کد خبر: ۱۱۸۵۵
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۵:۴۵
توافق پنهانی پکن و واشنگتن:
طبق این توافق شرکت های چینی روند پروژه های خود در ایران را به کندی و با تأخیر فراوان به پیش می برند و در طرح های جدید نفت و گاز ایران نیز شرکت نمی کنند و بر همین اساس چند فاز پارس جنوبی مدت هاست که به مشکل خورده است

چین برای رضایت آمریکا، طرح های نفتی خود در ایران را تعمداً به کندی اجرا می کند.

رویترز در مطلبی به توافقات پنهانی چین و آمریکا برای کارشکنی علیه ایران پرداخت و نوشت:

چین سرمایه گذاری های خود را در بخش نفت و گاز ایران کاهش می دهد و این موضوع، منجر به خشم ایران خواهد شد.

شماری از مدیران اجرایی شرکت های نفتی چین می گویند: این عقب نشینی چین از سرمایه گذاری در ایران نشان دهنده تلاش های پکن برای راضی کردن واشنگتن و جلوگیری از اعمال تحریم های آمریکا علیه شرکت های بزرگ چینی فعال در حوزه انرژی ایران است.

این موضوع، خطر بزرگی را علیه ایران ایجاد می کند زیرا ایران دومین تولید کننده بزرگ اوپک است.  چین نیز به عنوان یکی از چند قدرت در صحنه سیاسی جهان است که می تواند سرمایه گذاری هایی به ارزش میلیاردها دلار در ایران انجام دهد و سطح توان تولید نفت ایران را حفظ کند.

چهار مدیر اجرایی در شرکت های فعال در حوزه نفت و گاز چین در مصاحبه با رویترز درباره عقب نشینی از ایران و کندی اجرای طرح های چین در ایران در ماه های اخیر سخن گفته اند و این در حالی است که چین در چند ماه اخیر، میزان واردات نفت خام خود از ایران را به میزان زیادی افزایش داده است.

چین یکی از مهمترین تکیه گاه های ایران برای دریافت سرمایه گذاری خارجی و مقابله با تحریم های بین المللی و تحریم های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپاست.

این مقامات چینی گفته اند که بخشی از کندی سرمایه گذاری های چین در بخش انرژی ایران به دلیل تلاش های پکن در اواخر 2010 برای کاهش بحران با دولت آمریکا و جلوگیری از خطر تحریم شرکت های نفت چینی از سوی آمریکاست.

"کیتلین هایدن" سخنگوی کاخ سفید آمریکا نیز گفت: باراک اوباما رئیس جمهور و دیگر مقامات ارشد آمریکا با فشار علیه پکن تلاش می کنند چین کمک های خود را برای توقف فعالیت های هسته ای ایران، افزایش دهد.
"جو بایدن" معاون رئیس جمهور آمریکا نیز در سفر اخیر خود به پکن، این موضوع را مطرح کرد.

هایدن اضافه کرد: اوباما ، بایدن، و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا همگی بر این نکته تاکید کردند که چین می بایست سرمایه گذاری های خود را در بخش انرژی ایران متوقف کند به گونه ای که روند اجرای سرمایه گذاری های فعلی در ایران کند شود و هیچ توافقنامه و قرارداد جدیدی با طرف های ایرانی نیز امضا نکند.

یکی از مدیران اجرایی شرکت های نفتی چین نیز دراین باره گفت: مقامات آمریکایی به چین آمدند و درب اتاق کار مسئولان شرکت های انرژی چینی را به معنی واقعی زدند.

یک مقام ارشد در صنایع نفتی چین و یک پژوهشگر در پکن که خواستار عدم افشای نام خود بودند گفته اند که مقامات وزارت خارجه آمریکا برای پیگیری مسائل ایران، به جای اینکه به صورت عادی و معمول ، به وزارت خارجه چین، مراجعه کنند به طور مستقیم به شرکت های نفت چین رفته اند.

یک کارمند ارشد در کنگره آمریکا که روابط کشورش با چین را پیگیری می کند نیز گفت:" چینی ها به طور محرمانه به دلیل همکاری با آمریکا در موضوع ایران، مورد تقدیر و تشویق قرار می گیرند."

این مسوول کنگره که خواست نامش اعلام نشود افزود: این موضوع به نیمه دوم 2010 باز می گردد. هنگامی که مقامات چینی به صورت واضح به ما می گفتند ما نمی توانیم این موضوع را به صورت علنی اعلام کنیم ولی شما خواهید دید که ما قراردادهای جدید در ایران را به پیش نمی بریم.
تهران نیز متوجه این موضوع شده و به شرکت های چینی هشدار داده است که می بایست طرح های خود را در بخش نفت ایران اجرا کنند اما به نظر می رسد که اعمال فشارهای آمریکا برچین موثرتر بوده است.نشانه ای از اینکه چین، روابط نفتی و سرمایه گذاری خود را با تهران قطع خواهد کرد وجود ندارد اما این رابطه، بحرانی و مدیریت آن سخت خواهد شد.

چین تلاش کرده است تا این موضوع را تضمین کند که تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران، سرمایه گذاری های پکن در بخش انرژی ایران و خرید نفت از این کشور را به خطر نخواهد انداخت ولی آمریکا سعی می کند با استفاده از تحریم های یکجانبه خود، شرکت های چینی فعال در آمریکا را به دلیل سرمایه گذاری در ایران، مجازات کند.

البته دولت آمریکا از دست زدن به چنین اقدامی خودداری می کند چرا که این اقدامات می تواند به ناخرسندی پکن منجر شود.

رسانه های ایرانی نیز گزارش داده اند که از ژوئن گذشته تاکنون شرکت ملی نفت چین ( سی ان پی سی ) بزرگترین شرکت دولتی نفت و گاز در چین، دو هشدار از همتای ایرانی خود برای تسریع فعالیت ها در میدان پارس جنوبی دریافت کرده و تهدید شده که در غیر این صورت ، این شرکت چینی،  قرارداد خود را به ارزش میلیاردها دلار از دست خواهد داد.

شرکت ملی نفت چین از زمان امضای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی در سال 2010 به ارزش چهار میلیارد و 700 میلیون دلار تاکنون، حفر چاه های اکتشافی را در این طرح به صورت متوالی به تاخیر انداخته است.

دو مدیر اجرایی در شرکت های چینی فعال در زمینه انرژی نیز گفته اند: هشدارهایی را که شرکت ملی نفت چین دریافت کرده است پس از آن مطرح شد که شرکت ملی نفت دریایی چین(کنوک) به عنوان سومین شرکت بزرگ نفتی در چین، گروه کاری خود را از طرح گازی پارس شمالی (واقع در شمال عسلویه) خارج کرد.

یک مقام مسئول چینی نیز گفت: در اواخر 2010 دولت چین به کنوک دستور داد فعالیت در پارس شمالی ایران را متوقف کند .
 
"سینوپک" دومین شرکت بزرگ نفت چین نیز راه اندازی طرح نفتی یادآوران را به تاخیر انداخته است. ارزش طرح نفتی یادآوران ، دو میلیارد دلار است.

این اقدامات شرکت های چینی، ناخرسندی پکن را از سختی های سرمایه گذاری در ایران نشان می دهد. از زمان طولانی، شرکت های بین المللی نفتی شرایط قراردادهای ایران را جذاب نمی دانند.

یک مقام مسئول چینی نیز گفت که ایرانی ها، مذاکره کنندگان سختی هستند.

با این حال ناظران و تحلیلگران می گویند که تفاهم میان واشنگتن و پکن، باعث شد تا شرکت های چینی به کند کردن روند اجرای طرح های خود در ایران تشویق شوند.

کارمند ارشد در کنگره آمریکا ادامه می دهد:دولت اوباما به صراحت شرکت های چینی فعال در بخش انرژی را تهدید به تحریم نکرده است ولی با این حال پیام های ضمنی آمریکا به چین، شرکت های این کشور را به پاسخگویی و همراهی بیشتر با سیاست های واشنگتن ، وادار کرد.

خانم "ایریکا داونز" کارشناس در مرکز عالی "بروکینجز" آمریکا و متخصص در زمینه شرکت های انرژی چین می گوید: آنچه فهمیده ام این است که توافقی ضمنی میان چین و آمریکا برقرار شده تا براساس آن، شرکت های چینی سرمایه گذاری جدیدی در ایران انجام ندهند و حتی مسئولیت طرح هایی که دیگر شرکت ها در ایران، ترک کرده اند را برعهده نگیرد.

در مقابل، آمریکا، شرکت های چینی را به دلیل سرمایه گذاری های گذشته آنها در ایران، تحت مجازات و تحریم قرار نمی دهد.

به نظر می رسد شرکت های چینی امیدوارند حضور خود را در ایران به صورت حد وسط حفظ کنند. نه کاملا ایران را ترک کنند و رابطه با ایران به طور کامل قطع شود و نه حضور پررنگ در ایران داشته باشند که منجر به اعمال تحریم ها و مجازات های آمریکا شود.

خانم داونز که پیش از این در سازمان مرکزی جاسوسی آمریکا به عنوان تحلیلگر فعالیت می کرد افزود: شرکت های چینی بر بلند مدت سرمایه گذاری می کنند و فعلا صبر پیشه کرده اند تا در مقدمه شرکت هایی باشند که دوباره درهای ایران برای آنها باز می شود.

مشتریان نفت خام ایران در آسیا نیز واردات نفت خود را از ایران کاهش داده یا اینکه درباره چگونگی پرداخت پول نفت ایران، به اختلافاتی با مقامات تهران مواجه شده اند.

با این حال برخلاف کندی فعالیت های شرکت های نفت چینی در سرمایه گذاری در ایران، پرداخت پول نفت ایران توسط چین، بدون هیچ مشکلی انجام می شود بلکه چین، نفت بیشتری از ایران خریده است.

واردات نفت خام چین از ایران در هفت ماه اول 2011 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود 50 درصد رشد داشته است
صادرات نفت ایران به چین در حدود 560 هزار بشکه در روز ، یک چهارم نفت صادراتی ایران را تشکیل می دهد و معادل 20 میلیارد دلار در سال است.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری