کد خبر: ۱۲۵۱۴۰
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۵
در ادامه گزارش‌ها در مورد نقش ایران و سردار قاسم سلیمانی برای آغاز حملات هوایی روسیه در سوریه، آسوشیتدپرس نیز ادعای مشابهی را به نقل از مقام‌های رسمی عراق منتشر کرده است.
 در ادامه گزارش‌ها در مورد نقش ایران و سردار قاسم سلیمانی برای آغاز حملات هوایی روسیه در سوریه، آسوشیتدپرس نیز ادعای مشابهی را به نقل از مقام‌های رسمی عراق منتشر کرده است.

به گزارش اعتدال به نقل از فرارو، پیش از این، خبرگزاری رویترز در گزارشی ادعا کرده بود که تصمیم به آغاز عملیات نظامی روسیه در سوریه، پس از «مذاکرات» سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه «قدس» با ولادیمیر پوتین، گرفته شده است. در تابستان گذشته گزارش‌هایی از دیدار سلیمانی از روسیه، منتشر شده بود که مسکو و ایران آنها را تکذیب کرد اما این بار آسوشیتدپرس نیز موضوع را بازتاب داده است. این خبرگزاری، ۱۵ مهر ماه، به نقل از مقام‌های دولتی عراق، می‌گوید در پی «دیداری سه ساعته» که تابستان گذشته بین «قاسم سلیمانی و ولادیمیر پوتین» صورت گرفته، او از رئیس‌جمهوری روسیه خواسته تا دست به انجام حملات هوایی در سوریه و افزایش حضور خود در عراق بزند.

موضوع عراق و افزایش همکاری با روسیه نیز پیش از این، در پنجم مهر ماه، زمانی که ارتش عراق اعلام کرد با هدف مقابله با تهدید‌های گروه داعش، اقدام به همکاری‌های اطلاعاتی و امنیتی با روسیه، ایران و سوریه کرده است، مطرح شده بود. آسوشیتدپرس از قول دو مقام دولتی عراق که نامی از آنها نبرده، اما می‌گوید که در جریان امور قرار گرفته‌اند، نقل کرده است که فرمانده سپاه قدس، به رئیس‌جمهوری روسیه گفته انجام حملات در سوریه «امری ضروری» است.

از این گزارش و گفته‌ها این طور به نظر می‌رسد که سلیمانی و پوتین نقشه‌ها، اطلاعات و عکس‌هایی جمع‌آوری‌شده از سوریه را مرور کرده‌اند، که نشان می‌دهد «شبه‌نظامیان افراطی حضور خود به را به منطقه قفقاز گسترش خواهند داد». رسانه‌های روسی از جمله خبرگزاری روسی اسپوتنیک، در شهریور ماه گذشته، اندکی پیش از آغاز حملات هوایی روسیه، گفته بودند گروه داعش قصد ایجاد ولایتی در اراضی جمهورهای چچن، اینگوشی، داغستان و کاباردینو-بالکاریا را دارد. به گزارش آسوشیتدپرس در «دیدار» بین پوتین و سلیمانی موضوع تبادل‌ها و همکاری‌های اطلاعاتی چهار کشور، روسیه، ایران، عراق و سوریه نیز مطرح شده است.

روسیه و ایران هر دو از متحدان اصلی بشار اسد به شمار می‌روند. بیش از یک هفته است که ارتش روسیه حملاتی هوایی را در سوریه آغاز کرده است. مسکو می‌گوید هدف این حملات، داعش و تروریست‌ها هستند اما ایالات متحده و تركيه اعلام کردند، طی روزهای آغازین این حملات، «۹۰ درصد حملات» به گروه‌هایی غیر از «داعش یا القاعده» انجام شده است
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری