کد خبر: ۱۰۷۴۴۷
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۹
معاون حقوقی رئیس جمهوری:
معاون حقوقی رئیس جمهوری در مراسم پایانی پنجمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی و حقوق مرتبط با بیان اینکه مالکیت فکری به تولید علم کمک می کند گفت: یکی از ارکان ارتقای نهضت علم، حمایت از حقوق مالکیت فکر است.
  معاون حقوقی رئیس جمهوری در مراسم پایانی پنجمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی و حقوق مرتبط با بیان اینکه مالکیت فکری به تولید علم کمک می کند گفت: یکی از ارکان ارتقای نهضت علم، حمایت از حقوق مالکیت فکر است.
 

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا الهام امین زاده عصر دوشنبه افزود: باید حقوق مالکیت فکری را به درستی اعمال و موازین آن را بشناسیم و همچنین به اصول بنیادین حقوق بشر احترام بگذاریم تا جامعه انسانی تر و پیشرفته تر داشته باشیم.

وی اظهار کرد قبل از اینکه قوانین حمایت از مالکیت فکری و معنوی تصویب و مراحل نهایی را طی کند ما از فقدان قانون رنج نمی بردیم البته نحوه اجرا و ضمانت آن برای ما بسیار مهم بود اما متاسفانه در عرصه داخلی و بین المللی چون پدیدآورندگان ایرانی حمایت کافی نمی شدند باعث شد که نتوانند به رقابت کافی در عرصه بین المللی بپردازند.

وی در ادامه افزود: معتقدم، قانونگذار ایرانی نا آشنا به حقوق مالکیت فکری نبوده است؛ قانون حمایت از مولفان و مصنفان مصوب سال 1348 و قانون ثبت علام تجاری مصوب سال 1386، قانون ترجمه و تکثیر آثار صوتی مصوب سال1352، قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارها مصوب سال 1379 و آیین نامه اجرایی آن، قانون تجارت الکترونیک مصوب سال 1382، از جمله قوانینی است که نرم افزارهای یارانه ای را خطاب قرار داده است.

امین زاده با اشاره به اینکه در رابطه با این نرم افزارها که ادعا می شد ما به کنوانسیون برن ملحق نیستیم افزود: قوانین ایران متعارض با این کنوانسیون نیست و در راستای آن ها است.

معاون حقوقی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروزه به دلیل عدم حمایت از مالکیت فکری، فرش و نقوش منحصر به فرد ایرانی به دلیل مباحث بین المللی به سرقت رفته و با عناوین خارجی در عرصه بین المللی مطرح می شود، تصریح کرد: در رابطه با پدیدآورندگانی که در خارج از کشور هستند این امکان را نداریم که رقابت لازم را داشته باشیم و جلوی سرقت آثار فاخر ادبی و هنری را بگیریم.

وی ابراز امیدواری کرد که با لغو تحریم ها راه برای تعامل جدی، مستقیم و شفاف بین ادعا کنندگان ایرانی و خارجی ایجاد شود و همگی مورد حمایت قرار بگیرند.

امین زاده یکی از ارکان ارتقای نهضت تولید علم که مقام معظم رهبری در سیاست های کلی نظام به آن اشاره کرده اند را حمایت های مالکیت فکری دانست که می تواند به نهضت تولید علم کمک کند.** تجلیل از برگزیدگان

پنجمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با موضوع 'حمایت بین المللی از آثار ادبی و هنری؛ فرصت ها و چالش ها' با حضور وزرای فرهنگ و دادگستری و معاون دبیر کل سازمان جهانی مالکیت از سوی معاونت حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت ارشاد اسلامی صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد.

در این همایش اساتید و کارشناسان حقوقی در نشست های تخصصی این همایش به بررسی ابعاد الحاق ایران به معاهدات بین المللی پرداختند.

در این همایش همچنین سه نشست علمی تخصصی برگزار شد که در نشست اول آثار حقوقی توسعه قلمرو سرزمینی حمایت از آثار ادبی و هنری، در نشست دوم هزینه ها و فایده های الحاق ایران به معاهدات بین المللی حق مولف و در نشست سوم ظرفیت معاهدات بین المللی حق مولف برای برقراری توازن بین منافع دارندگان حقوق و استفاده کنندگان و عموم مورد بررسی قرار گرفت.

در پایان نیز پایان نامه های برتر در حوزه کپی رایت که از دانشگاه های تهران، علامه طباطبایی، تربیت مدرس، شهید بهشتی و قم انتخاب شده بودند، معرفی و تقدیر شدند.

علی عسگر نجف آبادی، مینا عبادی، غزال رضوانی، نرگس زاهدی پور، مرضیه سرلک احمدی، لیلا فخاری، حسین مهدیان، امیررضا وحیدی اول، سحر طالب نژاد، مریم کردی، زهره مظفری، هاجر باقری، ناهید عطرچین، نویسندگان پایان نامه های برتر این همایش بودند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری