کد خبر: ۱۱۴۱۳۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۳
مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی در هتل «کوبورگ» وین لحظات آخر، حساس و نفس گیر خود را می گذراند. مردم ایران آماده دریافت خبر خوش و نهایی مذاکرات هستند و در نقطه مقابل نخست وزیر صهیونیست ها خشم گرفته و از تسلیم قدرت های جهانی در برابر اراده ایرانی ها سخن می گوید. در حالی که مقرر بود بیانیه پایانی مذاکرات ساعت 4 به وقت تهران قرائت شود این موضوع چند ساعات با تاخیر انجام خواهد شد . به گزارش منابع خبری بیانیه پایانی ساعت 13 به وقت تهران قرائت خواهد شد.

آخرین مرحله ازمذاکرات هسته‌ای روز دوشنبه در وین ادامه می‌یابد و شمارش معکوس برای امضای توافق هسته ای شروع شده و جهان اکنون در انتظار شنیدن خبر امضای توافق بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 به سر می برد.


به گزارش اعتدال، آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 ، هفده روز است که به صورت بی‌وقفه با حضور هیات‌های تمام طرف‌های درگیر در وین پایتخت اتریش در جریان است. در این میان وزرای امور خارجه 1+5 بارها به پایتخت‌های خود بازگشته و دوباره به وین آمده‌اند تا به رایزنی‌ها ادامه دهند.

 

با پایان یافتن ضرب الاجل های سی ژوئن، هفتم جولای و دهم جولای، مذاکرات در وقت اضافه سوم و در آستانه پایان ضرب الاجل 13 جولای هم چنان ادامه دارد. با این حال هر دو طرف مذاکره کننده تلاش می‌کنند تا با حضور وزرای امور خارجه پرمشغله‌شان به 13 سال بن‌بست سیاسی برسر برنامه هسته‌ای ایران پایان دهد.

 

اکنون سرگئی لاوروف که شب گذشته وارد وین شد، جان کری، محمد جواد ظریف، لوران فابیوس، فرانک والتراشتاین مایر وزرای امور خارجه مذاکره کننده و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایتخت اتریش هستند و فیلیپ هاموند هم که بعد از ظهر یکشنبه وین را ترک کرد قرار است دوباره صبح روز دوشنبه به این مذاکرات بپیوندد، گفته می شود که وانگ یی وزیر امور خارجه چین نیز دیشب پکن را به مقصد وین ترک کرده است.

 

وزرای امور خارجه ایران، آمریکا، فرانسه و آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یک شنبه نیز تا ساعات پایانی شب به رایزنی مشغول بودند. انتظار می‌رود این مذاکرات همان‌گونه که طرف‌های ایرانی اعلام کرده‌اند تا امروز دوشنبه 22 تیر ماه پایان یابد.

 

 

ظریف: دوشنبه هم ادامه می دهیم

 

در حالی که اخباری حای از پایان مذاکرات و دست یابی به توافق در روز یکشنبه منتشر شده بود ظریف بار دیگر در بالکن هتل کوبورگ ظاهر شد و گفت که مذاکره کنندگان فردا هم کاردارند.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا فردا مذاکره کنندگان و خبرنگاران از وین می روند، گفت: فردا هم کار داریم.

ظریف همچنین در پاسخ به این سوال که مذاکرات ممکن است تمدید شود، گفت: تمدید نداریم.

 

 

روحانی به وعده اش عمل کرد

 

حسن روحانی رییس جمهوری، از تحقق وعده انتخاباتی خود در به پایان بردن پیروزمندانه بحران هسته ای سخن گفت. وی با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 گفت: «خدا را شاکرم وعده ای که در دوران انتخابات به مردم برای حل معضل هسته ای دادم، تا بدین جا عملی شده است».

رییس شورای عالی امنیت ملی با قدردانی از تلاش های خستگی ناپذیر تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در دو سال گذشته اظهار داشت: هر زمان که با مذاکره کنندگان صحبت می کنم، خستگی از صدای دیپلمات های کشورمان بوضوح نمایان است، اما آنان با اقتدار ایستاده اند.

رییس جمهوری با قدردانی از حمایت های مردم و مقام معظم رهبری در پیمودن راه بسیار طولانی مذاکرات هسته ای، در عین حال گفت: در حال حاضر به قله بسیار نزدیک هستیم، ولی هنوز قدم هایی تا رسیدن به این قله فاصله داریم، ان شاء الله به حول و قوه الهی مذاکره کنندگان ایرانی در این مصاف سخت و پیچیده، پیروز خواهند بود.

 

 


توافق جامع هسته‌ای قبل از عصر دوشنبه حاصل نخواهد شد

یک منبع آگاه در هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی در مصاحبه با اسپاتنیک، تصریح کرد: مذاکرات با امضای توافقنامه جامع بر سر برنامه هسته ای ایران به نتیجه خواهد رسید. این اتفاق در زودترین زمان ممکن عصر دوشنبه اتفاق خواهد افتاد.

 

 

 

گاردین: توافق، دوشنبه حاصل می‌شود

روزنامه گاردین به نقل از منابع دیپلماتیک غربی اعلام کرد پس از آن‌که در دو روز اخیر اختلافات اصلی میان طرف‌ها حل شده است؛ توافق جامع در مورد برنامه هسته‌ای ایران روز دوشنبه اعلام خواهد شد.
 
این دیپلما‌ت‌ها در گفت‌وگو با روزنامه گاردین تصریح کرده‌اند که هنوز هم ممکن است هریک از طرف‌ها در لحظه آخر مسایل تازه‌ای را مطرح کنند یا در مورد نحوه‌ استفاده از کلمات در نگارش متن توافق به بحث و گفت‌وگو ادامه دهند.
 
این روزنامه انگلیسی به نقل از این دیپلمات‌ها هم‌چنین نوشته است که با وجود این مسایل غیرقابل پیش‌بینی، تنها حل برخی از مسایل فنی باقی مانده است.
 
هم‌چنین باید توجه داشت که متن کامل توافق باید پیش از اعلام توافق برای گرفتن تأیید ترجمه شده و به پایتخت‌های کشورهای ایران و 1+5 ارسال شود.
 
یک دیپلمات دیگر نیز در مورد دلیل ترک وین توسط فیلیپ هاموند به این روزنامه گفت: دلیل ترک وین توسط وزیر خارجه انگلیس این بوده است که مسایل اصلی مورد اختلاف حل شده است و نگرانی‌های انگلیس از بین رفته است.

 

 

خبرگزاری فرانسه: پایان مذاکرات هسته‌ای بسیار نزدیک است

ایران و گروه 1+5 روز دوشنبه تلاش خواهند کرد تا ریزه‌کاری‌های نهایی برای حصول یک توافق نهایی را تکمیل کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مذاکرات هسته‌ای که آخرین دور آن بیش از دو هفته است به درازا کشیده شده، همچنان با هدف رسیدن به راه حلی برای برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های این کشور ادامه دارد.
 

 

 

عراقچی: قول حل موضوعات برای امشب یا فردا شب را نمی‌دهم

سید عباس عراقچی گفت: مذاکرات به لحظات نفس‌گیر آخر رسیده است.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان گفت: هنوز برخی مشکلات وجود دارد. تا این مشکلات حل نشود نمی‌توان گفت به توافق رسیده‌ایم.

وی افزود: قول حل موضوعات برای امشب یا فردا شب را نمی‌دهم.

 

 

 

حضور وزیر خارجه چین در مذاکرات هسته‌ای

خبرگزاری فرانسه در گزارشی آورده است شینهوا خبرگزاری رسمی چین اعلام کرده وانگ یی وزیر امور خارجه چین برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 یکشنبه وارد وین شده است.

 

 

وزرای خارجه ایران و چین دیدار می‌کنند


دیدار «محمد جواد ظریف» وزیر خاررجه ایران و «وانگ یی» همتای چینی وی امروز ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه به وقت وین (۱۳ به وقت تهران) برگزار می‌شود.

 

 

وانگ یی:پیشرفت‌های جدید حاصل شده است/ شرایط برای رسیدن به توافق مهیاست

«وانگ یی» پیش از ورود به کوبورگ به خبرنگاران گفت: وزرای خارجه ۱+۵ برای به نتیجه رساندن مذاکرات دور هم جمع شده‌‌اند.

وی با بیان این‌که در مراحل آخر مذاکرات پیشرفت‌های جدیدی حاصل شده است، گفت: معتقدیم که شرایط رسیدن به یک توافق خوب وجود دارد.

به گفته وزیر خارجه چین هیچ توافقی کامل نیست.

وانگ یی همچنین گفت: معتقدیم بیش از این نه باید و نه نمی‌تواند تاخیری وجود داشته باشد.

 

 

ظریف در دیدار وزیر خارجه چین: تا جایی که لازم باشد به کار ادامه می‌دهیم

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با همتای چینی خود٬ وانگ‌یی گفت: معتقدیم که نباید تمدیدی باشد٬ اما می‌توانیم تا جایی که لازم باشد، به کار ادامه دهیم.

 

 

نشست وزرای خارجه ۱+۵ آغاز شد

پس از دیدار ظریف و وانگ یی، نشست وزرای خارجه گروه ۱+۵ از دقایقی قبل آغاز شد. این نشست ساعت ۱۱ به وقت وین (۱۳ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران) آغاز شده است.

«فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس در این نشست حضور ندارد.

این نشست به ریاست «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.

 

 

 

نیویورک‌تایمز: تمرکز مذاکره‌کنندگان بر معدود مناقشه‌های باقی مانده

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز درگزارشی به نقل از دیپلمات‌ها در وین نوشت: مذاکره‌کنندگان اکنون متمرکز بر معدود مناقشه‌های باقی مانده برای برقراری توافق تاریخی میان خود هستند.

روزنامه نیویورک‌تایمز آمریکا در گزارش خود نوشت: اگرچه مذاکرات در روز یکشنبه بدون توافق خاتمه یافت اما مذاکره کنندگان گفتند روز دوشنبه تلاشهایشان برای رسیدن به توافق را از سر می‌گیرند.

این روزنامه نوشت: لحن جان کری در روز یکشنبه به وضوح خوشبینانه تر از روز پنجشنبه هنگامی که هشدار داد آمریکا برای رسیدن به توافق عجله به خرج نمی دهد و ممکن است حتی در صورت عدم پیشرفت از مذاکرات خارج شود، بود.

بر اساس این گزارش، در این دور از مذاکرات مذاکره کنندگان در حال بحث بر سر این که چه محدودیتهایی بر تحقیقات هسته ای ایران اعمال شود و همچنین درباره سرعت برداشته شدن تحریمها و در موردی جدیدتر شرایط یک قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل که توافق هسته ای را تصویب کرده و چارچوب قانونی برای برداشتن تحریمها ارائه دهد هستند.

نیویورک تایمز در این گزارش تصریح کرد: این حقیقت که دیگر موانع همچنان باقی مانده‌اند شگفت آور نیست و از زمانی که 12 روز پیش ضرب الاجل توافق سپری شد، هر بار که توافقی نزدیک به نظر می رسید، مسائلی که گمان برده می شد حل شده اند بار دیگر ظاهر شدند.

نیویورک تایمز در این گزارش خاطر نشان کرد که مساله اصلی این است که تحریم تسلیحاتی ایران تحت یک قطعنامه جدید سازمان ملل چند سال طول خواهد کشید.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا که نام خود را فاش نساخت گفت: ما هرگز درباره زمان هیچ چیز در جریان این مذاکرات گمانه‌زنی نکرده ایم و مطمئنا هم در حال حاضر شروع به این کار نمی کنیم به ویژه با توجه به این حقیقت که مسائل مهمی همچنان در این مذاکرات مطرح هستند که باید حل و فصل شوند.

 

 

سکوت کری درباره احتمال تمدید مذاکرات

یکی از خبرنگاران آمریکایی (بوستون گلوب) که در ابتدای نشست داخلی وزیران خارجه 1+5 در کوبورگ حضور داشته است در صفحه توییتر خود نوشت: در نشست وزیران خارجه که همه نگاهی عبوس داشتند از جان کری پرسیده شد که مذاکرات تمدید می‌شود و او در پاسخ فقط "سکوت" کرده است.

او نوشته است: دوباره سوال شد که احتمال تمدید را منتفی می‌دانید و باز هم "سکوت".

 

 

 

حضور اشتاین‌مایر و فابیوس در جمع خبرنگاران

لوران فابیوس و فرانک والتر اشتاین‌مایر وزرای امور خارجه فرانسه و آلمان به شکل مشترک در میان خبرنگاران حاضر در هتل کوبرگ حاضر شدند.

 

 

رییس جمهوری پس از پایان مذاکرات هسته ای با مردم سخن می گوید

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی رییس دفتر رییس جمهوری گفت: دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران پس از پایان مذاکرات جاری در وین به طور زنده با مردم سخن خواهد گفت.

پرویز اسماعیلی افزود: با خاتمه مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای گروه 5+1، رییس جمهوری در همین زمینه و به شکل مستقیم با مردم شریف و غیور کشورمان گفت وگو خواهد کرد.

وی ادامه داد: این گفت وگو از شبکه های مختلف صدا و سیما و همچنین شبکه های تلویزیونی بین المللی به طور زنده پخش خواهد شد.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی رییس دفتر رییس جمهوری اعلام کرد که زمان دقیق این برنامه از طریق رسانه های گروهی اطلاع رسانی خواهد شد.

 

 

هیچکس به تمدید مدت مذاکرات فکر نمی‌کند

«علیرضا میریوسفی» عضو نزدیک به مذاکرات هسته‌ای در توییتر خود نوشت که نمایندگان ایران و شش قدرت جهان برای رسیدن به توافق نهایی به شدت تلاش می‌کنند.

میر یوسفی همچنین تصریح کرد: هیچکس به تمدید مدت مذاکرات فکر نمی‌کند. همه برای نهایی شدن توافق تا پایان امروز –دوشنبه- تلاش می‌کنند، اما برای رسیدن به این هدف «انگیزه سیاسی» لازم است.

 

 

یک منبع غربی: "به هیچ وجه" مذاکرات از دوشنبه فراتر نمی‌رود

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گزارش داد یک منبع خبری متعلق به هیات‌های غربی پس از آن که سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران تلویحا اعلام کرد که مذاکرات ممکن است به پس از روز دوشنبه کشیده شود، گفت، به رغم هر وضعیتی از دوشنبه فراتر نخواهد رفت.

 

 

اولاند: حصول توافق نزدیک است

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه روز دوشنبه در بروکسل گفت که طرف‌های مذاکره کننده به حصول توافق نزدیک هستند اما هنوز یک شکاف وجود دارد.

 

 

آسوشیتدپرس: ایران بر پایان غیرقانونی خواندن فعالیت‌های هسته‌ای خود تاکید دارد

دیپلمات ها به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند ایران تاکید دارد در قطعنامه‌ شورای امنیت که قرار است درباره توافق هسته‌ای تصویب شود به نحوی مکتوب توصیف غیرقانونی بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران متوقف شود. «دیپلماتها گفتند اختلاف‌ها بر سر تلاشها برای تحقیق درباره کار ادعایی تهران روی سلاحهای هسته‌ای(PMD) همچنان در مذاکرات هسته‌ای ایران در روز دوشنبه همچنان ادامه دارد که این موضوع تهدیدی برای پایان دادن به توافق تا پایان نیمه شب است».این خبرگزاری درباره دو موضوع اختلافی دیگر نوشت: «دو موضوع دیگر هم همچنان برای توافق نهایی باقی مانده است. یکی درخواست ایران برای لغو تحریمهای تسلیحاتی سازمان ملل و دیگری تاکیدش بر اینکه هرگونه قطعنامه شورای امنیت که قرار است توافق هسته‌ای را تایید کند باید به نحوی نوشته شود که دیگر فعالیتهای هسته‌ای ایران را غیرقانونی توصیف نکند».

 

 

فابیوس: بعدازظهر دوشنبه بیانیه‌ای درباره مذاکرات اعلام می‌کنیم

وزیر خارجه فرانسه گفت که بعدازظهر امروز - دوشنبه - بیانیه‌ای درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران اعلام می‌کنیم.

وی پیش از حضور مشترک با «فرانک والتر اشتاینمایر» وزیر خارجه آلمان در برابر خبرنگاران برای صحبت درباره وضعیت یونان گفت: «بعد از ظهر امروز حرف‌های برای گفتن درباره مذاکرات هسته‌ای ایران داریم.»

 

 

دیدار دوجانبه وزرای خارجه روسیه و چین

به گزارش ایتارتاس، دیدار کوتاه دوجانبه «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه و «وانگ یی» همتای چینی وی در چارچوب ادامه رایزنی‌ها برای دستیابی به توافق جامع میان ایران و گروه ۱+۵ صورت گرفت.

 

 

هاموند به کوبورگ بازگشت

 

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس وارد محل مذاکرات شد. وی بعد از ظهر یکشنبه وین را ترک کرده و برای رایزنی با مقامات کشور خود راهی لندن شده بود.

 

 

دیدار ظریف و صالحی با کری و مونیز

دیدار محمد جواد ظریف و جان کری با حضور «علی‌اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی ایران و «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا از دقایقی پیش آغاز شد.

«حسین فریدون» مشاور ریس‌جمهوری ایران و «رابرت مالی» دستیار رییس‌جمهوری آمریکا و هلگا اشمید معاون موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه نیز در این جلسه حضور دارند.

 

 

ظریف با همتایان خود ساعت ۲۳:۳۰ دیدار خواهد کرد

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ساعت 9 به وقت وین (23:30 به وقت تهران) یک نشست جمعی با وزرای خارجه گروه 1+5 خواهد داشت، نشستی که صفت «مهم» برای توصیف آن به کار برده شده است.

 

 

نشست دوجانیه لاوروف-هاموند

 

دیدار دوجانبه «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه و «فیلیپ هاموند» همتای انگلیسی وی در چارچوب ادامه رایزنی‌ها برای دستیابی به توافق جامع میان ایران و گروه ۱+۵ صورت گرفت.

 

 
 

 

پایان نشست ظریف، کری و موگرینی


نشست وزیران خارجه ایران و آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دقایقی پیش پایان یافت.

این نشست در حالی پایان یافت که معاونان هر سه طرف به مذاکرات خود ادامه می‌دهند. سیدعباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی، معاونان وزیر خارجه ایران جلسه را با وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا، رابرت مالی، دستیار رییس‌جمهوری این کشور و هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دنبال می‌کنند.

 

در زمان برگزاری این نشست موگرینی برای دقایقی در بالکن هتل جهت صحبت با تلفن همراهش حاضر شد.

 

 

تجمع یهودیان آمریکایی مقابل کوبورگ

تعدادی از یهودی‌های آمریکایی که برخی از آن‌ها از نیویورک و آتلانتا آمده بودند با تجمع مقابل هتل کوبورگ علیه توافق هسته‌ای علیه آن چه آن را " توافق بد" می‌خواندند شعار دادند.

در روزهای گذشته نیز برخی از اعضای گروهک تروریستی منافقین و مخالف جمهوری اسلامی در مقابل کوبورگ علیه مذاکرات و برنامه هسته‌ای ایران تجمع کردند.

 

 

وزیر خارجه چین کوبورگ را ترک کرد

«وانگ یی» دقایقی پیش محل مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در هتل کوبورگ را ترک کرد. گفته می‌شود وی قرار است در وین بماند.

 

 

 

راشاتودی: ایران و ۱+۵ درباره رفع تحریم تسلیحاتی توافق کردند

به گزارش راشاتودی، ایران و قدرت‌های جهانی توافق کردند بخشی از تحریم های تسلیحاتی علیه تهران را بردارند.

این شبکه مدعی شد یک منبع در هیئت مذاکره کننده ایران گفته است بر اساس این توافق ایران به ادامه تامین تسلیحات دفاعی به متحدان منطقه‌ای خود در مبارزه با تروریسم و تندروی ادامه خواهد داد.

 

 

دیدار لاوروف و ظریف

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه به دیدار «محمدجواد ظریف» همتای ایرانی خود رفت.

 

 

نجفی وارد کوبورگ شد

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دقایقی پیش وارد محل مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ شد.

 

 

لاوروف پس از دیدار ظریف: همیشه شانس و امید وجود دارد

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پس از دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه هنگام ترک کوبورگ در پاسخ به این سوال خبرنگاران که ایا امکان به نتیجه رسیدن مذاکرات هست؟ گفت: همیشه شانس وامید وجود دارد.

 

 

حمایت برخی از آمریکایی‌ها از موضع تهران در مذاکرات هسته‌ای

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت:‌ یک سری از آمریکایی‌های حاضر در وین در هفته‌های اخیر از موضع دولت ایران در مذاکرات هسته‌ای شامل لغو تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل حمایت کرده‌اند.

به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، برخی از این آمریکایی‌ها شامل یک مقام پیشین کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری جورج بوش، فعالان سیاسی و نویسندگان و محققان حوزه خاورمیانه به طور علنی اظهارات دولت اوباما مبنی بر این که ایران به طور مخفیانه به دنبال سلاح هسته‌ای بوده است را زیر سوال می‌برند.

 

 

ظریف: کار امشب تمام نمی‌شود

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به خبرنگاران که پرسیدند امشب کار مذاکرات تمام می شود؟ گفت : خیر.

محمد جواد ظریف در حالی که خبرنگاران منتظر شنیدن کلمه‌ای یا جمله‌ای درباره این که امشب توافق به دست می‌آید یا خیر بودند، گفت: خیر.

 

 

یک دیپلمات ایرانی: هنوز زمان نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 مشخص نشده است

یک دیپلمات ایرانی گفت که برگزاری نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 هنوز برنامه‌ریزی نشده و برای امشب آن را بعید دانست.

 

 

نشست مجدد معاونان با اشمید آغاز شد

نشست مجدد سیدعباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر خارجه ایران با هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد. این نشست با هدف کار روی متن برگزار می‌شود.

 

اسپاتنیک: اعلام توافق هسته‌ای تا صبح سه‌شنبه به تعویق افتاد

یک خبرگزاری روسی مدعی شد که اعلام توافق هسته‌ای تا صبح سه‌شنبه به تعویق افتاد.

یک منبع ایرانی اعلام کرد که احتمال اندکی وجود دارد که ایران و قدرت‌های جهانی تا پیش از ضرب الاجل دوشنبه شب به توافق برسند.

وی در پاسخ به سوالی در این باره که آیا احتمال رسیدن به توافق در روز دوشنبه وجود دارد که وی پاسخ داد شانس اندکی برای آن وجود دارد.

 

 

ظریف در توئیتر: اگر توافق به دست آید...

 

ظریف در این پیام توئیتری اعلام کرد: چنانچه توافق حاصل شود، پیروزی دیپلماسی به این معنی خواهد بود که زمانی که ممکن بود همه شکست بخوریم، همه پیروز شدیم. ساده و روشن است؛ نیاز به چرخش نیست.

 

 

استقبال کارتر از توافق هسته‌ای با ایران

رییس‌جمهور پیشین آمریکا جیمی کارتر، در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 گفت: من فکر می‌کنم که ما کار درستی انجام می‌دهیم. من اخبار رایزنی‌ها را دنبال می‌کنم و امیدوارم که جان کری، وزیر امور خارجه و دیگران این مذاکرات را با موفقیت به پایان برسانند.

رییس‌جمهور پیشین آمریکا ادامه داد: همان طور که می‌دانید روس‌ها و چینی‌ها به علاوه متحدان اروپایی‌مان در کنار ما در حال کار هستند. من کاملا به جان کری که از نظر من بهترین وزیر امور خارجه‌ای است که آمریکا تاکنون داشته، اعتماد دارم.

کارتر هم‌چنین گفت: من اطمینان دارم که اگر توافقی حاصل شود کاملا قابل اجراست و برای آمریکا، ایران و دیگر کشورهای جهان خوب خواهد بود.

 

 

کاخ سفید:در مذاکرات هسته‌ای ایران پیشرفت‌های جدی حاصل شده است

به گزارش رویترز، کاخ سفید اعلام کرد که در مذاکرات هسته‌ای ایران پیشرفت واقعی حاصل شده است، ولی برخی اختلافات همچنان حل‌نشده باقی مانده است.

بنا بر اعلام مقام‌های کاخ سفید، همچنان برخی موارد وجود دارد که باید میان دو طرف حل شود.

 

 

سخنگوی وزارت خارجه اتریش:برای مراسم پایانی 3 ساعت وقت نیاز داریم

مارتین وایس سخنگوی وزارت خارجه اتریش گفت: ما به سه ساعت وقت برای آماده سازی لجستیک مراسم پایانی وقت نیاز داریم . باید عکاسان و تصویربرداران به مقر سازمان ملل بیایید برای عکس دسته جمعی از هفت وزیر خارجه و بعد از ان جلسه خبری در استریا سنتر برگزار شود.

سخنگوی وزارت خارجه اتریش افزود: این که چه زمانی توافق شود به ما ارتباطی ندارد ، ما برای مراسم پایانی مذاکرات سه ساعت وقت لازم داریم.

 

 

 

کاخ‌سفید: اگر گفت‌وگوها مفید باشد تیم مذاکره کننده آمریکا در وین باقی خواهد ماند

 

"جاش ارنست"  سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که اگر گفت‌وگوها مفید باشد تیم مذاکره کننده آمریکا در وین باقی خواهد ماند.

وی افزود که همچنان برخی موانع حل نشده باقی مانده است و آنها به مذاکره درباره موضوعات مهمی که هنوز باقی مانده ادامه می‌دهند.

سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد: در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات طی امروز، توافق موقت بار دیگر تمدید خواهد شد.

وی گفت: اوباما به خوبی از جریان مذاکرات مطلع بوده و توسط "سوزان رایس" مشاور امنیت ملی از مذاکرات اطلاع پیدا می‌کند و از هفته گذشته تا کنون هیچگونه ویدیو کنفرانسی میان اوباما و هیئت مذاکره کننده در وین برگزار نشده است.

 

 


وزیر خارجه روسیه بار دیگر به کوبورگ آمد


سرگئی لاوروف که ساعاتی پیش کوبورگ را ترک کرده بود، بار دیگر به محل مذاکرات بازگشت.

 

 

کاخ سفید:اگربه توافق نرسیم تمدید خواهیم داشت

کاخ سفید در حساب توییتری خود اعلام کرد : اگر امروز به توافق نرسیم یک تمدید کوتاه مدت خواهیم داشت.

در مطلب کاخ سفید امده است: یک تمدید کوتاه مدت خواهیم داشت برای توافق موقت که این توافق هم تازمانی معتبر خواهد بود که توافق نهایی حاصل شود.

 

 

برای مذاکرات کنونی هیچ‌ضرب‌الاجلی تعیین نشده که نیاز به تمدید آن باشد

یک منبع نزدیک به مذاکرات در پاسخ به سوالات متعدد گفت: روز سی ژوئن، سفرای هر هفت کشور در نامه مشترکی به مدیرکل آژانس، اعلام کردند که برنامه اقدام مشترک ژنو تا اطلاع ثانوی تمدید شده است. بنابر این برای مذاکراتی که در آن هستیم تاکنون هیچ ضرب الاجلی تعیین نشده است که نیاز به تمدید آن باشد.

 

 

آمریکا: توافق هسته‌ای با ایران پس از بازبینی پایتخت‌ها اعلام خواهد شد

"جان کربی" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد من انتظار ندارم که اعلام توافق هسته‌ای تا پس از آنکه پایتخت‌ها فرصت بازبینی آن را داشته باشند، اعلام شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: اجرای طرح اقدام مشترک ادامه می یابد و طرح اقدام مشترک تا زمانی که ایران و پنج به علاوه یک نیاز دارند،ادامه می یابد.

وی افزود:پیشرفت واقعی حاصل شده است اما همچنان موضوعاتی است که باید حل شوند و تمرکز ما بر روی میز مذاکره است.

 

 

توئیت روحانی درباره مذاکرات هسته‌ای

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور دقایقی پیش با انتشار متنی در صفحه توئیتر خود، نوشت: توافق هسته‌ای می‌تواند پیروزی دیپلماسی و منطق برد برد بر دیدگاه تحمیل، فشار و زورگویی تمامیت‌طلبان بین‌الملی باشد.

 

 


جان کری کوبورگ را ترک کرد

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا عصر امروز بدون هیچ‌گونه اظهارنظری هتل کوبورگ محل مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ را ترک کرد.

 

 

دیدار وزیران خارجه روسیه و آمریکا با حضور موگرینی


سرگئی لاوروف و جان کری؛ وزیران خارجه روسیه و آمریکا با حضور فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشستی سه جانبه در هتل کوبورگ دیدار کردند.ادامه نشست معاونان و نشست صالحی - مونیز

 

هم‌زمان معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا و معاون موگرینی مذاکرات و کار تکمیل نگارش متن توافق جامع هسته‌ای را ادامه می‌دهند.

هم‌چنین صالحی و مونیز به رایزنی ادامه می‌دهند.

 

 

آسوشیتدپرس توافق هسته‌ای بامداد سه‌شنبه اعلام می‌شود

 

آسوشیتدپرس نوشت: جمع‌بندی مذاکرات احتمالا تا ساعاتی دیگر اعلام می‌شود. خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات‌ها مدعی شده است که توافق هسته‌ای بامداد سه‌شنبه اعلام می‌شود.


این دیپلمات که خواسته نامش فاش نشود، به خبرنگاران گفته است که به احتمال زیاد توافق ساعت 2 بامداد به وقت وین (4:30 به وقت تهران) با حضور وزرای خارجه هفت کشور، اعلام می‌شود.

 

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، دلیل اعلام بامداد جمع‌بندی مذاکرات، این است که برخی از وزرا قصد دارند زودتر وین را ترک کنند.

 

 

 

آغاز نشست کری، ظریف و موگرینی

نشست محمدجواد ظریف، جان کری و فدریکا موگرینی، وزرای خارجه ایران و آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دقایقی پیش آغاز شده است.

نشست‌های معاونان و کارشناسان نیز ادامه دارد.

 

لاوروف ترک وین را به تعویق انداخت

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه طبق برنامه قبلی خود قصد داشت امشب وین را ترک کند، عزیمت خود را به تعویق انداخته و در وین مانده‌است.

 

 

رویترز: عکس یادگاری وزرا و کنفرانس خبری بامداد سه‌شنبه برگزار می‌شود

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد غربی در ساعات پایانی روز دوشنبه اعلام کرد ایران و کشورهای قدرتمند جهان، بر اساس برنامه ریزی های احتمالی قرار است مراسم گرفتن عکس جمعی را با حضور تمام وزرای خارجه کشورهای شرکت کننده در گفتگوها برگزار کنند.

وی در این باره گفت این مراسم قرار است ساعت دو بامداد به وقت محلی روز سه شنبه (ساعت صفر به وقت گرینویچ و ساعت 4:30 بامداد سه شنبه به وقت ایران)، برگزار شود. پس از این مراسم، احتمالا یک کنفرانس خبری نیز برگزار خواهد شد.

این مقام ارشد غربی افزود این مراسم عکس جمعی وزرا، قرار است در مجموعه سازمان ملل متحد در وین برگزار شود.

 

 

پایان نشست ظریف، کری و موگرینی

 

نشست محمدجواد ظریف، جان کری و فدریکا موگرینی، وزرای خارجه ایران و آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دقایقی قبل در وینبه اتمام رسید.

 

 

جلسه داخلی گروه ۱+۵ برگزار شد

وین، جلسه هماهنگی گروه 1+5 بدون حضور ایران در هتل محل مذاکرات برگزار شد.

 

 


اسپاتنیک: تحریم‌های تسلیحاتی ایران به صورت محدود لغو خواهد شد

به گزارش اسپاتنیک، مذاکرات ایران و گروه 1+5 با ایران به توافقی در زمینه لغو محدود تحریم های تسلیحاتی تهران منجر شده است.

یک منبع آگاه اعلام کرد توافق طرفین مذاکره کننده به ایران اجازه می دهد تا به متحدین خود تسلیحات دفاعی ارسال کند.

بر این اساس، توافق به دست آمده مشخص خواهد کرد که ایرانی ها می توانند تسلیحات دفاعی به متحدین خود در منطقه ارسال کنند تا در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی به کار گرفته شود.

خبرگزاری اسپاتنیک به نقل از خبرگزاری روسی «روسیا سیوودنیا» گفت منبع یاد شده تاکید کرد با آن که این تصمیم با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل تناقض دارد، اما با توافق اصلی در تضاد نخواهد بود.

 

 

دیپلمات غربی:به پایان انتظار زمان زیادی باقی نمانده است

به گزارش اسپوتنیک، یک دیپلمات غربی با بیان این‌که به نظر می‌رسد بخش قابل توجهی از اختلافات باقی‌مانده میان دو طرف حل شده باشد، گفت که انتظار می‌رود توافق به زودی اعلام شود.

این مقام غربی تاکید کرد که واقعیت این است که ایران و ۱+۵ به دستیابی به توافق نهایی بسیار نزدیک شده‌اند. وی افزود که به پایان صبر، انتظار و تحمل زمان زیادی باقی نمانده است.

 

 

تصویر برداران از مرکز رسانه عازم مقر سازمان ملل در وین شدند

تصویربرداران و عکاسان حاضر در مرکز رسانه در مقابل هتل کوبورگ وین در حال ترک این مرکز به سمت مقر سازمان ملل در وین هستند.

 

 

پیام توئیتری وزارت خارجه آمریکا:به شایعات توجه نکنید

ماری هارف مشاور ارشد ارتباطات وزارت خارجه آمریکا  در پیامی توئیتر نوشت: «شایعات بى‌اساس زیادی درمورد برنامه‌ امشب می‌شنویم. رسانه‌ها در زمان مناسب از طریق کانال‌های رسمی در جریان قرار می‌گیرند.»

 

یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده:به توافق نزدیک هستیم

یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایران تاکید کرد که به توافق هسته ای نزدیک هستیم.

 

 

آغاز نشست عراقچی و روانچی با شرمن و مالی

نشست عراقچی و روانچی معاونان وزیر خارجه ایران با شرمن و مالی، معاون وزیر خارجه آمریکا و دستیار رییس‌جمهوری این کشور دقایقی پیش آغاز شد.

 

 

ظریف و موگرینی بیانیه مشترک قرائت می‌کنند

 پس از اعلام پایان مذاکرات وزیران خارجه ایران و 1+5 و تفاهم دو طرف بر سر "برنامه جامع اقدام مشترک" در مقر سازمان ملل در وین از سوی ظریف و موگرینی بیانیه مشترک مطبوعاتی در حضور رسانه‌های مختلف قرائت می‌شود.

 

 

ظریف با همتایان آمریکایی،‌ آلمانی و انگلیسی دیدار کرد

 وزیر امور خارجه کشورمان با همتایان خود از کشورهای آمریکا، آلمان و انگلیس دیدار کرد.

 

 

یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده:جلسه سازمان ملل به احتمال قوی امشب نخواهد بود

یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده اعلام کرد که جلسه سازمان ملل به احتمال قوی امشب نخواهد بود.

 

ایران و آژانس بر سر یک بار بازدید از پارچین به توافق رسیدند

به گزارش رویترز، یک منبع دیپلماتیک مدعی شد که ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر سر یک بار بازدید از مرکز نظامی پارچین به توافق رسیده‌اند.

 

لاوروف کوبورگ را ترک کرد

سرگئی لاوروف دقایقی پیش کوبورگ را ترک کرد.لاوروف زمان خروج از هتل گفت می‌روم بخوابم

 

 

هیات چین هم کوبورگ را ترک کرد

هیات چین هم دقایقی پیش محل مذاکرات ایران و ۱+۵ در هتل کوبورگ را ترک کرد.

 

 

آلن ایر: پای استدلالیون چوبین بود

سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا در توییتر خود نوشت: پای استدلالیون چوبین بود/ پای چوبین سخت بی‌تمکین بود.

آلن ایر، دقایقی پیش در حالی که نشست وزیران خارجه 1+5 در حال برگزاری بود، در صفحه شخصی توییتر خود این مطلب را به نگارش درآورد.

او هم‌چنین نوشت: همه‌شان (خبرنگاران ایرانی) واقعا کارشان را حرفه‌ای انجام می‌دهند.

 

 

نشست ایران و گروه ۱+۵ ساعت ۱۳ برگزار می‌شود

قرار است  نشست جمعی میان ایران و وزرای خارجه گروه 1+5 قرار است ساعت 10:30 (13 به وقت تهران) برگزار شود.

همچنین پس از آن محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا کنفرانس خبری مشترک برگزار خواهند کرد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز قرار است کنفرانس خبری جداگانه‌ای برگزار کند.

 

 

چین: هدف پایان دادن به مذاکرات است

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبری سی سی تی وی، وانگ یی، رییس دستگاه دیپلماسی چین اعلام کرد پس از چند روز مذاکره ما نهایتا به پیشرفت جدیدی دست یافتیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: چین قائل به این است که هیچ توافقی نمی‌تواند کامل باشد اما در حال حاضر شرایط برای دستیابی به یک توافق خوب فراهم است.

وزیر امور خارجه چین گفت: بنابراین با توجه به شرایط کنونی هدف وزرای امور خارجه شش کشوری که در وین گرد هم آمده‌اند، پایان دادن به مذاکرات است.

یی تصریح کرد: معتقدیم که مذاکرات در مورد مسئله هسته‌ای ایران نمی‌تواند و نباید بیش از این به طول بینجامد.

 

 

 

روانچی: مراحل پایانی، کار روی متن است


مجید تخت‌روانچی عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان گفت که مراحل پایانی ، کار روی متن است. وی افزود: اما باید مشکلات باقی‌مانده حل شود.

 

 

کلافه شدن اروپایی‌ها از عدم تمایل کری به ترک مذاکرات

به گزارش رویترز،  مقامات نزدیک به مذاکرات از کلافه شدن وزرای اروپایی از عدم تمایل جان کری به ترک مذاکرات صحبت کردند و این در حالی است که کاخ سفید اعلام کرد "پیشرفت واقعی" بدست آمده و تیم مذاکره کننده آمریکا مادامی که مذاکرات مفید باشد در وین خواهند ماند.

 

گزارش سی.ان.ان درباره آخرین موضوع اختلافی در مذاکرات

شبکه خبری سی.ان.ان در گزارشی درباره آخرین تحولات در مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 آورده است که این مذاکرات پیش از این چندین بار تمدید شده و آخرین مورد از این تمدیدها مذاکرات را تا روز سه‌شنبه کشانده است.

موضوع برداشتن تحریم‌های مربوط به فروش تسلیحات متعارف به تهران یکی از مسائل چالش‌برانگیز مذاکرات بوده است.روسیه حامی برداشته شدن این تحریم‌هاست و این در حالی است که ایالات متحده به طور خاص با این موضوع صراحتا مخالفت کرده است. مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا پیشتر گفته بود: تحت هیچ شرایطی نباید از فشارها علیه ایران برای جلوگیری از افزایش توانمندی‌های موشک‌های بالستیک این کشور بکاهیم.

یک مقام ارشد ایرانی روز یکشنبه به شبکه خبری سی.ان.ان گفت که تنها دو یا سه مورد اختلاف میان طرفین باقی مانده است که به اراده سیاسی مذاکره کنندگان بستگی دارد.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۲
0
0
توی ایران هم خیلی ها ازتوافق خشمگین هستند . چون جلوی درآمدهای باد آوردشون که به قیمت خون این ملت بدست میاد گرفته خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری