کد خبر: ۱۲۲۶۳۸
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۷
«باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا به صورت مداوم در حال امتیازدهی به ایران است و ایران در پاسخ، او را مورد تمسخر قرار می دهد.
 «باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا به صورت مداوم در حال امتیازدهی به ایران است و ایران در پاسخ، او را مورد تمسخر قرار می دهد.

به گزارش اعتدال، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در گزارشی به قلم «مایکل گرسون» ستون نویس این روزنامه نوشت: از نیمه ماه ژوییه که توافق هسته ای ایران اعلام شد، جهان به یک صحنه نمایشی تاریخی بدل شده است. «باراک اوباما» برای نجات توافق سرگرم مشت انداختن با کنگره است و همزمان ایران سرگرم تحقیر نظام مند اوباما است.

ایران در بعد میدانی هم دست از تکاپو نکشیده است، همه این تحرکات و رفتارهای ایران حکایت از آن دارد که خط قرمزی که آمریکا در خصوص منع بودن ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران ترسیم کرده، پاک شده است.

ارتش و سپاه پاسداران ایران به صورت علنی اعلام می کنند که هرگز بازرسی از هیچ یک از تاسیسات نظامی ایران انجام نخواهد شد.

«واشنگتن پست» نوشت: فردای روزی که توافق هسته ای اعلام شد، «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس ایران عازم مسکو شد تا با «سرگئی شیوگو» وزیر دفاع و «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه دیدار کند. این سفر در حالی انجام شد که سلیمانی در فهرست افراد تحت تحریم سازمان ملل قرار دارد.

بعد از این سفر، بی درنگ نظامیان ایرانی و روسی راهی سوریه شدند و بدیهی است که هدفشان سرپا نگاه داشتن «بشار اسد» رییس جمهوری این کشور است. روسها افزون بر تانک و هواپیماهای بدون سرنشین، خانه های پیش ساخته و سیستم های کنترل سیار ترافیک هوایی را نیز به سوریه فرستادند که همه حکایت از آن دارد که روسیه در سوریه اقامتی طولانی مدت خواهد داشت.

چند هفته بعد از اعلام خبر توافق هسته ای، «علی اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که کشورش ذخایر غنی اورانیوم را در داخل کشور اکتشاف کرده است و این ذخایر روزی قابل استفاده خواهد بود.

به موازات این دستاورد، دستگاه نظامی ایران نسل جدیدی از موشک های بالستیک سطح به سطح خود را رونمایی کرد.

رهبران ایران نیز همچنان قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل که واردات سلاح به ایران را تحریم کرده است را نامعتبر و نامشروع می شمرند.

«حسن روحانی» رییس جمهوری ایران اعلام کرده است: ما هر زمان و و از هر کجا که لازم بدانیم سلاح خواهیم خرید و خواهیم فروخت و منتظر اجازه هیچ فرد و هیچ قطعنامه ای نخواهیم ماند.

حاکمیت ایران در شبکه های اجتماعی هم دست از فعالیت علیه آمریکا نکشیده است. صفحه آیت الله علی خامنه ای در پایگاه اجتماعی «توییتر» دائما شعارهایی مبنی بر وعده آخر کار اسراییل تبلیغ می شود، ضمن آنکه تصاویری از نیمرخ اوباما نشان داده می شود که اسلحه ای روی سرش نشانه رفته است و تهدید می کند: در صورت وقوع هر گونه برخورد نظامی، بازنده، آمریکای متجاوز و جنایتکار است.

نویسنده واشنگتن پست نوشت: همین رفتارهای ایران است که باعث شده است اکثر آمریکایی ها و اعضای مجلس نمایندگان و سنا با توافق هسته ای ایران مخالفت ورزند. در مقابل این همه امتیازاتی که اوباما به ایران اعطا کرده، ایران هر کاری از توانش برآمده، انجام داد تا خطاهای اوباما را به رخ او بکشد.

اوباما هم سخت مشغول است به تنهایی این توافق را از یک مدعای خام و نپخته و در عین حال جانبدارانه نجات دهد.

انگیزه های ایران از این تحرکات واضح است. تضعیف و ناتوان ساختن مشهود آمریکا، همواره هدف درازمدت دیپلماسی عمومی ایران بوده است.

ایران دائما در حال تبلیغ این پیام به مردم سراسر خاورمیانه است که «آمریکا برای همیشه اینجا نخواهد بود تا از شما مراقبت کند، این خطاست که علیه ما در کنار او بایستید».

ایران در بعد میدانی هم به خوبی ثابت کرده است که توان آن را دارد که هر کاری را که از دستش برآید، به خوبی انجام دهد، چون می داند آمریکایی ها سرمایه گذاری عظیمی روی توافق کرده اند تا حداکثر بهره را از آن ببرند.

اوباما هم خود بارها اعلام کرده است که ملت آمریکا خسته از جنگ است و از درگیر بودن بیش از حد آمریکا در خاورمیانه به ستوه آمده است.

در ارتباط با این موضوع «مایکل دوران» از اعضای موسسه «هادسون» اظهار عقیده می کند: ما همه خطوط قرمزمان را واگذار کردیم، اما او هیچیک را نبخشید. او اینک به زیبایی تسلیم شدن ما را پیش خود تجسم می کند. واقعا هم همینطور هست.

واشنگتن پست در خصوص اهداف روسیه نیز نوشت: پوتین از نقش خود به عنوان یک دلال قدرت خاورمیانه لذت می برد. از هنگامی که «انور سادات» رییس جمهوری سال های قبل مصر، شوروی را از مصر بیرون انداخت، این گسترده ترین نقش آفرینی روسیه در خاورمیانه است.

پوتین می خواهد قبل از آنکه بحران سوریه به نوعی حل و فصل شود، از منافعش در منطقه که از جمله آنها یک پایگاه دریایی است، دفاع کند و ضمن آن «اسد» نیروی نیابتی خود را هم قوت ببخشد.

در این شرایط که نظم نوین خاورمیانه بیشتر وفق مراد و امیال ایران و روسیه در حال ظهور است، واقعا انگیزه اوباما از اعتراضی فوق العاده ملایم به این شرایط چیست؟ از دیدگاه اوباما حفظ و صیانت از توافق هسته ای ایران آنقدر مهم است که هیچیک از رفتارهای تحریک آمیز ایران هرگز خللی در آن ایجاد نمی کند.

به گفته «بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی اوباما، دولت آمریکا اجرای توافق را اصلی اساسی می پندارد، چون ما با ایران بر سر اینکه آنها نمی توانند سلاح هسته ای داشته باشند اختلاف داریم.

با این رویکرد، اوباما دارد امتیازاتی استراتژیک به ایران و روسیه می دهد، امتیازاتی که شاید روسای جمهوری آینده آمریکا هرگز آن را قبول نداشته باشند و جمع و جور کردن آن برایشان دشوار باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری