کد خبر: ۱۱۸۵۷۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۱
کمیته زنان و کودکان مجلس عراق اعلام کرد: گروه تروریستی تکفیری داعش از زمان اشغال موصل در تابستان گذشته، هزار و600 زن ایزدی را ربوده است.


به گزارش پایگاه خبری عراقی السومریه نیوز،کمیته زنان و کودکان مجلس عراق اعلام کرد از این تعداد 350 نفر از چنگال داعش نجات یافته اند.

انتصارالجبوری رئیس این کمیته در کنفرانس خبری گفت که بعضی از این زنان توانسته اند که از دست این گروه تروریستی تکفیری فرار کنند و برخی دیگر نیز با پرداخت فدیه آزاد شده اند.

وی افزود: کمیته زنان و کودکان مجلس مقرر داشته که بدون هیچ شرطی ، کمک های مالی و اجتماعی به این زنان نجات یافته اختصاص یابد.

تروریست های داعشی تابستان سال گذشته پس از یورش به منطقه سنجار واقع در غرب موصل؛ شمار زیادی از زنان و دختران ایزدی را ربودند.

دیده بان حقوق بشر در گزارش های خود اعلام کرده است این زنان مورد شکنجه هایی مختلف و از جمله تجاوز و خشونت جنسی قرار گرفته اند .

این زنان و دختران اغلب وادار به ازدواج با اعضای داعش شدند و گاهی نیز فروخته یا اینکه به عنوان هدیه به داعشی ها داده شده و در واقع به بردگان جنسی تبدیل شده اند.

سن بیشتر آن ها بین 14 تا 15 سال اعلام شده است و برخی از آن ها به علت مشکلات روحی و روانی ناشی از این شکنجه ها ، دست به خود کشی زده اند.

گروه تروریستی داعش ماه اگوست سال گذشته (مرداد- شهریور) با حمله به منطقه سنجار واقع در استان نینوا که اکثریت ساکنان آن ایزدی هستند، این منطقه را اشغال کرد و دست به کشتارهای وحشیانه ای در این شهر زد که در پی آن حدود 400 هزار ایزدی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند.

ایزدی ها اقلیت مذهبی کردی هستند که در شمال عراق ،سوریه ،جنوب شرقی ترکیه و قفقاز زندگی می کنند.

ایزدیان به گویش خاصی از زبان کردی صحبت می کنند،آیین شان آمیزه ای از عقاید اسرارآمیز و ادیان پیش از اسلام و عقاید اسلامی است؛ یهودیت، مسیحیت، نسطوری، مزدیسنا و تصوف بر آیین ایزدیان تاثیر گذاشته است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری