کد خبر: ۱۱۹۲۳۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۸
اخبار جنگ قدرت در عربستان سعودی که با مرگ عبدالله بن عبدالعزیز شاه سابق سعودی، اوج گرفت و با حمله نظامی عربستان به یمن فرود آمد، بار دیگر در رسانه های آمریکایی در کانون توجه قرار گرفته است.
اخبار جنگ قدرت در عربستان سعودی که با مرگ عبدالله بن عبدالعزیز شاه سابق سعودی، اوج گرفت و با حمله نظامی عربستان به یمن فرود آمد، بار دیگر در رسانه های آمریکایی در کانون توجه قرار گرفته است.

نشریه فارین پالیسی که در گذشته نیز تحلیل های مهمی از نحوه جابه جایی و آینده قدرت در عربستان منتشر کرده است، در گزارشی جدید خبر داد که «محمد بن سلمان» پسر شاه، وزیر دفاع و جانشین ولی عهد، بزودی شاه خواهد شد زیرا پدرش بزودی به سود او، کناره گیری اش از قدرت را اعلام خواهد کرد.

هم اکنون «سلمان بن عبدالعزیز» قدرت را در عربستان در دست دارد، و به گفته ناظران سیاسی و کارشناس امور عربستان تقریبا ذره ای شک ندارند که او تمایل دارد، پسرش جایش را بگیرد حال آنکه ولی عهدش «محمد بن نایف» است اما سوال این است که آیا محمد بن نایف این اجازه را به محمد بن سلمان می دهد یا خیر.

«سیمون هندرسون» تحلیلگر آمریکایی نشریه فارین پالیسی در گزارش جدید خود نوشت که اطلاعات متناقضی از اینکه میان بن سلمان و بن نایف برای شاه شدن رقابت هست یا خیر به دست آمده است. برخی می گویند بن نایف یا حداقل اطرافیانش (که اگر بن سلمان شاه شود، زیان خواهند کرد) اکنون در حال برنامه ریزی برای رساندن او به تخت شاهی هستند اما برخی گزارش های دیگر از کسانی که با این دو محمد در تماس هستند می گوید که تیم های بن نایف و بن سلمان می توانند با هم کار کنند.

به گفته این منابع، ماه های آتی روابط بن نایف و بن سلمان محک زده خواهد شد چرا که این دو، نهاد دفاعی در عربستان را به سوی هدفی مشترک سوق خواهند داد هر چند که معروف است که به شکل سنتی وزارت کشور که بن نایف آن را می چرخاند و وزارت دفاع که بن سلمان آن را اداره می کند، با هم خوب کار [و همکاری] نمی کنند.

طبق این گزارش، قدرت سومی هم هست و آن «گارد ملی» به رهبری «متعب بن عبدالله» (پسر شاه سابق) است که امیدش در شاه شدن پس از مرگ پدرش کاهش یافت اما پس از آنکه ملک سلمان آوریل گذشته، پسرش را جانشین ولی عهد قرار داد، این امید کاملا بر باد رفت.

منابع مذکور گفتند که به متعب بن عبدالله به عنوان متحد بن نایف نگریسته می شود و در حالی که گزارش های خبری حاکی از این است که سلمان تمایل دارد گارد ملی را در نیروی زمینی ارتش ادغام کند تا بدین صورت متعب از صحنه خارج شود، اما او همچنان به تصدی ریاست گارد ملی مصمم است.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
افشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
0
0
انشاءالله آل سعودآ این فرزندان راستین ابوجهل و ابولهب همانند همه اسلاف خود، به سزای اعمال خیانتکارانه شان خواهند رسید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری