کد خبر: ۱۱۳۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۴
یکی از فعالان سیاسی عربستان که از حامیان تهاجم به یمن است، در برنامه‌ای تلویزیونی که شاه عربستان دستور تعطیلی آن را صادر کرد، جملاتی بر زبان آورد که در فضای سیاسی عربستان زلزله به راه انداخت.
 یکی از فعالان سیاسی عربستان که از حامیان تهاجم به یمن است، در برنامه‌ای تلویزیونی که شاه عربستان دستور تعطیلی آن را صادر کرد، جملاتی بر زبان آورد که در فضای سیاسی عربستان زلزله به راه انداخت.

به گزارش فارس، به نقل از پایگاه خبری روزنامه «الاخبار»، «عبدالله العواجی» نویسنده و فعال سیاسی عربستانی در برنامه تلویزیونی «فی الصمیم»، «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه سابق عربستان و دوره حکومت وی را به باد انتقاد و تمسخر گرفت تا جایی که سرانجام این کار او به بازخواست خودش و توقیف برنامه و مجری آن انجامید.

العواجی، از مخالفان محور «مقاومت» و از حامیان حمله به یمن، در این برنامه که از شبکه «روتانا الخلیجیه» با اجرای «عبدالله المدیفر»، مجری و نویسنده سیاسی سعودی، پخش می‌شد، گفت: «مردم ملک عبدالله را فراموش خواهند کرد زیرا رهبریِ حقیقی با ترس و تهدید و خرید و فروش [این و آن] به دست نمی‌آید بلکه با مشورت [با دیگران] به دست می‌آید»؛ جمله‌ای که برای برای زلزله انداختن در عربستان کافی بود.

پس از این برنامه «سلمان بن عبدالعزیز» شاه عربستان، دستور داد این دو نفر به اتهام اهانت به ملک عبدالله به «هیئت بازرسی» ارجاع شوند و در نهایت نیز دستور توقف این برنامه را صادر کرد.

به نوشته الاخبار، این فعال سعودی برنامه را به گونه‌ای آغاز کرد که گویی یکی از اعضای گروه اخوان المسلمین است [عربستان از مخالفان سرسخت اخوان‌المسلمین در منطقه است]. او ضمن اشاره به کُشته‌های تظاهرات در میدان «رابعه» و «نهضه» در مصر، که از آنان به نام «شهید» یاد برد و با اشاره به زندانیان دوره حکومت عبدالفتاح السیاسی در مصر که از او به نام رژیم کودتا یاد کرد، به بیان تفاوت نظام درونی عربستان با دیگر نظام‌های سیاسی (در دنیا) پرداخت و از تریبون شبکه تلویزیونی روتانا الخلیجیه اعلام کرد که اصلاحات، بخشی از نظام عربستان و جزئی از آن است نه به ضرر آن؛ او این مطلب را از شبکه تلویزیونی کسانی اعلام کرد که معتقدند، اصلاح‌گرایان در عربستان، دشمن کشور هستند.

طبق این گزارش، وی همچنین به زندانیان اصلاح‌گرا در عربستان اشاره کرد و گفت که «بعضی از این اصلاح‌گرایان همچنان در زندان به سر می‌برند»؛ الاخبار افزود: بنابراین می‌توان گفت این سخنان، از معدود مواردی است که یک عربستانی از طریق رسانه به این موضوع می‌پردازد و به دوران پادشاهی ملک عبدالله حمله می‌کند.

این فعال سیاسی از دوران پادشاهی عبدالله به عنوان دوران رنج امت یاد کرد و با حمله به وی، گفت: «در حال حاضر تن ملک عبدالله در گور تحت فشار جنایاتی است که مرتکب شده و دیگر نه وزیر رسانه به کارش نمی‌آید نه هیچ چاپلوس و متملقی می‌تواند به دادش برسد».

اما اوج تمسخر العواجی زمانی بود که به بازداشت اخیرش که هشت روز به طول انجامید، اشاره کرد و گفت: «ملک عبدالله از این مسئله زمانی با خبر شد که من آزاد شدم».

وی پیش از این در حساب توئیتری خود ضمن اشاره به حکم بازداشتش از سوی پادشاه به آیه 51 سوره توبه «قل لن یصیبنا إلا ما کتب الله لنا هو مولانا وعلى الله فلیتوکل المؤمنون» استناد کرد تا وانمود کند که از هیچ حادثه‌ای ترسی به دل راه نمی‌دهد و در حقیقت انتظار آنچه اتفاق افتاده را داشته است.

عواجی یکی از شخصیت‌های برجسته‌ در عربستان است که در سال 1993 با «سعد الفقیه» نویسنده سعودی و «محمد الحضیف» پزشک مخالف سعودی کمیته دفاع از حقوق بشر را با عنوان «کمیته دفاع از حقوق قانونی» صادر کرد. پس از بازداشت العواجی و دوستانش، این کمیته در سال 1994 از لندن حمایت می‌شد. در سال 2005 مجددا بازداشت وبه 15 سال حبس محکوم شدند.

العواجی که ظاهرا نقد رژیم آل سعود را اولویت کار خود قرار داده بود، در سال 2006 به دلیل انتقاد از «غازی القصیبی» وزیر رسانه، به 8 روز حبس محکوم شد. وی در سال 2013 نیز به اتهام امضای بیانیه «بازگشت مشروعیت» (بازگشت محمد مرسی رئیس‌جمهور برکنار شده مصر به قدرت) و مخالفت با کودتای عبدالفتاح السیسی و شرکت در برنامه سیاسی «140» به همراه «فهد السندی» مجددا بازداشت شد. عواجی در این برنامه گفته بود: «هیج پادشاه عربی یافت نمی‌شود که خود را فدای منافع ملت کند».

این اعتقادات، وی را به ستاره‌ای در برابر «خبرنگاران بدون مرز» و «شبکه عربی حقوق بشر» تبدیل کرد. العواجی مدرک دکترای زیست شناسی دارد و پیش از اینکه به خاطر فعالیت‌های سیاسی خویش از کار حکومتی برکنار شود، در دانشگاه «ملک سعود» تدریس می‌کرد.

آیا العواجی ستاره است؟ کسی که خواستار حملات شدیدتر به یمن است؟

در ادامه این گزارش آمده است: بر خلاف آنچه برخی فکر می‌کنند، دیدگاه عبدالله العواجی (در این برنامه یا خارج از آن) چندان با دیدگاه (رسمی) عربستان تفاوت ندارد. یا اینکه برخی فکر می‌کنند او یک فرد اصلاح‌گرای معارض است.

الاخبار تصریح کرد: این مرد -با مواضعی که گرفته- نشان داده که خیلی هم بر خلاف جریان آب (در عربستان)‌ شنا نمی‌کند، بخصوص که (عملیات) «توفان قاطع» (علیه مردم یمن) را در کنار دخالت در مصر و لبنان و سوریه تأیید می‌کند.

این روزنامه لبنانی افزود: خیلی روشن است. او می‌خواد که قاطع‌تر باشد. خلاصه کلام این است که این معارض سعودی، چیزی نمی‌خواهد جز وحشیگری بیشتر عربستان و قدرت و قاطعیت در تعامل با هر چیز. نه کمتر نه بیشتر !
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری