کد خبر: ۱۲۰۱۶۴
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۵
سید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره ) با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی ، نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری و رئیس هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش اعتدال ،در این دیدار رئیس کمیته امداد با ارائه گزارشی از وضعیت مددجویان تحت پوشش کمیته امداد وخدمات ارائه شده به آنان گفت : متاسفانه عوامل و ریشه های تولید فقر از قبیل نبود بیمه های اجتماعی برای بخش قابل توجهي از نیروی کار، افزایش نرخ طلاق و نیز پدیده خانمان سوز اعتیاد در کنار برخی سياستهاي اقتصادی سال های گذشته که سبب کاهش قدرت خرید اقشار مختلف مردم وافزایش قابل توجه هزینه های زندگی شده است ، موجب افزایش تعداد افراد نیازمند و مددجو شده است.

فتاح تاکید کرد: کمیته امداد هیچ گونه نقشی در ایجاد فقر و مشکلات اقتصادی ندارد و نمی تواند از سرچشمه مانع تولید فقر شود و در نتیجه با عوارض و آسیب های اجتماعی و اقتصادي ايجاد شده در پایین دست جریان زندگی اجتماعی دست و پنجه نرم می کند .

وی با تاکید بر ناکافی بودن میزان حمایت ها و خدمات ارائه شده به اقشار تحت پوشش کمیته امداد اظهار داشت : گرچه خدمات متنوع و گسترده ای به مدد جویان ارائه می شود اما بسیاری از افراد تحت پوشش کمیته امداد بر روی خط قرمز فقر زندگی می کنند که ضروری است دستگاه های اجرایی کشور به همراه این نهاد و دیگر دستگاه های حمایتی همگرایی و هم افزایی نسبت به رفع عوامل تولید فقر و کاهش آلام مدد جویان اقدام نمایند .

حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی نیز در این دیدار با اشاره به این که حضور و خدمات رسانی در کمیته امداد را از توفیقات الهی است و بر ضرورت توانمند سازی افراد مددجو و نیازمند و تبدیل نیرو های غیرمولد به نیرو های پویا و مولد تاکید کردند.

نایب رئیس مجلس خبرگان همچنین با اشاره به توجه و اهتمام ویژه امام خمینی( ره ) به امور محرومان و مستضعفان خاطر نشان کرد: حضرت امام راحل به دلیل طولانی بودن فرآیند های دولتی در ارائه کمک های مورد نیاز محرومان دستور تشکیل این نهاد غیر دولتی و فرا قوه ای را صادر کرد تا کمک های مورد نیاز سریع تر به دست نیاز مندان برسد .

وی افزود : با توجه به استقلال کمیته امداد و عدم وابستگی آن به دولت ها ، این نهاد می تواند فارغ از آفات و آسیب های دولتی و سیاسی شدن فرایند ها ، نسبت به توانمند سازی و کاهش جمعیت تحت پوشش و نیازمند و ریشه کن کردن فقر با به کار گیری پتانسل مردمی و به کار گیری انگیزه و استعداد های بخش های غیر دولتی اهتمام ورزد.

حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی با تاکید بر توجه ویژه مکتب اسلام به مفهوم عدالت اجتماعی و مقدس بودن فرهنگ کار در اسلام و ضرورت استفاده از تجارب کشور های دیگر در زمینه کاهش میزان فقر و توجه به الگو های مناسب توسعه اقتصادی گفت : با وجود منابع طبیعی و معادن فراوان کشور می توان با برنامه ریزی مناسب و همکاری قوا به ویژه قوه مجریه نسبت به افزایش رونق اقتصادی و کاهش میزان محرومیت ها ,فقر و هدایت منابع وثروت های طبیعی جامعه به سمت اقشار محروم با بکار گیری پتانسیل های عموم مردم و نیروهای مولد جامعه اقدام نمود .

در پایان این دیدار نماز جماعت به امامت حضرت آیت الله شاهرودی برگزار شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری