کد خبر: ۱۰۹۷۸۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۲:۳۲
مرتضی سقائیان نژاد که سالها بود در شهرداری اصفهان، حضور داشت امروز صبح در یک نشست استیضاح در ساختمان شورای شهر این کلانشهر، با 14 رای موافق استیضاح، از کار برکنار شد.

به گزارش اعتدال، مرتضی سقائیان نژاد شهرداری اصفهان که از سال 82 شهردار اصفهان شمرده می شد، پس از 12 سال حضور در بلدیه این کلانشهر، به رای شورای شهر اصفهان، از کار برکنار شد.

در جلسه استیضاح او، 14 نفر از اعضای شورای شهر موافق استیضاح بودند و 7 نفر هم مخالفت خود را با برکناری او اعلام کردند. با این وجود، سقائیان نژاد 62 ساله، از ادامه حضور در بلدیه سپاهان، بازماند.
شورای شهر اصفهان علیرضا بوژمهرانی که مسئول امور مالی شهرداری اصفهان بود را هم اکنون با حفظ سمت به عنوان سرپرست امور اجرایی و اداری این شهرداری منصوب کرد تا تکلیف شهردار سومین کلانشهر کشور مشخص شود.


سقائیان نژاد که بود و چه کرد؟

شهردار سابق اصفهان در اوج جنگ تحمیلی و با وجودی که استان اصفهان یکی از فعالترین مناطق کشور در دفاع مقدس بود، به خاطر تحصیل از کشور خارج شد و به ایالات متحده آمریکا رفت. او در ایالات متحده توانست مدرک دکتری خود را در رشته مهندسی برق - گرایش ماشین های الکتریکی - از دانشگاه ایالتی کنتاکی دریافت کندو پس از اتمام جنگ تحمیلی در سال 1368 به کشور بازگشت و بلافاصله به ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان رسید. سقائیان پس از حضور در مدیریت عرصه صنعت، با روی کار آمدن چهره های نزدیک به جبهه پایداری در شوراهای شهر اصفهان و تهران، به شهرداری این کلانشهر برگزیده شد و تا امروز که رسما برکنار شد، سکان مدیریت شهری اصفهان بزرگ را در دست داشت.


البته همواره عملکرد سقائیان نژاد، با انتقاداتی مواجه بود. بزرگترین انتقاد را حامیان محیط زیست و میراث فرهنگی اصفهان به او داشتند که می گفتند سیاست های توسعه کالبدی این شهردار، باعث شد موجودیت و سندیت تاریخی بسیاری از امکان کهن این شهر با خطر مواجه شود. عبور متروی اصفهان از زیر پله اله وردی خان (33 پل) و میدان نقش جهان و مدرسه و مسجد چهارباغ، احداث ساختمان بلندمرتبه نقش جهان در منظر و مرئای میدان نقش جهان و مسایلی از این دست، باعث شد عملکرد شهرداری اصفهان در زمان تصدی سقائیان نژاد با سئوال ها و تذکرات مردم همراه شود. از جمله اینکه در سالهای اخیر، تجمعات زیادی توسط دوستداران میراث فرهنگی در اصفهان بر علیه سیاستهای او سازماندهی شد و البته پاسخ سقائیان نژاد مانند سایر مدیرانی با سیاست توسعه، یک چیز بود: جلوی پیشرفت شهر را نگیرید.


سقائیان نژاد با وجودی که از موسسان جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان بود، نزدیکی زیادی با چهره های وابسته به جبهه پایداری داشت. به طوری که در دوره چهارم شورای شهر، برخی از ناظران، حضور سه باره او در شهرداری اصفهان را مرهون چهره های نزدیک به جیهه پایداری دانستند.
اکنون، برکناری او از شهرداری اصفهان، این شایبه را دامن می زند که آیا وزن کشی سیاسی گروه های اصفهانی برای جلب نظر مردم در انتخابات آینده مجلس و خبرگان، عامل این تغییرات بود یا آنطور که در هفته های اخیر در شبکه های اجتماعی شهروندان و فعالان سیاسی دیار نصف جهان می چرخد، عامل این برکناری، مسایل مالی شهرداری بوده؟

شاید چیزی که به این شایعات دامن زد، سخنان حسن رحیمی، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان بود که خبر از بازداشت چند نفر از مدیران شهرداری داده بود.او برخی اخبار مبنی بر فساد مالی چند تن از مدیران شهرداری اصفهان، گفته بود: تحقیقات در این زمینه در حال انجام و فعلا محرمانه است و هیچ‌گونه اطلاعاتی در این خصوص قابل بیان نیست.

 

شهردار اصفهان با 14 رأی مخالف و هفت رای موافق با ادامه کار او توسط اعضاء شورای اسلامی شهر اصفهان از کار برکنار شد.

 سید مرتضی سقائیان‌نژاد صبح امروز در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان استیضاح شد.

استیضاح شهردار در حالی صورت گرفت که پاسخ او به دو سؤال هفته گذشته اعضاء در خصوص متروی اصفهان و انتخاب عنوان مدیرکلی برای رئیس دفتر شهردار، نتوانست شورایی‌ها را قانع کند.


"بوژ مهرانی" سرپرست شهرداری اصفهان شد

"بوژ مهرانی" مدیر امور مالی و ذی‌حساب شهرداری اصفهان به عنوان سرپرست شهرداری اصفهان توسط اعضاء شورای شهر اصفهان انتخاب شد.

رضا امینی، رئیس شورای شهر اصفهان گفت: با توجه به اینکه پیش از این احتمال برکناری شهردار را محتمل می‌دانستم گزینه‌هایی برای سرپرستی شهرداری در نظر داشتم و به نظر من بوژ مهرانی بهترین گزینه برای سرپرستی شهرداری اصفهان است.

پس از استعفای مهندس جوادی در سال 1382 این دومین باری است که شهرداری اصفهان توسط سرپرست اداره می‌شود.

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حافظی
|
-
|
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
0
0
برکناری شهردار اصفهان کاملادرست ولی دیر هنگام بود این اتفاق بایدقبلا می افتادتا حالا اصفهان شهر درجه ۲نباشد
ناشناس
|
United States
|
۰۲:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۵
0
0
اصفهان ضرر کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری