کد خبر: ۱۱۲۱۸۴
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۷
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب می گوید: احمدی‌نژاد اگر مستقیما در مسائل و اختلاس‌های مالی دخالت نداشته باشد، به‌ سبب انتصاب این افراد و هم حمایت از این افراد، الان در واقع متهم شماره یک مشکلات اقتصادی و فسادهای اقتصادی است.

علی تاجرنیا در گفت‌وگو با آنا، در تشریح مسائل کشور در هشت سال دولت احمدی‌نژاد گفت: من فکر می‌کنم مسئله‌ای که در دولت احمدی‌نژاد اتفاق افتاد، این بود که ما مشکلات اقتصادی داشتیم که مسبب یک بخش آن تحریم‌ها بود و بخش دیگر به‌خاطر ناکارآمدی سیستم دولت. به‌جای اینکه علت را برطرف بکنند، در جهت حل کردن مسائل اقتصادی، وظیفه‌ای را برای دولت تعیین کردند که قانون را دور بزند و خارج از تصمیمات مجلس، بودجه‌ای به آنها اختصاص پیدا کند و از روش‌های غیرمعمول پول را انتقال دهند.
 
تاجرنیا، درباره بازداشت دو نفر از معاونان رئیس‌جمهوری سابق اظهار کرد: پیش از اینکه در این باره بحث اشخاص مطرح باشد نوع نگاهی که منجر به این مسئله شد مهم است. چون احمدی‌نژاد محصول یکدست کردن حاکمیت بوده است. تاجرنیا گفت: هرچند بعد از روی کار آمدن احمدی‌نژاد، بین برخی جریانات اصولگرا اختلاف افتاد، به‌هرحال احمدی‌نژاد محصول جریان اصولگراست. حتی بعد از گذشت چهار سال از دوره اول فعالیت او باز هم تمامی جریان اصولگرا علی‌رغم اختلافاتی که داشتند، از آقای احمدی‌نژاد حمایت کردند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تأکید کرد: امروز باید دولت احمدی‌نژاد، عملکرد و خروجی‌های آن را منتسب به جریان اصولگرا بدانیم. بدون شک کسی نمی‌تواند امروز با زدن نعل وارونه و پوشیدن پوستین وارونه فرار کند. وی افزود: این ماجرا نشان داد که یکدست کردن حاکمیت و کنار زدن منتقدان و بستن چشمان بینای سیستم حاکمیت یعنی مطبوعات و رسانه‌ها، آفت‌هایی را به‌دنبال دارد که باعث می‌شود، سیستم کنترل نهادهای اجرایی و حاکمیتی از بین برود و هر نهاد و مجموعه‌ای هم که کنترل نشود و نظارتی بر آن نباشد، لاجرم دچار فساد می‌شود.

تاجرنیا در گفت‌وگو با آنا ادامه داد: از طرفی این ماجرا نشان داد شعارزدگی و عوام‌فریبی پوششی برای سوء استفاده کردن‌های مختلف است. در واقع از «جنس مردم بودن» و «خود را رایحه خوش خدمت معرفی کردن» یک سؤال بزرگ در ذهن مردم ایران ایجاد کرده که چنین افرادی که این مسائل را مطرح می‌کنند به دنبال چه هستند؟ وی اظهار کرد: به نظر من نهادهای خارج از دولت نیز مقصر هستند. باتوجه به تنگناهایی که در شرایط اقتصادی برای دولت به وجود آمد، متأسفانه یکسری اختیارات و امتیازاتی برای دور زدن برخی از قوانین به آنها داده شد.

تاجرنیا در تشریح مسائل کشور در هشت سال دولت احمدی‌نژاد گفت: من فکر می‌کنم مسئله‌ای که در دولت احمدی‌نژاد اتفاق افتاد، این بود که ما مشکلات اقتصادی داشتیم که مسبب یک بخش آن تحریم‌ها بود و بخش دیگر به‌خاطر ناکارآمدی سیستم دولت بود. به‌جای اینکه علت را برطرف بکنند، در جهت حل کردن مسائل اقتصادی، وظیفه‌ای را برای دولت تعیین کردند که قانون را دور بزند و خارج از تصمیمات مجلس، بودجه‌ای به آنها اختصاص پیدا کند و از روش‌های غیرمعمول پول را انتقال دهند.

تاجرنیا با اشاره به دفاع احمدی‌نژاد از حمید بقایی گفت: آقای احمدی‌نژاد اگر این مسائل را مطرح می‌کند به نوعی خاکریز برای خود درست می‌کند. رئیس قوه مجریه مسئول عملکردهایی است که در آن سیستم به‌وجود آمده است. آقای احمدی‌نژاد اگر مستقیما در مسائل و اختلاس‌های مالی دخالت نداشته باشد، به‌ سبب انتصاب این افراد و هم حمایت از این افراد، الان در واقع متهم شماره یک مشکلات اقتصادی و فسادهای اقتصادی است.

او درباره نامه اخیر احمدی‌نژاد در دفاع از بقایی افزود: الان ایشان شرایطی را ایجاد می‌کند که برای خود حاشیه امنی داشته باشد. حتی این نامه بیشتر یک نامه سیاسی است که به مردم بگوید مشکل آقای رحیمی و بقایی یک مشکل اقتصادی نیست و بلکه مشکل سیاسی افراد با احمدی‌نژاد است، وگرنه اگر آقای احمدی‌نژاد غیر از این نیتی داشته باشد برای چه باید پاسخ بدهد؟ یک مدیری مشکل داشته است و توسط قوه قضائیه دستگیر شده که یا مجرم شناخته می‌شود یا مجرم شناخته نمی‌شود؛ چرا آقای احمدی‌نژاد باید دفاع کند؟ الان که دولتی نیست و مسئولتی هم ندارد و بقایی معاون او نیست. بنابراین این اقدامات برای فشار بر قوه قضائیه انجام می‌گیرد مثل کارهایی که وی در زمان ریاست جمهوری خود نیز انجام می‌داد.

تاجرنیا در پایان گفت: من فکر می‌کنم متأسفانه باید بپذیریم که اگر سیستم حاکم نباشد و رفتارهای سلیقه‌ای باب شود، طبیعتا اتفاقاتی شبیه به این رخ می‌دهد و این عبرتی باید باشد برای آنها که فکر می‌کنند با یکدست کردن حکومت، جامعه را به سمت خوبی به پیش ببرند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری