کد خبر: ۱۰۹۸۷۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۹
عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس برداشت پنج هزار تومان از حساب افراد توسط بانک ملی را «دست تو جیب مردم کردن» دانست. او معتقد است که این اقدام بانک ملی سبب کاهش اطمینان مردم به بانک می شود و بانک مرکزی و دادستان کل کشور باید به این مساله رسیدگی کنند.

بانک ملی هشتم خرداد طی اقدامی غافل گیرانه مبلغ پنج هزار تومان از حساب اشخاصی که در این بانک حساب داشتند، برداشت کرد. بانک ملی این مبلغ را به عنوان آبونمان سالانه برای دریافت خدمت ویژه ساپتا برای سرویس ویژه که شامل ارسال پیامک برای تمامی عملیات بانکی مشتریان می‌باشد، برداشت کرده است. درباره این اقدام بانک ملی با مرتضی عزتی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس به گفت و گو پرداخته ایم که در ادامه متن مصاحبه آمده است.

مرتضی عزتی در گفت و گو با جماران، با بیان اینکه اکثر بانک ها و موسسات مالی و اعتباری برای خدماتی که به مشتری ارائه می دهند، این مبلغ را دریافت نمی کنند ، اظهار کرد: اگر قرار بر این بوده است که به مشتریان پیامک دهند و پول برداشت کنند باید از قبل به افراد اطلاع می دادند که آیا فرد حاضر بود که با وجود پرداخت پنج هزار تومان، پیامک دریافت کند؟ آن ها بدون اجازه  و مجوز دست به حساب مردم بردند و قطعا خلاف قانون است چراکه اگر به هر علتی بخواهند از حساب افراد پول برداشت کنند، باید افراد مطلع باشند و با اراده و اختیار خود انتخاب کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که «این اقدام بانک ملی چه پیامدی را به همراه دارد؟» گفت: این اقدام عدم اطمینان مردم به بانک را به همراه خود دارد. چرا که امروز خدمات مجانی است و فردا به شکل ناگهانی بانک هزینه خدمات را از حساب فرد، بدون اطلاع او برداشت می کند. این اقدام نا اطمینانی را در کل اقتصاد گسترش می دهد . نشان دهنده این است که اقدامات بانک حساب و کتاب ندارد.

عزتی افزود: این اقدام بانک ملی قطعا خلاف قانون است. چراکه بدون اجازه افراد و بدون هیچ قانون رسمی که افراد را مطلع کند، این مبلغ را برداشت کرده است. باید پیش از اینکه افراد مشترک پیامک شده باشند، چنین اقدامی تصویب می شد و اگر چنین قانونی را تصویب کرده باشند نیز نمی توانند از حساب افرادی که قبلا مشترک پیامک بودند، پنج هزار تومان را برداشت کنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به این پرسش که «کدام ارگان ها باید به این اقدام بانک ملی رسیدگی کنند؟» بیان کرد: بانک مرکزی باید بر بانک ها نظارت و به تخلفات بانکی رسیدگی کند. البته دادستان کل کشور نیز می تواند وارد شود چراکه این اقدام  به عنوان تخلفی محسوب می شود که بدون اجازه مردم از حسابشان پول برداشتند.

وی در پایان تصریح کرد: این اقدام به تعبیری «دست تو جیب مردم کردن» است. جمع پنج هزار تومان ها عدد بسیار بزرگی است، چراکه حسابی که یارانه افراد در آن ریخته می شود، حساب بانک ملی است. حتی اگر تنها یک میلیون نفر در بانک ملی حساب داشته باشند، به طور کلی بانک ملی از حساب افراد پنج میلیارد تومان برداشت کرده است که البته تعداد افرادی که در این بانک حساب دارند بسیار بیشتر از یک میلیون نفر است.

 

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
0
0
والله یه شرکت انبوه ساز برای تحویل یه واحد آپارتمان به ما بدون دادن اطلاع به خریداران و به صورت پنهانی 3میلیون تومن وام نمیدونم (چی چی )از بانک ملی گرفت از سال 86تاحالا نزدیک به 17میلیون قسط ذاذیم تازه 7 یا 8 میلیون دیگه هم باز به عنوان جریمه مونده! خدا وکیلی ببینید باز هم اگه این بانک محترم ازلحاظ مالی در مضیقه هست چشمم کور از هیچ کمکی دریغ نمی کنم
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری