوشنبه خود به اختلافات مصر و عربستان در مورد تحولات منطقه ای به خصوص سوریه و یمن و نیز گستره این اختلافات و تفاوت نگرش دو کشور به مسائل منطقه ای پرداخت و نوشت که تنش میان دو کشور شدت گرفته است.
روزنامه رای الیوم در سرمقاله روز دوشنبه خود به اختلافات مصر و عربستان در مورد تحولات منطقه ای به خصوص سوریه و یمن و نیز گستره این اختلافات و تفاوت نگرش دو کشور به مسائل منطقه ای پرداخت و نوشت که تنش میان دو کشور شدت گرفته است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، این روزنامه چاپ لندن نوشت: «احمد قطان» سفیر عربستان، قاهره را با خشم ترک کرد که حاکی از میزان تنش در روابط دو کشور در بسیاری از موضوع های مهم منطقه است که دو کشور درباره آنها اختلاف نظر ریشه ای دارند.

هر چند سفارت عربستان در قاهره با انتشار بیانیه ای از عمق روابط میان دو کشور سخن گفت، اما این بیانیه قانع کننده نبود زیرا مجرای ارتباطی میان دو کشور در بالاترین سطح بسته شده است و تاخیر و سپس لغو دیدار ملک سلمان پادشاه عربستان از قاهره که قرار بود در راه بازگشت از آمریکا صورت گیرد، مهمترین دلیل در این باره است.

رای الیوم در سرمقاله خود افزود: دولت مصر در سیاست های خود به ویژه در یمن و سوریه با عربستان، اختلاف نظر شدیدی دارد. عدم ارسال نیروی زمینی ارتش مصر برای نبرد در یمن در چارچوب ائتلاف عربی به فرماندهی عربستان٬ نخستین تفاوت در نگرش سیاسی دو کشور به شمار می رود.

«استقبال مصر از علی مملوک رئیس سازمان امنیت سوریه نیز حاوی پیام نیرومندی به عربستان است که حاکی از نزدیکی مصر با سوریه و نظام حاکم بر این کشور است.»

«در همین حال «احمد ابوزید» مشاور وزارت امور خارجه مصر روز یکشنبه گفت: اختلاف نظری در خصوص راهکارهای خروج از بحران سوریه که در کنفرانس ژنو پیشنهاد شد، وجود ندارد. اما مساله وجود بشار اسد در قدرت یا کناره گیری وی٬ موضوعی است که مردم سوریه باید در مورد آن تصمیم بگیرند.»

«این در حالی است که بقای اسد در حکومت، یکی از خط قرمزهای عربستان بوده و بر اساس اظهارات اخیر عادل الجبیر، کناره گیری اسد چه به صورت صلح آمیز و ...حتمی است.»
«در نتیجه خطوط قرمز عربستان برای مصر به خطوط سبز تبدیل شده و استقبال قاهره از عملیات نظامی روسیه در سوریه و حمایت مسکو از دولت سوریه٬ به سبزی آن افزوده است که باعث شد سفیر عربستان با خشم بیشتری قاهره را ترک کند.»

«به نظر قاهره، بزرگترین اشتباهی ریاض مرتکب شده٬ حمایت و نزدیکی پادشاه جدید عربستان به جنبش اخوان المسلمین (مصر) دشمن درجه یک حکومت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر است که در واقع نوعی کودتا علیه سیاست (ملک عبدالله) پادشاه پیشین و درگذشته عربستان به شمار می آید که سر سازش با این گروه نداشت.

روزنامه رای الیوم در پایان سرمقاله خود با طرح این پرسش که سفیر عربستان چه هنگامی به قاهره بازخواهد گشت، افزود: نمی توان پاسخ واضحی به آن داد٬ اما حمله شدید رسانه های مصری به عربستان و سیاست های این کشور نشان از آن دارد که حضور وی در ریاض به طول خواهد انجامید.

اختلافات ریاض و قاهره بر سر سوریه اوج گرفته و نزدیکی مصر به روسیه و دولت سوریه نیز بر شدت این اختلافات افزوده است
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری