کد خبر: ۱۲۳۶۵۵
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۶
روحانی در نیویورک:
رییس جمهور گفت: بلافاصله پس از فرود هواپیما، در تماس با معاون اول رییس جمهوری دستورات لازم را برای تشکیل جلسه فوق العاده هیات دولت بمنظوربررسی ابعاد مختلف این حادثه دلخراش وتشکیل ستاد ویژه ای برای پیگیری موضوع را صادر کردم.
رییس جمهوری در فرودگاه نیویورک با تسلیت حادثه تاسف بار و دردناک منا به محضررهبر معظم انقلاب و مردم شریف ایران و با ابراز همدردی با خانواده جانباختگان، گفت: بلافاصله پس از فرود هواپیما، در تماس تلفنی با معاون اول رییس جمهوری دستورات لازم را برای تشکیل جلسه فوق العاده هیات دولت به منظوربررسی ابعاد مختلف این حادثه دلخراش و تشکیل ستاد ویژه‌ای برای پیگیری موضوع صادر کردم.

به گزارش اعتدال، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر پنجشنبه به وقت محلی پس از ورود به فرودگاه جان اف کندی نیویورک در جمع خبرنگاران، حادثه منا را بسیار دردناک و دلخراش توصیف و خاطرنشان کرد: ازعربستان سعودی می‌خواهیم که با ستاد حج و بعثه مقام معظم رهبری برای امداد رسانی به زائران ایرانی همکاری کند.

ریییس جمهوری گفت: به وزیر خارجه ماموریت دادم تا با مقامات سعودی تماس گرفته و اقدامات لازم را درخصوص این حادثه انجام دهد.

روحانی همچنین درباره اهداف سفر به نیویورک برای شرکت در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: در این سفر نیز به نوعی همان اهداف دو سفر قبلی دنبال خواهد شد و ضمن بررسی مهمترین مسایل بین‌المللی و منطقه‌ای، مسایل مربوط به احقاق حقوق و منافع ملی ملت ایران هم با قوت پیگیری خواهد شد.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد : امروز بعد از توافق هسته‌ای شرایطی بوجود آمده که باید بیش از پیش بدنبال توسعه و تعامل سازنده با جهان باشیم و همزمان مسایل بین‌المللی و منطقه‌ای را با هدف دستیابی به صلح و ثبات پایدار پیگیری نماییم.

روحانی اظهار داشت: مسایل منطقه ای از جمله تحولات یمن، سوریه و عراق از جمله موضوعاتی است که امیدواریم در ملاقات با سران کشورهای مختلف، بتوانیم به تصمیمات سازنده و مفیدی برای برطرف کردن ناامنی و استقرار امنیت و ثبات پایدار در منطقه دست یابیم.

 رییس جمهوری برای شرکت در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و تشریح دیدگاه ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره مهمترین موضوعات منطقه ای و بین المللی، عصر پنجشنبه به وقت محلی وارد نیویورک شد.

سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و نشست سران توسعه پایدار 2015 ، دیدار و گفت و گو با دبیر کل سازمان ملل و شماری از مقامهای ارشد کشورهای جهان و دیدار با گروههای مرجع و برگزیدگان در آمریکا، بخشی از برنامه کاری فشرده حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این سفر است.

در مراسم استقبال از دکتر روحانی در فرودگاه بین المللی جان اف.کندی نیویورک، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری و اعضای نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد حضور داشتند.

محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، سورنا ستاری معاون علمی و فنآوری و حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهوری، روحانی را در این سفر همراهی می‌کنند.

همچنین، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی طی پیامی ضمن تسلیت حادثه غمبار منا دستورات ویژه ای برای پیگیری حادثه منا صادر کرد که به شرح زیر می باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله وانا الیه راجعون
خبر تاسف بار و تاثربرانگیزفاجعه مولمه کشته ومجروح شدن بیش از دویست نفر ازحجاج ایرانی بیت الله الحرام درآستانه ورود به نیویورک غمی سنگین براینجانب وهیئت همراه مستولی نمود. درگذشت حجاج عزیزمان در کنار متمسکین به حبل الله از امت اسلامی ومجروح شدن ضیوف الرحمان درلباس احرام در سرزمین وحی ودرآرزوی وصال حق تعالی مصداق روشن من یخرج من بیته مهاجرا الی الله است، که فقد وقع اجره علی الله. بی شک اعلام سه روز عزای عمومی در کشور نیز که مبین عمق این فاجعه است، حداقل همدردی دولت و ملت شریف ایران با بازماندگان این فاجعه خواهد بود.

اینجانب با تسلیت فاجعه دردناک منا، به محضرحضرت ولی عصر (عج)، بازماندگان معزز، مقام معظم رهبری وملت شریف ایران، ازجناب آقای جهانگیری معاون اول محترم می خواهم تا دراسرع وقت با تشکیل ستاد ویژه رسیدگی به این فاجعه وتجمیع امکانات لازم، ضمن اطلاع رسانی به ملت شریف ایران، اقدامات زیر را انجام داده و مستمرا به اینجانب گزارش دهد:

١- بااعزام تیم های امداد درصورت لزوم و ارسال هواپیما به کشورعربستان، رسیدگی به امور حجاج بیت الله الحرام، مجروحین فاجعه، وانتقال درگذشتگان به کشورمان را دراولویت اقدامات ستاد قرار دهند؛ لازم است حجاج عزیز احساس نمایند می توانند سایر مناسک باقیمانده خود را درآرامش وامنیت انجام داده و وفق برنامه به کشور خود باز گردند.

٢- از استانداران محترم خواسته شود با حضور درمنازل درگذشتگان ومجروحین فاجعه ضمن ابلاغ پیام تسلیت اینجانب، کمک های لازم و تسهیلات مکفی برای انجام امور مربوطه را دراسرع وقت ارائه نمایند.

٣- وزارت امورخارجه وسفیرایران در عربستان موظف اند ضمن بررسی چگونگی رخ دادن این فاجعه تمامی اقدامات لازم جهت احقاق حقوق درگذشتگان وحادثه دیدگان را به عمل آورده و از دولت عربستان نیز می خواهم ضمن به عهده گرفتن مسئولیت این فاجعه، به وظائف قانونی واسلامی خود دراین زمینه عمل نمایند.

ضمن همدردی مجدد با خانواده های آسیب دیدگان، از درگاه خداوند متعال طلب مغفرت برای جان باختگان، آرزوی شفای عاجل برای مجروحان، و حج مقبول و سعی مشکور برای حجاج عزیز کشورمان توأم با امنیت کافی وسلامت مسألت دارم.

حسن روحانی
رییس جمهوری اسلامی ایراننام:
ایمیل:
* نظر: