کد خبر: ۱۱۴۰۵۵
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۳
در حالی که از «مقرن بن عبدالعزیز» پس از برکناری از مقام ولیعهدی عربستان ، طی سه ماه گذشته هیچ خبر و عکسی منتشر نشده است ، دولت عربستان با چاپ عکس هایی، وی را به صحنه سیاسی کشور بازگرداند.

به گزارش اعتدال ، خبرگزاری دولتی عربستان (واس) امروز عکسی از مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد برکنار شده منتشر کرد که او را در کنار سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در حال ادای نماز میت بر پیکر سعود الفیصل وزیر امور خارجه نشان می دهد.


عکس دوم «محمد بن نایف» ولیعهد کنونی این کشور را در حال بازدید از طرح های جدید مسجد الحرام در حالی نشان می دهد که مقرن بن عبدالعزیز ، ولیعهد برکنار شده نیز در کنار او حضور دارد.

این اقدام در حالی است که از اردیبهشت ماه گذشته تاکنون هیچ عکس و خبری از ولیعهد سابق منتشر نشده و حتی شایع شده بود که در حصر خانگی قراردارد و همه دسترسی های او نیز قطع شده است.

خبرگزاری رسمی عربستان هیچ توضیحی درباره دلیل حضور ولیعهد برکنار شده در این دو عکس نداد اما به نظر می رسد این اقدام برای بازگردان آرامش در میان خاندان سلطنتی پس از تصمیم گیری های پر حاشیه پادشاه در برکناری شماری از اعضای سرشناس خاندان سلطنتی از جمله سعود الفیصل وزیر امور خارجه و مقرن بن عبدالعزیز ، ولیعهد صورت می گیرد.

برکناری اعضای پر نفوذ خاندان سلطنتی از سوی پادشاه جدید تاکنون در تاریخ حاکمیت این خاندان بر عربستان سعودی سابقه نداشته است .

این اقدامات که ناظران از آن به عنوان کودتا در خاندان سلطنتی یاد کردند با مخالفت های گسترده شاهزادگان سعودی روبرو شد.

رژیم سعودی در جامعه بین المللی همواره به عنوان کشوری محافظه کار نام برده می شد که به سختی در مقابل دگرگونی های داخلی و بین المللی انعطاف نشان می دهد؛ لذا به عقیده ناظران ، تغییرات صورت پذیرفته از سوی ملک سلمان ضمن بر هم زدن رویه حاکم بر این پادشاهی مبنی بر انتقال سلطنت به برادر را می توان دگرگونی عمیقی تحلیل کرد که ممکن است در آینده ای نه چندان دور زمینه کشمکش را میان شاهزادگان سعودی فراهم کند.

حضور مقرن بن عبدالعزیز در کنار پادشاه و ولیعهد جدید ، درست در روزی رسانه ای شد که خبرگزاری دولتی عربستان از برگزاری مراسم تشییع سعود الفیصل وزیر امور خارجه برکنار شده عربستان و ادای نماز میت از سوی پادشاه بر پیکر او گزارش داد.

منابع خبری سعودی روز جمعه (پریروز ) خبر دادند سعود الفیصل 75 ساله که از سال 1975 وزیر امور خارجه عربستان بود به علت بیماری فوت کرده است.

سعود الفیصل که فرزند ملک فیصل سومین پادشاه ( 1964 تا 1975) سلسله آل سعود در عربستان است اگرچه در سال های اخیر از بیماری های متعددی رنج می برد و به همین دلیل بارها اقدام به عمل جراحی کرده بود اما مرگ او موجب شایعات گسترده ای مبنی بر دخالت حکومت در کشتن این شاهزاده شد.

برخی گفته بودند، حکومت ریاض، سعود الفیصل را به دلیل ارایه اطلاعات اسناد محرمانه کشور به سایت ویکی لیس کشته است.

 

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری