کد خبر: ۱۱۱۲۰۰
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۰
گرد و غبار نسبتا غلیظی صبح دوشنبه آسمان پایتخت را فرا گرفت و مشکلاتی برای گروه های حساس بویژه بیماران تنفسی،قلبی و سالخوردگان ایجاد کرده است.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران در این باره به ایرنا گفت: کیفیت هوای تهران با وجود کاهش میانگین غلظت آلاینده های ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون، به دلیل وزش باد شدید همراه با گرد وخاک در شرایط ناسالم برای گروه های حساس است.

حشمت الله بسطامی افزود: براساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، شاخص کیفیت هوا در 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز، در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفته است.

وی افزود: میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون نسبت به روز گذشته با یک عدد کاهش فراتر از حد مجاز بوده و بر روی عدد 135 قرار گرفت.

بسطامی به افزایش آلاینده منواکسید کربن از 24 به 31 نسبت به روز گذشته اشاره کرد و گفت: میزان غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از 10 میکرون نیز در همین مدت از 102 به 91 کاهش داشته است.

وی افزود: ایستگاه های دانشگاه علم و صنعت (منطقه 8) با 157، شهرداری منطقه 11 با 154 و فرمانداری شهرری (منطقه 20) و پارک قائم هر دو با عدد 152 آلوده ترین مناطق شهرستان تهران در 24 ساعت گذشته بودند.

رستگاری به مناطق کم آلوده نیز اشاره کرد و گفت: ایستگاه های تربیت مدرس (منطقه 3) با 93، اقدسیه (منطقه 1) با 102 و پاسداران (منطقه 3) با 115سالم ترین شرایط جوی در بین مناطق شهر تهران را در این مدت داشتند.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران افزود: براساس پیش بینی هواشناسی، با توجه به شرایط وزش باد شدید به همراه گردو خاک انتظار می رود شاخص کیفیت هوا همچنان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس باقی بماند.

رستگاری به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان توصیه کرد از ورزش و فعالیت های طولانی مدت در فضای باز خودداری کنند.

شاخص کیفیت هوا، Air Quality Index) AQI) شاخصی برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است.

بر این اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا (AQI) به ترتیب از صفر تا 50 در شرایط پاک (سبز)، 51 تا 100 سالم ( زرد )، 101 تا 150 ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، 151 تا 200 ناسالم (قرمز)، 201 تا 300 بسیار ناسالم (بنفش) و 301 تا 500 در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری