کد خبر: ۱۲۴۴۰۶
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۴
معاون کنسولی،‌ امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه گفت: روند کارهای اجرایی و همکاری با عربستان سعودی در موضوع حادثه منا، روند خوبی است.
معاون کنسولی،‌ امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه گفت: روند کارهای اجرایی و همکاری با عربستان سعودی در موضوع حادثه منا، روند خوبی است.

به گزارش ایلنا، حسن قشقاوی با اشاره به برگزاری جلسه مشترک با طرف سعودی و تشکیل یک کمیته عالی در سطح پنج وزارتخانه با حضور قائم مقام، معاون، ‌ امرای ذی‌ربط ارتش، ‌بخش انتظامی پلیس و مسئول امنیت حجاج افزود: در این کمیته طرف سعودی اطمینان داد همانطور که حادثه جرثقیل در کمیته‌ای در حال بررسی است، این حادثه را هم بررسی می‌کنند و علت حادثه را شفاف اعلام خواهند کرد.

وی گفت: این اراده مسئولان عربستان است که ابعاد مختلف قضیه را بررسی کنند و تاکید آنان بر همکاری با ماست.

قشقاوی افزود: اصل تشکیل جلسه به دستور ولیعهد اول آقای محمد بن نایف بوده است و آن‌ها گفتند که ما موظف هستیم در چارچوب مطالباتی که طرف ایرانی دارد با شما همکاری کنیم و دستور از بالا آمده است.

معاون کنسولی، ‌ امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه گفت: آقای دکتر قاضی‌زاده هاشمی نیز در این جلسه موضوعاتی همچون بررسی ابعاد پزشکی پیکرهای جانباختگان، ضرورت انتقال و شناسایی این پیکر‌ها و بررسی ‌DNA‌ را مطرح کرد که در این زمینه زیاد اختلاف نظر نبود و تقریباً همراهی بود.

قشقاوی افزود: این جلسه مقدمه‌ای بود برای جلسه خیلی مهم دو ساعت بعد بین وزرای بهداشت دو کشور که در آنجا ابعاد کار صریح‌تر بیان شد.

وی گفت: پس از ملاقات دوم ما احساس کردیم که کار اجرایی طرف سعودی و تعامل با ما شروع شده است به گونه‌ای که آن‌ها این اطمینان را دادند که هیچ جنازه‌ای بدون نظر طرف ایران و خانواده‌های آنان دفن نمی‌شود.

قشقاوی با بیان اینکه کارت هویت ایرانی‌ها به گونه‌ای است که آن را از بقیه مفقودان متمایز می‌کند، افزود: ما فکر می‌کنیم ۹۰ تا ۹۵ درصد پیکر‌ها با عنوان هویت ایرانی شناسایی می‌شوند ضمن اینکه طرف سعودی گفته پیکرهایی را هم که مشکوک هستید می‌توانید ببرید و ما به بررسی شما اطمینان داریم.

وی در مصاحبه با صداوسیما گفت: مقدمه انتقال ۱۲۰ پیکر به جده فراهم شده که این خود گام مهمی است و پیگیری انتقال بقیه پیکر‌ها ادامه دارد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری