کد خبر: ۱۲۳۴۴۳
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۲
واردات نفت خام چین از ایران در ماه اوت نسبت به دوره مشابه سال قبل 61 درصد افزایش یافت.
واردات نفت خام چین از ایران در ماه اوت نسبت به دوره مشابه سال قبل 61 درصد افزایش یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، این در حالی است که آمار گمرک چین نشان می‌دهد، خرید نفت این کشور از ایران در ماه اوت نسبت به ماه قبل‌تر(ژوئیه) و همچنین در هشت ماه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش یافته است.

کاهش واردات نفت چین از ایران در هشت ماه نخست امسال و در اوت نسبت به ژوئیه دستکم به دلیل خروج چند ماهه یکی از پالایشگاه‌های این کشور از چرخه تولید به دلیل آتش‌سوزی است.

چین بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در ماه گذشته دو میلیون و 136 هزار تن( روزانه 503 هزار و 110 بشکه) نفت از ایران خریداری کرد که نسبت به دوره مشابه سال قبل 61 درصد افزایش یافته است. اما این آمار نسبت به واردات روزانه 575 هزار و 700 بشکه‌ای چین از ایران در ماه ژوئیه 12.6 درصد کاهش یافته است. این در شرایطی است که آمار واردات ماه ژوئیه نیز نسبت به ژوئن تقریبا 100 هزار بشکه در روز کاهش یافته بود.

این در حالیست که بررسی‌های رویترز نشان می‌دهد که واردات نفت چین از ایران در ماه اوت تقریبا دو میلیون و 490 هزار تن(586 هزار و 400 بشکه در روز) بوده است. رویترز پیش‌بینی کرد که واردات چین از ایران در ماه سپتامبر 419 هزار و 700 بشکه در روز باشد.

دموکرات‌های سنای آمریکا هفته گذشته مانع تصویب قانون جلوگیری از اجرای توافق هسته‌ای ماه ژوئیه که به تحریم‌ها علیه ایران پایان خواهد داد شدند.

این امر نشان می‌دهد که توافق هسته‌ای احتمالا در سال آینده به طور کامل اجرایی خواهد شد و تهران قادر خواهد بود افزایش صادرات نفت خود را شروع کند.

ایران که زمانی دومین‌ تولیدکننده بزرگ نفت اوپک پس از عربستان بود امیدوار است صادرات نفت خام خود را ظرف دو ماه پس از لغو تحریم‌ها روزانه یک میلیون بشکه افزایش دهد.

وزارت نفت ایران اعلام کرده که تهران در هفته‌های پیشرو از قراردادهای جدید نفتی خود برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی و خریداران نفتی پس از لغو تحریم‌ها رونمایی خواهد کرد.

آمار گمرک چین نشان می‌دهد که این کشور در هشت ماه نخست امسال به طور متوسط 19 میلیون و 200 هزار تن (روزانه 576 هزار و 670 بشکه) از نفت خام ایران را وارد کرده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 0.34 درصد کاهش نشان می‌دهد.

از آنجا که یکی از خریداران اصلی نفت ایران در چین از بازار خارج شده این رقم کمتر از مقدار روزانه 600 هزار بشکه‌ای قید شده در قرارداد است.

شرکت پتروشیمی مستقل دراگون آروماتیک پس از آتش‌سوزی در ماه آوریل تعطیل شد و احتمالا در ماه‌های باقیمانده امسال نیز تعطیل خواهد بود.

گمرک چین میعانات نفتی را به عنوان بخشی از نفت وارداتی خود محاسبه می‌کند.

فروش نفت ایران در ماه سپتامبر ممکن است به پایین‌ترین سطح شش ماه اخیر برسد و آمار بارگیری نفتکش‌ها که به رویت رویترز رسیده نشان می‌دهد خرید نفت این کشور نسبت به ماه اوت با 33 درصد کاهش به 348 هزار بشکه در روز می‌رسد.

واردات نفت چین از عربستان با 0.88 درصد کاهش به روزانه 920 هزار و 620 بشکه خواهد رسید اما اصلی‌ترین تامین‌کننده نفت چین باقی خواهند ماند.

واردات نفت این کشور از روسیه با 11 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل به روزانه 726 هزار و 870 بشکه رسیده است اگرچه همچنان از رقم واردات از روسیه در ماه می کمتر است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری