کد خبر: ۱۲۳۱۴۴
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۴
رژیم سعودی با تایید حکم اعدام «علی النمر» برادرزاده آیت‌الله شیخ نمر باقر النمر، اذهان عمومی عربستان و سایر کشورها را به این سمت سوق داده که رژیم حاکم در اندیشه انتقام از این عالم برجسته شیعه است.
به گزارش اعتدال به نقل از ابنا، یک سایت‌ محلی عربستان اعلام کرد: با صدور حکم اعدام از دیوان عالی، امید خانواده نمر برای آزادی «علی» از زندان پایان یافت.

این وب‌سایت اضافه کرد: حکم مذکور موجب ایجاد فضای نارضایتی و خشم مردم و فعالان حقوق بشر از اقدامات رژیم حاکم در قبال سرنوشت جوان انقلابی این کشور طی روزهای گذشته شده است.

همچنین پایگاه اینترنتی وابسته به انقلابیون عربستانی در این‌باره معتقد است: آنچه فرض «انتقام دربار پادشاهی عربستان از خانواده نمر» را اثبات می‌کند، عدم ارائه سند یا توجیهی منطقی و محکمه‌پسند (برای حقوق‌دانان جهانی و نه درباری) از سوی مقامات سعودی است.

این وب‌سایت خاطرنشان کرد: پدر، مادر و برادر علی النمر طی روزهای گذشته برای بازرسی و تحقیقات بارها بازداشت شده‌اند.

«محمد النمر» پدر جوان بازداشت‌شده‌ در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: تحقیقات انجام‌شده در مورد اتهام پسرم و حکم از پیش تعیین‌شده‌ای که از طرف «محمد بن نایف» صادر شده، مسخره و مضحک است.

یک منبع آگاه درمورد دادگاه غیرعلنی علی النمر گفت: نوجوانی که در جریان زیر گرفته شدن انقلابیون با خودروهای ضد شورش دستگیر می‌شود؛ پدرش حق این را ندارد که در دادگاه حضور پیدا کند. سعودی‌ها حتی حق گرفتن وکیل را نیز به خانواده محمد النمر ندادند که این موضوع پس از صدور حکم اولیه از سوی دادگاه، در روزنامه‌ها منتشر شد.

وی افشا کرد: بازپرس پرونده اتهام واردشده به علی النمر، سوال و جواب را نوشته و سپس این جوان را وادار به امضای برگه اعتراف‌نامه می‌کند. جالب اینجاست که بازپرس در جلسه دادگاه تشریفاتی حاضر شده و از بدخط بودن متهم از محضر قاضی پوزش می‌طلبد!

بردار نوجوان دستگیرشده عربستانی در گفتگو با «الأخبار» اظهار کرد: خانواده ما کماکان در حیرت از این حکم دادگاه است؛ در حالی که ما انتظار داشتیم دیوان عدالت کشور، به درخواست تجدیدنظر در مورد این اتهام واهی ترتیب اثر دهد.

«باقر بن محمد النمر» خاطرنشان کرد: امیدمان به خداست و خدا، ارحم الراحمین است. ما این حکم را قبول نداریم و به اعتراضات خود نسبت به این پرونده ادامه خواهیم داد چراکه برادرم از ابتدا مظلوم واقع شد.

وی پیش‌تر در وبلاگ خود در مورد ماه‌های ابتدایی بازداشت برادرش نوشت: اولین باری که مادرم به ملاقات علی رفت، به سه ماه پس از بازداشتش بازمی‌گردد و او در کانون اصلاح و تربیت «الدمام» (دار الأحداث) زندانی بود. مادر داغ‌دیده‌ام علی را با صورت کبود، بینی شکسته‌ و دندان‌های آسیب‌دیده مشاهده کرد.

بردار این جوان در بند رژیم سعودی در ادامه این نوشتار آورده است: مادرم تا آخرین روزهای بازداشت علی در کانون اصلاح و تربیت، شکایت‌نامه ارسال و از شکنجه‌های واردشده به علی اعتراض می‌کرد اما آنان برادرم را معالجه نمی‌کردند.

باقر النمر برادر بزرگ‌تر علی در یکی از دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کند ولی این موضوع باعث نشده که از جزئیات روند پرونده اتهام برادرش غافل باشد.

روزنامه «الوطن» روز چهارشنبه 25 شهریور (16 سپتامبر) برای جهت دادن به اذهان عمومی، 14 مورد از اتهامات «علی النمر» را مطرح کرد و این اتهامات واهی را علت اعدام وی خواند.

این روزنامه سعودی در ادامه دروغ‌پردازی‌ها برای توجیه حکم اعدام علی النمر به نقل از یک مقام بلندپایه این کشور نوشت: النمر اعتراف کرده که در برخی ناآرامی‌ها علیه دولت سعودی با گروه‌های تروریستی همکاری داشته است!

سازمان حقوق بشر «ریبریف»، روز سه‌شنبه 24 شهریورماه (15 سپتامبر) در بیانیه‌ای اعلام کرد: علی النمر تحت شکنجه مجبور به امضای اعترا‌ف‌نامه شده است و در زمان اعلام سری حکم اعدام، وی تا یک‌هفته از این موضوع خبری نداشته است.

ریبریف در این بیانیه، ارتباط حکم اعدام علی النمر به انتقام‌گیری آل سعود از آیت‌الله شیخ النمر - که این سازمان او را رهبر دینی مبارز یاد کرد - را دور از ذهن ندانست.

خبر صدور حکم اعدام دادگاه استیناف عربستان برای «علی بن محمد النمر» متولد سال ۱۹۹۴ میلادی، اوایل هفته‌ گذشته در رسانه‌های سعودی اعلام شد.

وی که اهل منطقه شیعه‌نشین «عوامیه» است، سه سال پیش در حالی‌ که سن قانونی نداشت از سوی مقامات امنیتی سعودی بازداشت شد. علی بن محمد النمر فرزند «محمد النمر» فعال حقوق‌دان و برادرزاده «شیخ نمر باقر النمر» روحانی مبارز شیعه عربستانی است. شیخ النمر عموی علی النمر نیز در پی اعتراضات شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۲ بازداشت و در ۲۳ مهرماه ۱۳۹۳ دادگاه جنایی سعودی وی را به دلیل اقدام علیه امنیت ملی و محاربه، به اعدام با شمشیر محکوم کرد. جرم علی بن محمد النمر شرکت در تظاهرات شیعیان در شهر عوامیه است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری