کد خبر: ۱۲۵۸۷۶
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۱
حل مسائل پیچیدهٔ بین المللی از طریق گفتگو امکان پذیر است
معاون اول رییس جمهور خواستار همکاری کشورهای منطقه برای جلوگیری از خونریزی و افراط‌گرایی در منطقه شد و گفت:حل مسائل پیچیدهٔ بین المللی از طریق گفتگو امکان پذیر است.
معاون اول رییس جمهور خواستار همکاری کشورهای منطقه برای جلوگیری از خونریزی و افراط‌گرایی در منطقه شد و گفت:حل مسائل پیچیدهٔ بین المللی از طریق گفتگو امکان پذیر است.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری ظهر امروز (پنجشنبه) در جریان سفر به کشور ارمنستان در دیدار «گالوست ساهاکیان» رییس مجلس ملی ارمنستان اظهار داشت: به دلایل مختلف از جمله مشترکات فرهنگی و تاریخی میان دو کشور، روابط فی مابین همواره از سطح بسیار خوبی به ویژه در بخش سیاسی برخوردار بوده است.

وی ضمن ابلاغ سلام رییس مجلس شورای اسلامی به آقای ساهاکیان و دعوت از ایشان برای سفر به جمهوری اسلامی ایران، خاطر نشان کرد: جنابعالی در سال‌هایی که رییس گروه دوستی پارلمانی دو کشور را بر عهده داشتید نقش موثری در گسترش روابط دوستانه میان دوکشور ایفا کردید و اطمینان دارم در دورهٔ ریاست جنابعالی در مجلس ملی ارمنستان شاهد گسترش هرچه بیشتر روابط میان دو کشور خواهیم بود.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید برای توسعهٔ روابط برنامهٔ دقیقی تهیه کنیم و از ظرفیت‌های مختلف در این جهت استفاده کنیم، تصریح کرد: ایران از موقعیت ویژه‌ای در خاورمیانه و خلیج فارس برخوردار است و ذخایر و منابع بی‌نظیر انرژی و جمعیت بزرگ این کشور نیز فرصت منحصر به فردی است که می‌تواند زمینهٔ گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور ایجاد کند.

جهانگیری همچنین با اشاره به ظرفیت‌های مختلف توسعهٔ همکاری که در کشور ارمنستان وجود دارد، گفت: مهم‌ترین ظرفیت در مقطع فعلی عضویت ارمنستان در اتحادیهٔ اقتصادی اوراسیا می‌باشد و ارمنستان تنها کشور عضو اوراسیا است که با ایران مرز خاکی دارد و این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برای ایران برخوردار است چرا که می‌تواند زمینهٔ دسترسی ایران به کشورهای عضو اوراسیا را فراهم کند.

وی با اشاره به برگزاری همایش اقتصادی و تجاری میان ایران و ارمنستان که صبح امروز در ایروان انجام شد، اظهار امیدواری کرد، برگزاری این همایش بتواند ظرفیت‌های همکاری میان دو کشور را بیش از گذشته فعال کند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه همکاری میان استان‌های مرزی دو کشور می‌تواند نقش پراهمیتی در توسعهٔ روابط اقتصادی فی مابین ایفا کند بر لزوم شناسایی و رفع مشکلات پیش روی مناسبات اقتصادی تاکید کرد.

جهانگیری ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به ارامنهٔ ساکن ایران بعنوان اقلیت نگاه نمی‌کند بلکه آن‌ها را هموطنان خوب خود می‌دانیم که در تمام سطوح تصمیم گیری حضور و نقش دارند.

وی تصریح کرد: ‌ ما در منطقه‌ای هستیم که متاسفانه ناآرامی‌های زیادی دارد و اتفاقاتی که در سوریه، یمن و عراق توسط گروه‌های تروریستی رخ می‌دهد و باعث کشتار مردم می‌شود، اتفاقاتی بسیار نگران کننده ودردناک است.

معاون اول رییس جمهور افزود: کشورهای منطقه باید با همکاری یکدیگر در جهت حل مسائل منطقه از طریق گفتگو تلاش کنند تا از خونریزی و افراطی‌گری در منطقه جلوگیری شود.

جهانگیری ادامه داد: ایران و ارمنستان باید از طریق مجامع بین المللی صدای مظلومیت مردم منطقه را به گوش جهانیان برسانند و از کشورهای دیگر برای حل مسئلهٔ سوریه و یمن دعوت کنند.

وی با قدردانی از مواضع ارمنستان در مجامع بین المللی در قبال جمهوری اسلامی ایران، خاطر نشان کرد: ایران از مواضع ارمنستان به ویژه در خصوص حقوق بشر رضایت دارد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه حل مسائل پیچیدهٔ بین المللی از طریق گفتگو امکان پذیر است، افزود: مهم این است که ارادهٔ سیاسی در این خصوص ایجاد شود و همه برای حل مسائل و مشکلات جهان به راهکار مسالمت آمیز و گفتگو رو آورند.

جهانگیری با یادآوری فشارهای کشورهای غربی که سال‌ها به بهانهٔ پروندهٔ هسته‌ای علیه ملت ایران اعمال شده بود، گفت: دولت جدید ایران با روش گفتگو برای حل این مشکل پیچیده وارد عمل شد و با شش کشور قدرتمند جهان در مدت ۱۸ ماه مذاکرات پیچیده و دشواری را انجام داد و در ‌‌نهایت به توافق خوبی در این زمینه دست یافت.

وی اضافه کرد: با وجود آنکه برخی کشور‌ها راهکارهای دیگری را برای حل این مسئله دنبال می‌کردند اما ایران مسیر گفتگو را ادامه داد و امیدوارم به زودی تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان برطرف شود.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: روش گفتگو که ایران در این مذاکرات انتخاب کرد می‌تواند به عنوان الگویی مطرح شود و مشکلات سایر کشورهای منطقه از جمله یمن و سوریه نیز از همین طریق قابل حل است و می‌تواند از خونریزی‌ها و کشتار‌ها جلوگیری کند.

رییس مجلس ملی ارمنستان نیز در این دیدار با اشاره به روابط دوستانه و صمیمانه دو جانبه میان ایران و ارمنستان گفت: این روابط خوب و رو به رشد از اعتماد دو جانبه میان دو کشور سرچشمه می‌گیرد.

گالوست ساهاکیان با تاکید بر لزوم ارتقاء سطح روابط اقتصادی درچارچوب روابط دو جانبهٔ تهران ـ ایروان، تصریح کرد: استفادهٔ مطلوب از امکانات و ظرفیت‌های موجود اقتصادی در دو کشور می‌تواند روابط اقتصادی و تجاری را به سطح بالاتری ارتقاء دهند.

وی یکی از راه‌های مهم توسعهٔ روابط اقتصادی را همکاری استان‌های هم مرز دو کشور عنوان کرد و گفت: با توسعهٔ همکاری میان استان‌های هم مرز شاهد ارتقاء سطح مناسبات اقتصادی میان دو کشور خواهیم بود.

رییس مجلس ملی ارمنستان با اشاره به اینکه روابط فرهنگی میان دو کشور بصورت فعالانه و در تمامی زمینه‌ها جریان دارد، گفت: اینکه ایران نسبت به آثار تاریخی و فرهنگی ارمنستان توجه دارد، ‌از اهمیت ویژه‌ای برای ما برخوردار است. توجه ویژه ایران به آثار تاریخی و فرهنگی ارمنستان یک نمونه و الگو از رفتار مطلوب فرهنگی است که می‌تواند زمینهٔ توسعهٔ همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور را فراهم کند.

گالوست ساهاکیان با قدردانی از رفتار دلسوزانهٔ مقامات و ملت جمهوری اسلامی ایران نسبت به جامعهٔ ارامنهٔ ساکن ایران، گفت: این رفتار و احترامی که ایران برای جامعهٔ ارامنه قائل است متاسفانه در دیگر کشور‌ها وجود ندارد و ما همواره بر این موضوع در تمامی مجامع بین المللی تاکید می‌کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت همکاری پارلمان‌های دو کشور، تصریح کرد: گروه‌های دوستی پارلمانی یکی از زمینه‌های توسعهٔ همکاری در زمینه‌های مختلف میان دو کشور هستند و همکاری‌های پارلمانی از جایگاه ویژه‌ای در چارچوب روابط سیاسی برخوردار است.

رییس مجلس ملی ارمنستان همچنین با تاکید بر اینکه تهران و ایروان همواره در تحولات منطقه‌ای همسو و هم عقیده هستند، افزود: دو کشور در شرایط بحران و تحولات منطقه‌ای همواره دارای رفتاری متوازن و شایسته هستند.

وی با اشاره به تحولات و بحران‌های منطقه که منجر به کشتار و نسل کشی می‌شود، گفت: دولت ارمنستان همواره در مجامع بین المللی بر جلوگیری از این مسائل و حل بحران‌های منطقه تاکید دارد.

وی افزود: متاسفانه در شرایط اخیر منطقه همه چیز و حتی ارزش‌های والای فرهنگی در حال نابودی است و این درگیری‌ها و خونریزی‌ها به هیچ یک از ادیان الهی ارتباطی ندارد چرا که تمام ادیان و مذاهب برای نیکی و خدمت به بشریت ایجاد شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه اگر مسائل و بحران‌های منطقه حل و فصل نشود، منطقه همواره در حالت ناآرام خواهد بود، اظهار داشت: کشورهای جهان باید تمام تلاش خود را برای حل این مسئله متمرکز کنند تا از کشتار‌ها و نسل کشی‌ها جلوگیری شود.

وی سفر مقامات و تبادل هیات‌ها میان دو کشور را گامی مثبت در جهت پیشرفت روابط فی مابین توصیف کرد و افزود: امیدوارم به زودی سفری به جمهوری اسلامی ایران داشته باشم و با همتای خود در خصوص موضوعات مختلف گفتگو کنم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری