کد خبر: ۱۱۳۵۱۶
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۸
قانون جدید خبرنگاری و روزنامه نگاری در مصر موجب اعتراض بسیاری شده است. سندیکای خبرنگاران مصر به شدت از قانون جدید این کشور در مورد روزنامه نگاری انتقاد کرده و آن را ادامه سیاست محدود کردن آزادی بیان درکشور دانسته است.

به گزارش آناتولی، هفته گذشته کابینه مصر قانونی جدید در حوزه روزنامه نگاری تصویب کرد که برای اجرایی شدن می بایست به تائید عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری این کشور برسد؛ چرا که سیسی خود درحقیقت در غیاب پارلمان قدرت قانونگذاری نیز دارد و باید این قانون را تصویب کند. درحقیقت سیسی اکنون در مصر هم قوه مجریه است و هم قوه مقننه!

قانون جدید خبرنگاری در مصر تحت تاثیر حملات هفته گذشته داعش به سینا و کشته شدن شماری از غیرنظامیان و نیروهای امنیتی مصری تصویب شده است. بنا بر این قانون هر خبرنگاری که اخبار مربوط به تروریست ها را منتشر کند به کمتر از دو سال زندان محکوم نخواهد شد. حال تعبیر رژیم مصر از اخبار مربوط به تروریست ها چه باشد، آن خود بحثی جدا است.

این قانون همچنین ناقض حق خبرنگاران بر استفاده از منابع مختلف خبری و انعکاس آنها خواهد بود و بدین ترتیب همه خبرگزاری ها و روزنامه ها باید از یک منبع حکومتی، اخبار مربوط به تحولات را منعکس کنند.

هم اکنون مصر با زندانی کردن 18 خبرنگار حتی از دهه 90 میلادی و زمان زمامداری حسنی مبارک نیز، خبرنگار بیشتری را به زندان افکنده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری