کد خبر: ۱۲۳۳۴۰
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۴
ژنرال جمیل السید مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان با اشاره به اشتباه راهبردی دشمنان سوریه در ارزیابی شرایط و تطبیق غلط اوضاع سوریه با مصر، تونس و لیبی تاکید کرد که حل سیاسی بحران سوریه فقط با بشار اسد رییس جمهوری این کشور ممکن است.
ژنرال جمیل السید از جمله شخصیت های لبنانی است که تجربه زندگی سیاسی و امنیتی و حضور قویش در عرصه های سیاسی ، امنیتی و رسانه ای لبنان، ارزش و اعتبار بالایی به اظهارات و موضع گیری های او بخشیده است.

وی در صحبت های خود به انبوهی از اطلاعات و داده ها استناد می کند که با توجه به منصب قبلیش، قابل تامل و توجه است.

وی توانسته است شبکه روابط داخلی ، منطقه ای و بین المللی خود را تاکنون حفظ کند و این مساله امکان کسب اطلاع دائم از پشت پرده برخی مسائل را به وی بخشیده است، لذا در گفت وگو با ایرنا، وی با اعتماد به نفس بالا و با دیدگاهی واضح ، شفاف و ثابت قدم سخن می گوید.
آغاز این گفت وگو درباره سوریه است.

ژنرال السید که در لبنان به عنوان یکی از وفاداران به سوریه و از دوستان نزدیک بشار اسد شناخته می شود بر این مساله کاملا واقف است که بحران سوریه امروز گذرگاه طبیعی و ضروری برای ورود در مسائل و مشکلات مختلف منطقه ای است.
اهمیت گفت وگو با مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان درباره سوریه به این دلیل است که وی به دلیل تماس ها و دیدارهای دائمی با مسئولان برجسته سوری از جمله بشار اسد، دارای اطلاعات کافی از جزییات تحولات سوریه است.

او که قبل از این مصاحبه به سوریه رفته بود، معتقد است جنگ علیه سوریه بدون حمایت های خارجی نمی توانست شروع شود و ادامه پیدا کند.

وی تصریح کرد : در مرزهای شمالی و شرقی لبنان با سوریه، تصمیم گروه 14 مارس و حزب جریان المستقبل باعث شد زمام امور از اختیار خارج شود. ژنرال السید پا را فراتر گذاشت و جریان 14 مارس را متهم کرد که اجازه نداد ارتش لبنان به وظایف خود در مرزهای شمالی به ویژه منطقه عرسال عمل کند.

مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان علت این رفتار سوال برانگیز را در این نکته دانست که آنها همچون دیگر دشمنان سوریه گمان می کردند بشار اسد و دولت سوریه نیز همانند تونس و لیبی و مصر، ظرف چند هفته و یا حداکثر چند ماه سقوط خواهد کرد غافل از اینکه وضعیت سوریه کاملا متفاوت از بقیه بود.

وی تاکید کرد:از پنجاه سال پیش تاکنون مردم سوریه و ارتش این کشور به گونه ای تربیت شده اند که در صف اول موضوعات مهمی مانند فلسطین و مقاومت و ضدیت با اشغال عراق توسط آمریکا قرار گیرند و مانند بیشتر کشورهای عربی نیستند که دست دوستی به اسراییل داده و خود را تهی از روحیه آرمان خواهی کرده باشند.

اگرچه ژنرال السید منکر تضعیف و از دست رفتن توان سوریه در اثر جنگ نیست اما باور دارد که بیش از 70 درصد مردم سوریه همچنان در کنار دولت و رییس جمهور و ارتش سوریه هستند و ارتش سوریه تاکنون توانسته بیش از 75 درصد از ساختار خود را حفظ کند.

مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان خاطرنشان کرد: نباید انتظار پیروزی نظامی قطعی را داشت چرا که جنگ در سوریه بازی تعقیب و گریز است، با این وجود، طرف های درگیر با سوریه هم ثابت کرده اند که از ساقط کردن نظام و رییس جمهور سوریه عاجزند و حتی قادر به برقراری ثبات در مناطق تحت سیطره خود نمی باشند.

وی تاکید کرد: نقشه غرب و ترکیه این بود که به بهانه آنچه بهارعربی می خواندند، نفوذ و سیطره بخشی از اخوان المسلمین را سیطره دهند و این طرح به نفع اسراییل در مقابل مقاومت و ایران قرار گیرد اما ایستادگی مثال زدنی سوریه نقشه های آنها را نقش بر آب کرد و در این میان، ورود سعودی ها و امارات به موضوع باعث قدرت گرفتن تروریسمی شد که امروز اروپا را با تهدید جدی مواجه کرده است.

این اوضاع باعث شد کشورهای غربی از راه حل سیاسی در سوریه سخن بگویند و آن را کوتاه ترین مسیر ممکن برای خاتمه دادن به ویرانی ها و خونریزی ها بدانند.

مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان با بیان اینکه رویکرد روسیه در راه حل سیاسی، شباهت زیادی به رویکرد ایران و مقاومت دارد، گفت: دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه کار سخت و دشواری نیست به شرط اینکه برخی کشورهای عربی و غربی از کینه های شخصی خود نسبت به سوریه و رییس جمهور بشار اسد دست بکشند.

جمیل السید اظهار داشت: این عده با وجود اینکه می گویند معتقد به راه حل سیاسی هستند اما رفتار متکبرانه خود را همچنان حفظ کرده اند.

از دیدگاه جمیل السید، راه حل سیاسی جز با وجود بشار اسد رییس جمهور سوریه میسر نیست و نتیجه بخش نخواهد بود و در صورت کنار گذاشته شدن بشار اسد، شاهد سقوط نظام و گسترش تروریسم و وخامت بیشتر اوضاع خواهیم بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد که دستیابی به راه حل سیاسی برای بحران سوریه در گرو همکاری روسیه و آمریکا و ایران و سعودی می باشد.

مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان با نگاهی واقع بینانه به اوضاع تاکید می کند که برای خاتمه دادن به جنگ، همه طرف ها ناچار باید از مواضع خود قدری عقب نشینی کنند که ممکن است برای آنها دردناک باشد و البته تنها خط قرمز در این میان، حفظ تمامیت ارضی سوریه است که قابل چشم پوشی نیست.

وی در این باره به مذاکرات هسته ای ایران با و گروه 1+5 که به توافق هسته ای منجر شد، اشاره کرد و گفت: ایران خط قرمزهایی را ترسیم کرده بود و اجازه نداد روحیه ملت و امنیت ملی ایران صدمه بخورد.

به نظر می رسد تا کنون راه حل های عملی برای بحران سوریه مطرح نشده است، طرح های غربی ها پاسخگوی حجم بحران نیست و شیوه پیشنهاد شده آنها نمی تواند اهداف مد نظر را برآورده سازد.

ژنرال السید معتقد است راه حل بحران سوریه در گرو یک تصمیم بین المللی - منطقه ای است که بازتاب های خود را در صحنه سوریه نشان خواهد داد و نه برعکس.

** طرح دی میستورا و آینده آن

بر همین اساس، مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان انتقاداتی را متوجه طرح استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه می سازد.
وی که شناختی قبلی از دی میستورا دارد همچنان با وی در تماس است. آشنایی ژنرال السید با دی میستورا به بعد از فرار رژیم صهیونیستی از لبنان در سال 2000 میلادی برمی گردد ، زمانی که او به عنوان نماینده دبیرکل سازمان ملل در لبنان مشغول خدمت بود.

در آن زمان، ژنرال السید به عنوان نماینده لبنان، مسئول پیگیری مذاکرات عقب نشینی رژیم صهیونیستی از خاک لبنان بود.

وی که شناخت کاملی از روحیه دی میستورا دارد می گوید که شکست طرح حلب برای او دور از انتظار نبود و از این بابت شگفت زده نشد.

مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان تاکید کرد که موفقیت طرح دی میستورا منوط به آن است که آمریکا و روسیه به عنوان دو بازیگر اصلی بین المللی و نیز هم پیمانان منطقه ای آنها در خصوص رویکردی واضح برای راه حل که مورد پذیرش سوری ها نیز باشد به توافق برسند.

وی اضافه کرد: در این صورت، اجرای طرح به دی میستورا واگذار می شود و همگان نیز مسیر را برای اجرای آن هموار می کنند و در این حالت می توان انتظار داشت دولت وحدت ملی برای مقابله با تروریسم و ساخت کشور و برقراری امنیت و آبادانی و تامین معیشت مردم شکل گیرد.
ژنرال السید خاطرنشان کرد: دی میستورا تا به امروز چنین راه حل و چتر حمایتی را در اختیار ندارد، تشویق های آمریکا و روسیه و غرب برای ادامه تلاش ها، تنها امکاناتی است که دی میستورا از آنها برخوردار است که همین نیز به نوعی با انتقاد و عدم همکاری ترکیه و برخی کشورهای عربی مواجه شده است.

** سفر ژنرال مملوک به مصر و عربستان

شرایط همچنان در حال تغییر است و تعداد کشورهایی که تمایل به موضع گیری مثبت در قبال سوریه پیدا کرده اند رو به ازدیاد است و مصر یکی از این کشورهاست.

ژنرال السید معتقد است، مشغله مصر در پرونده تروریست های سینا مانع از ابراز نقش فعال و شایسته این کشور شده با این وجود عبدالفتاح السیسی رییس جمهور این کشور تلاش می کند بحران سوریه به شیوه ای حل شود که لطمه ای به نظام سوریه وارد نسازد.
السیسی کاملا درک می کند که فروریختن نظام سوریه به معنی سیطره تروریسم در سوریه خواهد بود که چهره منطقه را تغییر خواهد داد.

مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان با واقع بینانه خواندن موضع مصری ها گفت: مصر در برخورد با نظام سوریه، بشار اسد را نماد دولت و نظامی می بیند که با حفظ یکپارچگی خود توان رویاروریی با بحران را داراست، از همین رو السیسی نمی خواهد این نظام با خطر مواجه شود.

وی در پاسخ به سئوالی درباره سفر ژنرال علی مملوک رییس دفتر امنیت ملی سوریه به مصر و عربستان، بدون رد یا تایید این سفرها گفت: بر اساس تجربه های شخصی ام، این گونه مذاکرات نباید رسانه ای شده و حالت علنی پیدا کند تا حساسیت ها را به حداقل برساند و در نتیجه، درصد موفقیت آن افزایش یابد.

درهمین رابطه، ژنرال السید به دیدار ژنرال مملوک از ریاض نیز اشاره کرد و گفت: موضع سعودی ها درباره سوریه کاملا مشخص است، آنها از به اصطلاح آنچه نفوذ ایران می خوانند و ائتلاف سوری – ایرانی ناخشنود هستند و همچنین با حمایت بشار اسد از مقاومت و حزب الله لبنان مشکل دارند.
ژنرال السید در توضیح بیشتر این مساله خاطر نشان کرد: سعودی ها حساسیت ویژه ای نسبت به نقش و جایگاه ایران در سوریه ، عراق ، یمن و حتی بحرین و هرجای دیگری دارند، این حساسیت آنها تا حد دشمنی و خصومت نیز پیش رفته است.

** سعودی ها ناامید و سرخورده شده اند
مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان خاطرنشان کرد: جنگ علیه یمن وخامت اوضاع را چند برابر کرد و در این میان، توافق هسته ای حتی با وجود اینکه هنوز وارد مرحله اجرا نشده است، مزید برعلت شد.

وی تصریح کرد: همه این ها باعث شد سعودی ها اعتماد خود را به آمریکا که مهمترین هم پیمان آنها است از دست بدهند ، آنها حتی ادعا می کنند آمریکا با نفوذ ایران در برخی کشورهای عربی موافقت کرده است.

در کنار این عوامل، انتقال قدرت در داخل خاندان سعودی ، عملیات تروریستی اخیر در عربستان و نیز سقوط قیمت نفت منجر به از بین رفتن وزن سیاسی و اقتصادی ریاض شده است.
ژنرال السید بر این باور است که هزینه های سرسام آور جنگ یمن می تواند اوضاع را برای ریاض وخیم تر از الان کند.

افت قیمت نفت برای سعودی ها دور از انتظار بود و آنها را مجبور به استقراض 200 میلیارد دلاری از خزانه کشور کرد.

ژنرال السید از سوی دیگر تاکید کرد که منافع سعودی ها و دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و کشورهای عربی به طور کل ایجاب می کند این کشورها با ایران به تفاهم برسند و اختلاف با ایران به نفع این کشورها نیست.

وی خاطرنشان کرد: چنین تفاهمی می تواند مانع از پرداخت هزینه های هنگفت سیاسی ، امنیتی و اقتصادی توسط این کشورها شود و از سوی دیگر راه را بر سوء استفاده رژیم صهیونیستی و غرب و حتی ترکیه خواهد بست.

** ایران در بهترین شرایط قرار دارد
از همان ابتدا که نشانه های دستیابی به توافق هسته ای آشکار شد، جمهوری اسلامی ایران از طریق محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و دیگر مسئولان، پیام های دوستانه علنی برای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به ویژه سعودی ها ارسال کرد بر این اساس که همه ما یک دشمن مشترک به نام رژیم صهیونیستی داریم و فلسطین مساله اصلی و مشترک است.

اما در مقابل، رویکردی در میان برخی کشورهای عربی وجود دارد که قائل است ایران دشمن عرب ها و اسراییل دوست و هم پیمانان آنها است و این رویکرد می تواند هزینه های بیهوده منطقه را در همه زمینه ها افزایش دهد.

مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان خاطر نشان کرد که برخی کشورهای عربی از دعوت دوستی ایران استقبال کرده اند اما سعودی ها تاکنون بر موضع قبلی خود پافشاری کرده و حاضر به قبول آن نیستند.

ژنرال السید هدف ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی از سفر به واشنگتن و دیدار با باراک اوباما رییس جمهوری این کشور را یافتن پاسخ هایی درباره فضای کلی منطقه بعد از توافق هسته ای و نقش ایران در آن و بحران های موجود در جغرافیای خاورمیانه عنوان کرد.

وی گفت: کشورهایی که درچهار سال گذشته علیه سوریه جنگ به راه انداختند امروز با چالش ها و مشکلات ریز و درشت داخلی و خارجی مواجه هستند و این درحالی است که ایران با رویکرد توافق هسته ای در پی حفظ منافع خود بوده و همزمان با تامین ثبات داخلی، موفق به رفع تحریم و کاستن مشکلات موجود شده است.

مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان افزود: به همین دلیل ایران در وضعیت بهتری از دیگر کشورها به سر می برد و قادر به ارائه راه حل و نقش آفرینی در حل بحران ها به ویژه بحران سوریه است.

** اوضاع داخلی لبنان
اوضاع داخلی لبنان، رد پای سعودی ها را کاملا می توان احساس کرد.

به باور ژنرال السید، در مرحله جدید ریاض به دنبال همکاری با طرف های سنی مختلف در لبنان است و دیگر سعد الحریری رییس حزب جریان المستقبل را تنها نماینده خود در بین اهل سنت لبنان قلمداد نمی کند.

وی اظهارداشت: این رویکرد جدید سعودی ها دلایل مختلفی دارد، از جمله مهم ترین آنها اینکه ورثه رفیق الحریری در موضوعات مختلف مدیریت شایسته ای از خود نشان ندادند و سعد الحریری و فواد السینیوره باعث افت قابل توجه محبوبیت سعودی ها در لبنان شده اند.

مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان گفت: نتیجه این شد که سیاست سعودی ها در لبنان دچار تغییر و تحولاتی شد و از این پس راه ارتباطی لبنانی ها با سعودی ها منحصر به سعد الحریری و جریان المستقبل نمی شود و دوستان سعد الحریری نیز ممکن است مورد استقبال سعودی ها قرار بگیرند بدون این که با او مانند گذشته هماهنگی شود.

ژنرال السید درباره هبه نظامی چهار ملیلرد دلاری سعودی ها به ارتش لبنان که تاکنون خبری از آن نشده، معتقد است که اسراییل مانع اصلی این معامله به شمار می آید.

وی خاطرنشان کرد:رژیم صهیونیستی به بهانه احتمال دسترسی حزب الله به سلاح هایی که فرانسه باید در اختیار ارتش لبنان قرار دهد و تاثیرگذاری آن در توازن قدرت، در برابر ارسال سلاح به لبنان کارشکنی می کند.
مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان در رابطه با موضوع امنیت در لبنان معتقد است: دولت تمام سلام در نتیجه تفاهمی منطقه ای و بین المللی با مشارکت ایران و سعودی ها شکل گرفت و کارکرد اصلی آن حفظ و برقراری امنیت در لبنان است.
ژنرال السید اوضاع امنیتی فعلی لبنان را تا حدودی قابل قبول ارزیابی کرد و گفت که هیچ یک از طرف های داخلی قصد جنگ افروزی علیه طرف دیگر و غلبه بر رقبا را ندارند.
وی دیدار ناگهانی و کوتاه دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس از لبنان را با هدف تاکید اروپا بر حفظ امنیت لبنان به منظور جلوگیری از سرازیر شدن پناهجویان بیشتر به اروپا ارزیابی کرد.
مدیرکل سابق امنیت عمومی لبنان معتقد است که گفت وگوهای میان گروه های سیاسی در لبنان تنها برای گفت وگو است و نتیجه ای در پی ندارد.
ژنرال السید در پایان تاکید کرد: نمی توان لبنان را از تحولات سوریه دور کرد، هرگونه تحول و راه حلی در سوریه بر روی لبنان هم تاثیر خواهد گذاشت و در صورتی که برای بحران سوریه راه حلی پیدا نشود لبنان نیز دست خوش تغییرات ناگهانی و لحظه ای خواهد بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری